Закрив собою дитину під завалами: історія рятувальника ДСНС [ Редагувати ]
Сьогодні їхній день. Вони першими приїжджають на місця ворожих ударів. Попри небезпеку та загрозу повторних атак, рятують людей. Надзвичайники. За мужність та стійкість їх називають "героями без зброї". До Дня рятівника мої запорізькі колеги поспілкувалися із надзвичайником, який вже два роки поспіль виїжджає на ліквідацію наслідків обстрілів. А нещодавно він допоміг витягти з-під руїн готелю 12-річну дівчинку. Про героїзм, який для них - буденність, репортаж Інни Гогой.
Він має вищу педагогічну освіту і міг би навчати дітей у школі. Але обрав не менш важливу професію. Порятунку людей надзвичайник Андрій віддав 12 років свого життя. Каже, вирішив продовжити батьківську справу і також пішов у службу ДСНС.
Андрій Сливка, пожежник-рятувальник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Завжди приваблювала ця професія мене. Я дивився з малих літ на червону машину з мигалками, такі здорові червоні машини. Взагалі, я вважаю, всіх дітей увагу приваблюють, навіть зараз їдеш на пожежу, приємно, що дітки махають, бере гордість трішки за свою професію.
Андрій згадує, у дитинстві батько часто брав його до пожежної частини. Розповідав синові, наскільки робота рятувальника складна й відповідальна.
Андрій Сливка, пожежник-рятувальник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Він мене готовив, що ця професія викликає стрес, потрібно бути стресостійким, боротися зі страхами, вміти перейти, переступити в якихось моментах крізь себе й виконати завдання.
Однак ще 2 з половиною роки тому жоден надзвичайник навіть не міг уявити, що їм доведеться усувати наслідки ворожих обстрілів. Розбирати руїни житлових будинків, які знищили російські ракети, шукати під завалами людей.
Андрій Сливка, пожежник-рятувальник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
У першу чергу потрібно допомогти всім тим, хто ще живий, має шанси. Спасти, врятувати людське життя.
Ось цю багатоповерхівку росіяни розбили у Запоріжжі однією з перших. Ще восени 2022. Від удару частина будівлі обвалилась. Тоді загинуло 13 людей.
Андрій був одним із тих, хто виїжджав ліквідовувати наслідки тих обстрілів. Він заступив на зміну зранку, і після колег, які працювали всю ніч. На місці прильоту ще тривали пошукові роботи, аж ворог завдав по місту нового удару.
Андрій Сливка, пожежник-рятувальник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Ми працювали, якраз були на даху цього розбитого будинку, потім був повторний приліт, ми всі спускалися швидко. Загроза повторного прильоту - це завжди ускладнює, тому що ти працюєш, знову ракетна небезпека, знову це, знову особовий склад під загрозою.
А це вже осінь 2024. Два тижні тому росіяни влучили по готелю і вбили там 8-річного хлопчика з мамою. З-під руїн вдалося витягли батька з 12-річною донькою.
Юлія Баришева, начальниця відділу зв'язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Масивна плита перекриття, яка впала на дівчину, не давала можливості її деблокувати зразу. Рятувальник знайшов можливість підлізти під плиту, обняв дівчину і тримав її, допоки інші рятувальники не витягнули його.
Тим рятувальником був саме Андрій. Увесь час, поки тривав розбір завалів, він намагався закрити дитину собою, морально підтримував та не дозволяв дівчинці знепритомніти.
Андрій Сливка, пожежник-рятувальник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Завжди у мене була рука на пульсі її, щоб розуміти, що до чого, підтримував з нею контактний і мовний зв'язок, надавав психологічну допомогу. Питав, ти на море хочеш. Кажу, поїдеш на море, вона хотіла додому, я їй пообіцяв, що ти сьогодні будеш дома.
Андрій зізнається, зміг трошки перевести дух тільки після того, як його та постраждалу витягли з-під завалів.
Андрій Сливка, пожежник-рятувальник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Моральне полегшення, а потім далі на цьому не все закінчилось, далі почали працювати, далі розбирати.
Надзвичайник каже, яким би складним не був виїзд, намагається контролювати емоції. Усвідомлення усього болю та небезпеки приходить вже після зміни. Оговтатися від побаченого та пережитого особисто йому допомагають час і спілкування з рідними.