Ціна на автогаз продовжує зростати [ Редагувати ]
Ціни продовжують зростати. Цього разу на автогаз. Водії фіксують нові цінники на АЗС. Тож, чому колись вигідний скраплений газ стрімко наздоганяє у вартості бензин та дизельне пальне? Про причини здорожчання палива Руслан Смєщук.
Дві гривні за літр - приблизно стільки переплачуватимуть українці за автомобільний скраплений газ.
Ціна на автогаз почала зростати після ухвалення нових податків та мит.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України:
Акцизи, які нещодавно були підняті на пальне, безумовно підвищення акцизів приводить до того, що АЗС змушені перекладати це в кінцеву ціну пального. Друга причина - попит, яким користується газ. Третя причина - це нещодавно підняте підвищення податків, серед якого передбачені авансові податкові платежі саме для АЗС.
Але це не всі причини. Скраплений газ - нафтопродукт, і його вартість залежить від світових цін на пальне.
Ігор Чернявський, співвласник бренду АЗК:
Були просіли. Зараз вони знову піднялися, і знову просідають. Це нескінченний процес, який триває, як воно буде - ніхто не знає, є лише очікування. Зраз маржа дуже маленька на газ. Бо податки зросли значно, а ціна коштом старих запасів ще тримається.
Експерти переконані: скраплений газ дорожчатиме. Тож вигода його використання знижуватиметься. А це своєю чергою вплине на кількість встановлення нового газового обладнання на двигуни. Бо вже і від встановлених дехто з кермувальників хоче відмовлятися.
Незламний Харків. Ціни на газ 32-33 гривні за літр. Водії, особливо ті, які їздять небагато, починають рахувати, а чи варто заливати газ.
Максим Струк, житель Харкова:
Звісно, все залежить від того, скільки людина наїжджає кілометрів, якщо там до роботи 10-15 км в день, то якщо подорожчає дуже газ, то не буде сенсу в ньому, бензин однаково заправляти треба, щоб двигун прогрівався зранку, то там якісь копійки вигода, а його треба обслуговувати те газове, потім же то це все гроші, і те на те і виходить.
А це вже інший регіон країни. Чернівецька область. Тут за літр скрапленого палива в середньому брали 32 гривні. Зараз водії шукають альтернативу. Володимир - колишній військовий. Нині кілька своїх автомобілів віддав в оренду, у службу таксі. Каже, з газу перейшов на бензин, і має на це вагомі причини.
Володимир, водій:
По-перше, дорогий газ, якість газу паршива - два. І наразі розхід більший, це не вигідно.
Тим більше газ впливав на двигуни, псував їх - певен Володимир.
Володимир, водій:
Через газ попав на мотор, на ремонт мотора, бо газ він сушить мотор, коли фільтр той дістаєш, він чорний, просто чорний, така якість газу, і цінова політика зростає, так що це невигідно користуватися нині газовою установкою на автомобілях, я не рекомендую, і в мене водії не їздять на газу.
Більше не користується газом і автозаправник Василь. Через підвищення ціни чоловік теж перейшов на бензин. Спостерігає таку тенденцію і в інших. Якщо раніше на АЗС були черги з автівок, щоби заправитися скрапленим газом, то нині таких кілька на добу. А може й взагалі не бути.
Василь, оператор АЗС:
Люди вже обирають бензин, різниця дуже не велика, зрівняти ціну бензин, виходить гривень 15 різниці, звичайно краще бензин.
На цій АЗС охочих залити свої машини газом теж немає. Водії стають в чергу до колон із дизпаливом та бензином.
Віталій Шинкарюк, генеральний директор мережі АЗС:
Якщо розхід газу, то у два рази колись економили, але самі розумієте: бензин підвищився на 30 євро, а газ у два рази підвищився.
А це вже Львів. На табло місцевих заправок ціна за паливо - 36 гривень за літр.
Денис, автомобіліст:
Машина п'є десять-одинадцять літрів газу по місту. Мені обходиться 400-500 гривень у день. Скільки я маю заробляти, не знаю, щоб заправити самий автомобіль. Та я думаю, що всі скоро будемо на "повітрі" їздити або не будемо взагалі. З такими розцінками, я не знаю, як воно далі буде.
Денис майже два роки їздить на газу. Раніше хотів зекономити кошти. З такою самою метою рік тому й львів'янин Дем'ян вирішив переобладнати свою автівку на газ.
Дем'ян, автомобіліст:
В автомобіля не влаштовував розхід палива - близько 14 літрів на сотню, у місяць при тодішніх цінах виходило від семи до десяти тисяч гривень. Коли поставив газ, то в місяць виходило близько чотирьох-п'яти тисяч.
У столиці ціни на автогаз порівняно зі львівськими та з іншими регіонами - вищі. Економічні аналітики певні: це обов'язково потягне за собою збільшення вартості інших товарів та послуг.
Андрій Новак, голова комітету економістів України:
Транспортні затрати є важливим елементом собівартості практично всіх товарів і послуг. Особливо тих товарів, які потребують частих перевезень - це перш за все продукти харчування не тривалого зберігання. Тому треба очікувати підвищення на продукти.
Водночас експерти заспокоюють: подорожчання буде незначним і нестрімким.