Страта 16 полонених українських воїнів: яка кара чекає на злочинців [ Редагувати ]
Тортури та страти військовополонених. Залишаючись поки що безкарними, російські кати здійснюють нові зухвалі злочини, ігноруючи закони міжнародного гуманітарного права. Днями Офіс Генпрокурора заявив про початок розслідування чергового зухвалого злочину - наймасовішої страти військовополонених. Які міжнародні правові інструменти здатні зупинити нелюдів та облегшити долю українців в полоні? Розбирався Роман Барашев.
Рік і 10 місяців чекала Мілана на бодай якусь звістку про сина. 20-річний морський піхотинець, захисник Маріуполя, потрапив у російський полон у квітні 2022. Звернення матері до українських та міжнародних правозахисників були намарні. Навіть до ченців ходила, відповіли - живий.
Мілана Компанієць, мати звільненого військовополоненого:
Ченці з точністю до місця знаходження вказали, де у нього поранення. Молися, зараз у нього сильна рана на стегні правої ноги. Він міг померти від цієї рани. Це побиття, зламана нога, і потім на місті зрослої без гіпсу з`явилася трофічна виразка величезна, і зараз лікарі намагаються заживити.
Три тижні тому під час останнього обміну Юрія повернули додому. Його вигляд приголомшив матір.
Він на мене подивився - не впізнав. Подивіться, його підвели до мене. Подивився, відвів очі. І тут мене порвало, просто на шматки порвало. Мені хотілося кричати: синку, що з тобою зробили.
Знавець кількох іноземних мов, студент факультету китайської філології - у неволі Юрій втратив зорову пам'ять і мовленнєві навички.
Мілана Компанієць, мати звільненого військовополоненого:
Можливо, це досліди якісь, в росії ж недарма зараз повернули електрошокову терапію. Я коли побачила Юру таким, як він є, подумала, що це електрошок, тому що людина повністю механічна, немає волевиявлення, емоцій, реакцій.
Можливо, давали якісь наркотичні знеболювальні, щоб він дійшов і не впав по дорозі, тому що потім він був лежачий кілька днів абсолютно.
Зараз Юрій лікується в реабілітаційному центрі, уже йде на поправку.
Мілана Компанієць, мати звільненого військовополоненого:
Юра заговорив, плакали всі: медсестрички, нянечки, плакали: Юра, ти заговорив.
Історія з Юрієм - це не перший приклад звірств росіян. Тортури стають все жорстокішими, а вбивства бранців - традиційною практикою ворога.
1 жовтня в соцмережах з'явились кадри, на яких зафільмовано, ймовірний розстріл шістнадцяти українських військовополонених.
Андрій Яковлєв, експерт з міжнародного гуманітарного права ГО "Медійна ініціатива за права людини":
Після розстрілу, або правильно говорити страти, декого добивають. Це говорить чітко нам про те, що відбулась усвідомлена страта.
Офіс Генпрокурора вже веде розслідування цього злочину.
Надія Максимець, речниця офісу Генпрокурора України:
За статею 438 - порушення законів і звичаїв війни, санкція передбачає від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув'язнення. На сьогодні це наймасовіший випадок страт військовополонених після початку повномасштабного вторгнення. Загалом за цей час органами правопорядку розслідується 37 кримінальних проваджень у зв'язку зі стратою 92-х українських військовополонених.
А це відео оприлюднене телеканалом CNN наприкінці серпня. Поблизу міста Покровська на Донеччині рашисти вбили трьох наших воїнів. Український омбудсмен повідомив, що у Новогродівці на Донеччині окупанти, ймовірно, стратили мечем українського бійця. Його руки були перемотані скотчем. Про ці та інші злочини Дмитро Лубінець розповів на осінній сесії ПАРЄ, яка цими днями відбувається в Страсбурзі.
Дмитро Лубінець, уповноважений ВРУ з прав людини:
рф порушує повністю всі норми Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Україні відомі непоодинокі випадки смерті в полоні від катувань та набутих хвороб. Українських військовополонених утримують в антисанітарних умовах, переповнених камерах, їх піддають тортурам. Необхідно змушувати агресора дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права, а винних притягувати до відповідальності!
Андрій Яковлєв, експерт з міжнародного гуманітарного права ГО "Медійна ініціатива за права людини":
Поки ми не можемо похвалитися, що Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт тих, хто застосовує тортури. Обстріл цивільної інфраструктури - ордери є. Дуже хотілося б, щоб Міжнародний суд цією проблемою зайнявся.
Треба переслідувати не лише безпосередньо катів і убивць-виконавців, а й командирів військових частин - каже правозахисник.
Андрій Яковлєв, експерт з міжнародного гуманітарного права ГО "Медійна ініціатива за права людини":
Міжнародне гуманітарне право або закони та звичаї війни дозволяють застосовувати спеціальну форму відповідальності - вона називається відповідальність командирів і цивільного керівництва за свого підлеглого. Тоді ми можемо їх засуджувати, оголошувати в розшук. Принцип відповідальності командира якраз основоположний на війні.
Петро Яценко, керівник пресслужби Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:
По-перше, вони не знають цих Женевських конвенцій. Вони не розуміють, яка відповідальність за це їм загрожує. Мало хто розуміє, що ці воєнні злочини не мають терміну давності. Традиції вони теж нікуди не поділися, традиції ще з часів сталінщини й з російської імперії.
Про ці страшні російські традиції - розповідає також і героїня нашого сюжету. І сподівається, що катів її сина обов'язково покарають.
Мілана Компанієць, мати звільненого військовополоненого:
В моєму поколінні, я 67 року, ми читали "Архіпелаг Гулаг", що робить росія зі своїми в'язнями в тюрмах, і воно було десь, а воно виявилось у моєму домі. Оцей жах і розуміння, що нічого не змінилося, що існують такі речі, які полонені не озвучать ніколи.