Мінсоцполітики хоче збільшити оплачуваний лікарняний до року [ Редагувати ]
Ще одне гостре питання для військовослужбовців - реабілітація. А точніше їх зарплатня під час відновлення. Оплачуваний реабілітаційний лікарняний для українців, що мають тяжкі хвороби, можуть подовжити до одного року. Про таке заявляють у Міністерстві соціальної політики.
Наші кореспонденти поцікавилися, які категорії пацієнтів найчастіше потребують тривалої реабілітації та коли нововведення буде впроваджене. Увесь процес на конкретних прикладах - далі.
Ніна Ластовицька, дружина хворого:
Його госпіталізували в реанімацію, потім ми в реанімації лікувалися, далі в неврологічному відділені, і після нас направили в реабілітаційне відділення.
На реабілітації після інсульту в одній з лікарень Миколаєва вже вдруге чоловік Ніни Ластовицької. Довгий час він перебував у реанімації. Потому отримав інвалідність, і нині лікується амбулаторно.
Ніна Ластовицька, дружина хворого:
Коли чоловік сюди потрапив, він ще працював, він був на лікарняному, а потім йому дали першу групу. Він перебував дома, ми з ним теж працювали, я постійно консультувалася з реабілітологами цього відділення, у нас сьогодні результат є. Він вже не на лікарняному, він просто тут перебуває знову.
Чи потрібне пацієнту тривале відновлення після важкої хвороби або травми - в Україні визначає мультидисциплінарна команда лікарів. Якщо така потреба є, хворого переводять до відділення медичної реабілітації. І призначають курс лікування.
Едуард, фізичний терапевт:
Пацієнт виписується із травматологічного відділення і переходить до нас, лікарняний відкриваємо ми, по закінченню терміну перебування у реабілітаційному відділені лікарняний закривається, і пацієнт далі у травматолога або у сімейного лікаря продовжує свій лікарняний. На цей момент і в принципі як завжди у нас найпоширеніші - це післяінсультні хворі, на другому місці йдуть травматологічні й військові.
Мінімальна тривалість медичної реабілітації - два тижні. За потреби лікарі можуть продовжити курс - стаціонарно чи амбулаторно.
Олексій Артюх, фізичний терапевт відділення медичної реабілітації Миколаївської лікарні:
Ми вже дивимося по захворюванню людини, якщо людина потребує більше, а це дуже часто, що в даний період ми не вкладаємося для того, щоб відновити ті цілі та завдання, які ми ставимо перед собою, перед пацієнтом, то людина ще продовжує знаходитися у відділені медичної реабілітації.
Якщо й кількох місяців недостатнього, вихід один - оформлювати інвалідність або виходити з лікарняного. А отже, продовжувати процес одужання власним коштом.
Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України:
Сьогодні як правило лікарняний виплачується в рамках 4 місяців, і далі тільки за окремими хворобами може бути продовжений довше, але ми розуміємо, що є величезна кількість випадків, коли цього часу зовсім недостатньо, щоби людина могла повноцінно відновитися. І тоді що ми маємо: через 6 місяців ми змушуємо людей стукати у двері МСЕКів і оформлювати інвалідність, щоб хоч якісь кошти для життя отримувати, і далі продовжувати лікуватися і реабілітуватися.
До медичної реабілітації переводять зазвичай пацієнтів із хірургічного, неврологічного, травматологічного відділень - розповідають медики. Зараз це здебільшого люди, що зазнали серйозних поранень внаслідок російської агресії.
Олексій Артюх, фізичний терапевт відділення медичної реабілітації Миколаївської лікарні:
Це гострі порушення мозкового кровообігу, ішемічні, геморагічні, після різних видів травм, переломи нижніх кінцівок, ампутації верхніх кінцівок, протезування колінних, тазостегнових суглобів, хірургічні втручання. Реабілітація - це галузь, яка охоплює дуже великий спектр хвороб, після яких необхідне відновлення людини. Мінно-вибухові травми, і їх в Миколаївській області через агресію рф дуже багато у цивільних людей, які постраждали.
Лікарі наголошують: для цих хвороб терміни реабілітації, прописані у чинному законодавстві, найчастіше недостатні. Аби відокремити хворих, які справді претендують на інвалідність, від тих, кому достатньо буде кількох додаткових місяців відновлення, у Міністерстві соцполітики пропонують внести корективи в сучасне законодавство.
Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України:
Ми продовжуємо виплату лікарняних до року з тими умовами, щоби люди виконували реабілітаційний план, щоби вони чітко дотримувалися тих рекомендацій, які будуть надані мультидисциплінарною командою, паралельно ми будемо підхоплювати їх з наданням соціальних послуг, бо дуже часто ми бачимо, що одинока мама потрапила в лікарню, а у неї дитина в той час сама вдома, і хто її буде доглядати. Це можна вирішити якщо надати соціальну послугу на той проміжок часу. І ще багато інших випадків поки людина реабілітується, і їй потрібна підтримка.
Спільний проєкт нового закону Мінсоцполітики та Міністерства охорони здоров'я вже майже готовий - каже Оксана Жолнович. Передати документ на розгляд Верховної Ради автори обіцяють уже найближчим часом.