Псевдоволонтери ввозили в Україну автівки під виглядом гуманітарної допомоги та продавали їх [ Редагувати ]
Розмах українського волонтерського руху - справжній світовий феномен. Тисячі людей щодня віддано працюють на перемогу. Їм довіряють, донатять мільйони. Тим часом репутацією благодійників справно користуються шахраї. Як не потрапити на гачок аферистів і не спонсорувати чужу кишеню? Чи можна проконтролювати шлях власних пожертв? Про все розповість Ярина Марків.
Ввозять "гуманітарні" "Gucci", джакузі та автомобілі.
Обдурюють на мільйони. І наживаються на війні.
Якщо ви військовий - зробимо вам знижку.
Псевдоблагодійники та шахраї підривають репутацію українських волонтерів.
На жаль, у волонтерській спільноті трапляються негідники.
Про найпоширеніші схеми зловживань на доброчинності та як не стати жертвою аферистів - далі.
Понад рік львів’янка Ірена Томаш оговтується після зникнення грошей, які вона збирала на дрон братові у військо. Жінка досі в боргах, бо "пташку" і батареї до неї довелося купувати за позику.
Ірена Томаш, волонтерка:
Збирали всі, збирали спочатку традиційно на банку - через соціальні мережі. Потім долучилась родина. І час від часу ми збираємося на такі літературні вечори, на які переважно приходять свої, маємо кілька лотів: якісь іграшки чи щось із передової.
Закривши на благодійному вечорі збір, львів'янці порадили звернутися по закупівлю БПЛА до відомої серед волонтерів театрознавиці. Так наша героїня й стала частиною великої крутійської вистави.
Ірена Томаш, волонтерка:
Вона постійно була на зв’язку, розповідала про те, що вона в дорозі, "а може вам щось потрібно?", постійно призначала зустрічі.
Та щойно Ірена відправила волонтерці завдаток у майже 90 тисяч гривень, жінка стала уникати зустрічей.
Ірена Томаш, волонтерка:
Я зрозуміла, що, напевно, з того нічого не буде.
Після розголосу історії в соцмережах відгукнулися й інші постраждалі - зі Львова, Сум та навіть Польщі, розповідає Ірена. А зустріч із театрознавицею таки відбулася - вже у поліційному відділку, остання пообіцяла все повернути. Однак, досі цього не зробила. А саму "мисткиню" помітили за кордоном.
Військовичку Юлію теж ошукали шахраї. Згадує, її батальйону тоді критично бракувало пікапу для евакуації поранених. Волонтери зібрали левову частину суми, наша героїня відповідала за купівлю.
Юлія Кобринович, військова:
Це була об’ява на "ОЛХ" з приміткою великими літерами "тільки для військових" або "тільки для родин військових". Відправили мені їхні свідоцтва волонтерські, купу грамот.
І найвищий рівень цинізму: запросили навіть документи, які підтверджують, що Юлія - учасниця бойових дій. Мовляв, буде знижка. Жінка розповідає, домовилися про огляд авто товаришем. Далі – умова: спершу завдаток. Потім ще один платіж і зрештою...
Юлія Кобринович, військова:
Я перерахувала суму за авто протягом наступної доби. Все завершилося ввечері, коли з останнім платежем чоловік, з яким я розмовляла, змінив тон різко й сказав мені "спасіба, Юлічка, ми уже празднуем, Крим наш".
І ні авто, ні грошей. Лише борги. Пройдисвіти застосували психологічну техніку – "нога у дверях". Це коли людина спершу виконує незначне прохання, а потім вимушено "закриває" обтяжливіші вимоги. Так аферисти ошукали 450 громадян України на загальну суму понад 46 мільйонів гривень! Нацполіція спільно з молдавськими колегами викрила шахраїв:
Роман Орлов, старший оперуповноважений управління протидії кіберзлочинам у м. Київ:
Кіберполіція спільно з правоохоронними органами республіки Молдова провела спецоперації щодо затримання шахраїв, які у період з 2022-го по 2024 р. ошукували виключно військових ЗСУ, волонтерів, медиків на пригон автомобілів з різних країн Європи. На території міста Кишинів було затримано 10 осіб ромської національності.
Організував злочинну діяльність 34-річний уродженець рф, встановили правоохоронці. Підозрюваним світить від 3 до 8 років неволі. Нажива на "автобізнесі" - популярна схема й серед місцевих несумлінних, так би мовити, благодійників. Зокрема, ввезення на територію України товарів під начебто "гуманітарним прикриттям". Днями БЕБ на Львівщині викрило осіб, які з початку року незаконно доправили понад пів тисячі автомобілів як нібито гумдопомогу.
Альона Матвєєва, речниця БЕБ:
Всього у цій схемі було залучено понад 10 благодійних фондів, оформлених абсолютно на різних людей. Схема працювала так: декілька чоловіків українців, вони проживали й проживають наразі на території Польщі. Вони там купували автівки в Польщі, в Чехії, а також Литві. Після чого жінки, які проживають наразі на території України, забирали автівки й вже переганяли їх на благодійні організації в Україну.
А збували через інтернет-платформи. Понад 50 мільйонів гривень несплачених митних платежів: такі збитки завдано бюджету, коментує речниця БЕБ. Під час досудового розслідування детективи відомства здійснили три контрольні закупки авто, провели понад пів сотні обшуків і вилучили 30 машин. А решту можуть забрати у нових власників як речовий доказ. І навіть більше, "гуманітарні" авто неможливо ні розмитнити, ні переоформити, ні продати. Тож у програші навіть покупці:
Альона Матвеєва, речниця БЕБ:
Використовують 2 схеми: 1 - коли людині говорять, що ти зараз її придбаєш, умовно десь на 40-50 відсотків ця автівка буде дешевше коштувати, ніж така сама на ринку України, а коли закінчиться воєнний стан, то протягом двох-трьох місяців ти зможеш її оформити на себе. Так-от не зможеш. Ще одна зі схем, це коли автівка оформлюється на благодійну організацію. Тобто їй присвоюються українські номери. Таку автівку він теж переоформити на себе не зможе.
Після завершення розслідування детективи БЕБ планують передати всі авто ЗСУ. А благодійні організації і три десятки людей, залучених до оборудки, відповідатимуть перед законом. Їм інкримінують до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Аби не потрапити в лазівку шахраїв, у бюро рекомендують: щонайменше не довіряти сліпо оголошенням, де товар пропонують за суттєво заниженою ціною. І здійснювати покупки офіційно - так ви передовсім страхуєте себе. А от у волонтерській спільноті свої поради.
Ігор Бондарчук - волонтер:
У порядних і достатньо репутаційних фондів в них є чіткі звіти. Якщо ви дійсно збираєтесь задонатити доволі велику суму - прийдіть до фонду, попросіть акти, що да, дійсно, згідно з актами допомога пішла військовій частині.
І не втрачайте довіру до людей, які віддано й безкорисливо щодня допомагають воїнам. Адже українське волонтерство - це безпрецедентне явище єднання, взаємодопомоги та рушійна сила на шляху до перемоги.