Столтенберг очолить Мюнхенську безпекову конференцію [ Редагувати ]
Робота для генсека. Єнс Столтенберг, який незабаром піде з посади Генерального секретаря НАТО, отримав нову пропозицію. Яку? І чого чекати Україні від його наступника - колишнього прем'єра Нідерландів Марка Рютте - в сюжеті.
Ще два тижні він генеральний секретар НАТО. На початку жовтня норвежець Єнс Столтенберг після 10 років на посаді попрощається з Північноатлантичним альянсом. Але не з геополітикою. Американські та німецькі ЗМІ стверджують: йому вже запропонували нову роботу. Столтенберг стане керівником Мюнхенської конференції з питань безпеки. І першим іноземцем, який куруватиме роботу німецького форуму з міжнародним ім'ям.
Ця посада зробить Столтенберга, колишнього прем'єр-міністра Норвегії, відповідальним за важливу трансатлантичну інституцію в часи стурбованості щодо напрямку війни в Україні та майбутнього НАТО після президентських виборів у США в листопаді.
Столтенберг змінить на посаді Крістофа Гойсгена. Цей німецький дипломат і багаторічний радник Ангели Меркель з питань зовнішньої політики очолив конференцію два роки тому. Чому його вирішили так швидко поміняти на Столтенберга наразі незрозуміло. У німецьких ЗМІ є лише припущення: генсек НАТО має більший авторитет. А отже, зробить форум ще впливовішим.
Після того, як кілька місяців тому Столтенберг зацікавився посадою, це рішення інтенсивно обговорювали представники офісу канцлера Німеччини. Там були в захваті від можливості залучити до конференції такого всесвітньовідомого експерта з безпеки. В урядових колах говорили про сенсацію. Висловлювали надію, що Столтенберг значно посилить безпекову конференцію в Мюнхені.
Свою першу Мюнхенську конференцію Столтенберг проведе взимку 2025. Доти входитиме в курс справ і, можливо, консультуватиме свого наступника. Першого жовтня на урочистій церемонії в Брюсселі новим генсеком НАТО стане експрем'єр Нідерландів Марк Рютте. Країною він керував 14 років. У прощальній промові до народу розповів про подію, яка змінила його як політика та людину.
Марк Рютте, експрем'єр-міністр Нідерландів:
Трагедія рейсу MH17 трансформувала мій погляд на життя. Я усвідомив, наскільки важливо, щоби наша країна не залишалася наодинці у світі, сповненому неспокою і загроз. Наскільки важливо, щоб наша держава була частиною Європейського Союзу і НАТО.
У липні 2014-го росіяни збили над Донбасом "Боїнг" Малайзійських авіаліній, що прямував з Амстердама в Куала-Лумпур. Загинули 298 людей. 196 з них були громадянами Нідерландів. Відтоді Марк Рютте зайняв рішучу й безкомпромісну позицію щодо росії. За його прем'єрства почалася велика війна росії з Україною. Нідерланди стали одним із головних союзників Києва в Європі. Країна передала Збройним силам кілька солідних пакетів військової допомоги. У них: і танки, і кораблі, і системи протиповітряної та протиракетної оборони, самохідні гаубиці та мобільні зенітні гарматні системи. І саме Нідерланди разом з Данією першими зголосилися надати Україні винищувачі F-16.