Польща потерпає від повені: знищено 11 тисяч будинків [ Редагувати ]
Центральна та Східна Європа потерпає від повеней. Жертвами стихії стали щонайменше 23 людини. Причина катаклізму - циклон "Борис". Напередодні негода дісталась й Італії. У Польщі, у зоні стихійного лиха, опинилися 750 населених пунктів із населенням у понад 2 мільйони людей. Стихія знищила 11 тисяч житлових будинків. У країні триває ліквідація наслідків негоди. 23 вересня розпочнеться військова операція під кодовою назвою "Фенікс" - польські військові усуватимуть наслідки повені. Яка ситуація в Польщі зараз? Розповість наша кореспондентка Наталія Шумакова.
Польща й далі потерпає від повеней. Наша знімальна група побувала у зоні стихійного лиха в Опольському воєводстві. Ситуація там справді складна. Ще на під'їзді до затоплених територій помітно, що дорога, якою ми мали їхати до міста Ниса, знищена, провалився ґрунт.
Другий важливий момент - у зоні стихійного лиха опинилися 749 містечок та сіл. Усю цю територію патрулюють вертольоти. У зоні стихійного лиха зараз базуються десятки тисяч військових. Їх від початку негоди залучили в евакуації - допомагати місцевим вибратися з підтоплених будинків, про деталі розповів міністр національної оборони Владислав Косіняк-Камиш на засіданні кризового штабу.
Владислав Косіняк-Камиш, міністр національної оборони Польщі:
До операції на цей момент залучено 23 тисячі солдатів, вони зараз у місцевостях, які найбільше постраждали, - у Льондку, Строне-Шльонське, у Глухолазах. Не десятки, а сотні груп працюють на цих теренах, і головне - це координація всіх цих дій.
Уже завтра розпочнеться військова операція під назвою "Фенікс" - польські військові будуть усувати наслідки повені. Триватиме ця ліквідація аж до кінця року.
Про повінь попереджали заздалегідь, але 15 вересня прорвало дамбу на річці Моравка. Паводкова хвиля, заввишки у кілька метрів, накрила Строне-Шльонське, воно опинилося під водою. Через день поблизу іншого польського міста Пачкув прорвало ще одну дамбу. Жодні плани кризового реагування не враховували такого сценарію. Вважалося, що обидві греблі мають витримати.
Вода швидко залила місто. Це кадри в перші години повені. Старші люди просто не могли вибратися, не могли перейти вулицю.
Зв'язок із жителями міста та прилеглих сіл був ускладнений, у людей не було ні світла, ні води, ні їжі. Ми поспілкувалися з постраждалим - українцем за походженням та польським громадянином. Пан Міхал кілька днів був без зв'язку і не мав їжі, а діти та внуки вважали його зниклим безвісти. Каже, вода так швидко прибувала, що багато людей не встигли евакуюватися.
Міхал Рачинський, постраждалий:
Тотальне спустошення! Для людей - це жахіття, бо вони втратили все, що нажили за цілий вік! Води не було, світла не було. Телефон не заряджений. А я не мав жодних харчів, якісь сухарики купив, рисові.
У містах та селах люди втратили практично все майно, а часом і житло. Багато будинків зруйновано у містечку Желазно.
Одним із найбільш постраждалих населених пунктів також є Клодзько. Там 25 тисяч людей без їжі, електрики та зв'язку. За попередніми оцінками, стихія знищила 11,5 тис. житлових будинків.
Водночас польська влада діяла дуже оперативно. Кризовий штаб відкрили у Вроцлаві, туди одразу прибули прем'єр-міністр Дональд Туск, міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш та інші високопосадовці. Весь цей час вони перебувають у регіоні. Влада Польщі вже оцінила збитки від повеней у 5 мільярдів 400 мільйонів злотих, але це лише попередні дані.
У містах по всій Польщі цілодобово працюють центри допомоги постраждалим від повені. У Варшаві таких кілька. На станцію фільтрів у Варшаві, де зараз ми й перебуваємо, постійно підʼїжджають авто з водою та продуктами. Волонтери кажуть: у зоні лиха бракує робочих рук, досі не вистачає обладнання, одягу. Тож всі небайдужі можуть долучитися і допомогти постраждалим від повені.