Більше ППО та дозвіл бити по рф: Зеленський взяв участь в "Рамштайні" [ Редагувати ]
Вперше засідання "Рамштайну" відвідав Володимир Зеленський. Раніше президент звертався до країн-учасників виключно онлайн. З якими меседжами приїхав президент, з ким зустрівся та якою підтримкою залучився - проаналізувала Тетяна Логунова.
Чергове й особливе. На 24-му засіданні групи "Рамштайн", уперше за час існування формату, президент України.
Ллойд Остін, міністр оборони США:
Як ви всі вже знаєте, сьогодні у нас особливий гість - президент Зеленський.
Раніше Володимир Зеленський кілька разів виступав на важливих засіданнях Контактної групи з питань оборони України у форматі відеозвернення. Цього разу - прилетів особисто. Щоб проінформувати союзників про ситуацію на фронті та операцію української армії в Курській області.
Володимир Зеленський, президент України:
Це прикордоння, з якого путін готувався розширити війну на українській території. Він планував розпочати новий наступ на наше місто Суми. Ми переломили ситуацію і своїм контрнаступом відсуваємо війну вглиб росії. Сьогодні ми контролюємо територію в Курській області площею понад 1300 квадратних кілометрів. Це сто населених пунктів. Завдяки нашим діям наразі немає загрози, що росія розпочне нову наступальну операцію на нашій території проти міста Суми.
Партнерів глава держави просив про допомогу. Більше комплексів ППО, щоб захистити українські міста від російських ракет. Більше зброї, щоби звільнити окуповані території. Особливо далекобійної.
Володимир Зеленський, президент України:
Я радий, що тут представлені США, Велика Британія, Франція, Італія. Я хочу сказати це відкрито, щоб не було жодних спекуляцій. Завдяки нашій спільній відвазі - ми здійснили дуже важливі операції, зокрема в Криму. Вони дозволили нам повернути безпеку в Чорне море і наш експорт продовольства. Зараз ми чуємо, що ваша політика щодо далекобійності не змінилася. Але ми бачимо зміни щодо ракет ATACMS, Storm Shadow і SCALP - дефіцит ракет і співпраці. І це стосується навіть нашої території, яку окупувала рф, включно з Кримом. Ми вважаємо такі дії помилковими. Ми повинні мати цей далекобійний потенціал не тільки щодо окупованої території України, а й щодо російської території, щоб москва була вмотивована шукати миру.
Знімати обмеження на удари по російській території партнери поки не готові. Позиція Сполучених Штатів така: в України є власні засоби для ураження цілей за межами радіуса дії ATACMS та Storm Shadow. Дозвіл бити по них ще й західною зброєю - не стане вирішальним у війні.
Ллойд Остін, міністр оборони США:
Ми завжди говорили, що не існує одного-єдиного способу, який сам по собі буде вирішальним у цій війні. Потрібна комбінація різних засобів та їхня інтеграція для досягнення найкращого результату. Тож ми й надалі зосереджуватимемося на тому, щоб українці мали все необхідне для успіху.
На "Рамштайні" Сполучені Штати оголосили про новий пакет військової допомоги. На 250 мільйонів доларів. У ньому: ракети "Stinger", снаряди для систем HIMARS, артилерійські боєприпаси калібру 155-мм і 105-мм та протитанкові системи "Javelin". Німці пообіцяли передати разом із партнерами велику партію танків - 77 "Леопардів". А ще самохідні артилерійські установки.
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини:
Ми надамо Україні 12 сучасних гаубиць. Шість цього року, решту - наступного. Їхня загальна вартість 150 мільйонів євро.
Нові пакети військової допомоги пообіцяли також Нідерланди, Канада та Іспанія.
Під час бліцвізиту до Німеччини Володимир Зеленський зустрівся і з канцлером Олафом Шольцом. Це були переговори віч-на-віч, без пресконференції та заяв для ЗМІ. Говорили про військову допомогу та політичну підтримку. Зокрема, у підготовці до Другого саміту миру.