Отримання інвалідності в Німеччині: як держава допомагає людям [ Редагувати ]
Один з прикладів вдалої системи присвоєння інвалідності - німецька модель. До речі, у ФРН важку форму інвалідності має приблизно кожен десятий житель країни. Як і хто її встановлює та чи довго триває процес - ми дослідили.
Майже 8 мільйонів. Тобто кожен десятий житель Німеччини має важку форму інвалідності. Це офіційні дані статистичного відомства країни за минулий рік. Половина з них - люди похилого віку, жінок - на кілька відсотків більше, ніж чоловіків. І переважна більшість, понад 90 відсотків, отримали інвалідність унаслідок нещасного випадку чи хвороби.
Хто може оформити інвалідність - чітко прописано в Соціальному Кодексі. Він регламентує інститут інвалідності в Німеччині. Це люди, які протягом щонайменше шести місяців страждають від фізичних, психічних чи сенсорних порушень. І відтак не можуть брати повноцінну участь у громадському житті. Це основний критерій. Якщо його виконано, людина може почати процес оформлення інвалідності. Він доволі довгий, може тривати близько року.
При оформленні інвалідності німці проходять три основні етапи. Спочатку треба звернутися до сімейного лікаря. Він направляє до вузькопрофільних спеціалістів, які призначають відповідні обстеження та після їх проходження дають письмове заключення про стан вашого здоров'я. Це другий етап. Третій відбувається онлайн. Необхідно заповнити відповідну заяву в інтернеті, відсканувати та прикріпити усі медичні документи за останні два роки та відправити до Versorgungsamt. Це спеціальна служба при земельному відомстві з питань охорони здоров'я та соціального забезпечення, яка займається встановленням ступеня інвалідності та видає відповідне посвідчення. Саме вона, без особистого контакту з заявником, вирішує, яку форму інвалідності він має. Висновок служби можна оскаржити через адвоката.
Груп інвалідності, як в Україні, в Німеччині немає. Є ступені інвалідності - від двадцяти до ста. Важка форма починається від п'ятдесяти пунктів - такі люди отримують посвідчення з інвалідності. Якщо порівняти з українською класифікацією, відповідність приблизно така: 50-60 пунктів - це третя група інвалідності, 70-80 - друга, все що вище - перша.
Додаткової матеріальної допомоги люди з інвалідністю в Німеччині не отримують. Непрацездатні одержують базову допомогу з безробіття або пенсію з непрацездатності. Тим, хто працює - податкові послаблення. Є інші соціальні пільги. Наприклад, захист від звільнення з роботи, право на додаткову відпустку та ранній вихід на пенсію, безкоштовний проїзд у громадському транспорті та пріоритетні місця для паркування. У разі ж, якщо людина не може повноцінно дбати про себе, держава оплачує допомогу з догляду.
Українські посвідчення інвалідності Німеччина не визнає. Вони недійсні. Це стосується і біженців, які приїхали в країну після початку повномасштабної війни. Щоб отримати відповідний німецький документ, українцям потрібно пройти всю офіційну процедуру оформлення. За німецькими вимогами.