Зміна ядерної доктрини рф: що це дасть кремлю [ Редагувати ]
Ядерний ва-банк чи чергова порожня погроза? росія планує внести зміни до ядерної доктрини. Диктатор країни-агресорки пропонує, зокрема, розширити перелік умов, за яких москва може застосувати ядерну зброю. Серед таких, зокрема, масована атака авіакосмічними засобами. А це явна відсилка до атак українських дронів. Як цей сигнал зчитують на Заході? Про все детально далі в матеріалі.
росія продовжує ядерний шантаж. Міністр закордонних справ сергій лавров з трибуни ООН повторив погрози про непереможність ядерної держави.
Напередодні ж російський диктатор оголосив про зміни в ядерній доктрині країни-агресорки. Зокрема, пропонує розширити сферу застосування такої зброї у разі загрози від неядерної країни, яку підтримує ядерна. А також на випадки масових атак авіакосмічними засобами.
Ми залишаємо за собою право застосувати ядерну зброю в разі агресії проти росії та білорусі як члена Союзної держави. Це стосується і випадків, коли ворог, використовуючи звичайну зброю, становить критичну загрозу нашому суверенітету.
Те, що в москві знову узялися бряцати ядерною зброєю, не дивує фахівців. Оголошення збіглося в часі з Генасамблеєю ООН, що зібрала у Нью-Йорку світових лідерів. До всього Штати увійшли в останні місяці виборчої лихоманки. Тоді як Україна наполегливо просить від партнерів дозволу на застосування західної зброї по об'єктах на російській території. Саме ухвалювачі цього рішення - головні адресати послання путіна, кажуть експерти.
Джеймі Шиа, старший науковий співробітник аналітичного центру "Друзі Європи", експосадовець НАТО:
Він бачить, що президент Байден досі вагається, досі не дає такого дозволу через побоювання ескалації з росією. Тож путін, думаю, каже: "О, ця стратегія дійсно працює. Захід дійсно сприймає мою ядерну загрозу серйозно. Вони справді вірять, що це червона лінія, яку я маю намір реалізувати". Тому давайте продовжимо це. Гадаю, що росіяни щиро вірять, що це виграшний аргумент, який залякує їхніх західних супротивників.
Повного тексту оновлень доктрини ще не опубліковано, але те, що було озвучено, викликає багато питань. Зокрема фахівці вважають: поки, замість того, щоби конкретизувати положення ядерної політики, вони ще більше розмиваються.
Мар'яна Буджерин, старша дослідниця Центру Белфера Гарвардської Школи Кеннеді:
Ну, хто визначає, що становить настільки вагому загрозу суверенітету, коли можна розглядати застосування ядерної зброї? Тобто тут простір для інтерпретації існує широкий і, мабуть, просто путін буде саме та особа, яка інтерпретуватиме, наскільки серйозними є загрози, чи вони виправдують використання ядерної зброї. Хто визначає, що таке масивний, чи масований, чи достатньо масований для того, щоб виправдати відповідь ядерної зброї? Мабуть, той самий путін.
Експерти не виключають, що така невизначеність - теж елемент залякування. росія змушена шукати нові важелі, адже відчуває себе слабшою проти НАТО чи США в конвенційному, звичайному озброєнні. І зміна доктрини стала досить очікуваним кроком - таким доступним підвищенням градуса. Адже ядерними погрозами кремль сипле від самого початку великої війни.
Поліна Сіновець, керівник Одеського Центру з питань нерозповсюдження ядерної зброї:
Це додатковий елемент намагання підвищити переконливість російського ядерного стримування, яке вони самі дискваліфікували, тому що вони використовували ці ядерні загрози кожен день. Воно фактично було не завжди ядерне, але за всім цим, навіть коли казав путін, йому підпівав медведєв та й компанія, вони всі - завжди оце залякування, за ним стояла ядерна зброя. І тому, звісно, коли загрозу використовують кожен день, то вона вже не лякає.
Ядерної ескалації категорично не схвалюють Китай та Індія. Проте світ уважно стежить і аналізує заяви та дії, які проєктуються з москви. Адже є побоювання, що кремль повернеться до ядерних випробувань, чим вкотре порушить договір про нерозповсюдження ядерної зброї.
Хоча загалом реакція західних лідерів та урядовців вказує на те, що погрози путіна не змусять західних партнерів зменшити підтримку України.
Пітер Стано, речник з питань зовнішньої політики ЄС:
Це лише продовження надзвичайно безвідповідальної та неприйнятної поведінки з боку путіна, який фактично демонструє всьому світу, особливо під час Високого тижня Генеральної Асамблеї ООН, своє справжнє обличчя - він не цурається грати в ядерні ігри знову і знову. Тому ми, звичайно, рішуче відкидаємо цю загрозу, і позиція Європейського Союзу залишається незмінною.
З подібними заявами виступив Пентагон, Міністерство оборони Німеччини, президент Польщі. На жовтень США скликають чергову зустріч у форматі Рамштайн, на якій, як очікується, оголосять про нові заходи підтримки наших Збройних сил.