Компенсація за сонячні станції: як працює програма "ГрінДІМ" [ Редагувати ]
Енергоефективність, ощадність і незалежність. В Україні розбудовують розподілену енергогенерацію. У фокусі - малі сонячні, вітрові, гідроелектростанції та когенераційні установки. І встановити їх можна зі знижкою!
Урядова програма "ГрінДІМ" компенсує 70% коштів за встановлення сонячних станцій для ОСББ та ЖБК. Щоб отримати відшкодування, мешканці будинку мають проголосувати за участь у програмі. Як усе працює? Далі в сюжеті.
Сонячні панелі - на даху, інвертор та акумулятор, які накопичують енергію для потреб мешканців - на технічному поверсі. Ця 14-поверхівка стала першою у Вінниці, де обладнали сонячну електростанцію за державною програмою "ГрінДІМ". Голова ОСББ - пан Андрій - проводить екскурсію.
Андрій Калашніков, голова правління ОСББ:
Розглядали питання, як ми будемо жити в наступний опалювальний період. І розглядали питання встановлення сонячної електростанції. Коли з'явилася програма державного фонду енергоефективності, відразу ж ми зібрали загальні збори. Всі однозначно підтримали. І все. Зараз вже станція стоїть. Реалізовано.
Завдяки сонячній енергії під час відключень світла у багатоповерхівці працюватимуть насоси, ліфт та котельня на даху.
Андрій Калашніков, голова правління ОСББ:
Це серце сонячної нашої електростанції. Гібридний інвертор на 30 кіловатів. І акумуляторні батареї на 32 кіловати. Я називаю його "великий павербанк". Генерація у нас від сонячних панелей складає десь орієнтовно 60 кіловатів. Це 3 кВт на годину.
За умовами програми "ГрінДІМ", Фонд енергоефективності компенсує 70% вартості сонячних панелей, акумуляторів та гібридного інвертора. Щоправда, відшкодовуються уже виконані роботи, тож ОСББ спочатку отримало кредит, каже Андрій. Тепер очікують на компенсацію.
Андрій Калашніков, голова правління ОСББ:
Орієнтовна частка для співвласників, яка буде після виплати всіх компенсацій - це буде від 150 до 250 тисяч. Ми розраховуємо на таку суму.
Найбільша сума відшкодування - мільйон гривень. Проте у міській громаді Вінниці діє ще й власний проєкт енергоефективності.
Андрій Калашніков, голова правління ОСББ:
Вінницька міська рада компенсує 40 відсотків вартості проєкта. Загальної вартості із роботами…
Віталій Місецький, директор департаменту житлового господарства ВМР:
Необхідно виконати умови самої програми міської. Вони практично такі ж самі, як і в державної. І це дасть можливість як взяти фінансування від держави - це 70 відсотків, вони компенсують вартість обладнання, а плюс міська програма дає можливість до 40 відсотків загальної вартості об'єкта.
Тепер, каже пан Андрій, відключення світла для їхнього будинку не проблема. Нині ОСББ працює над ще одним проєктом. Мріють обладнати на даху ще вітряки. Аби накопичувати енергію і за несприятливої погоди.
Андрій Калашніков, голова правління ОСББ:
По закінченню війни та й влітку ми плануємо бути повністю енергонезалежними, і споживати електроенергію виключно від сонячних панелей. Тому що влітку генерація буде максимальна. І від зовнішньої мережі навіть ми не будем споживати жодного кіловата.
За даними Фонду енергоефективності, програмою "ГрінДІМ" у різних містах Україні вже скористалося понад 90 ОСББ.
А нещодавно умови участі у програмі спростили.
Микола Ільїнов, фінансовий директор Фонду енергоефективності:
Раніше обов'язковою вимогою була наявність індивідуального теплового пункту у будинках, а враховуючи, що у нас не всі будинки багатоквартирні обладнані ІТП, ми цю вимогу прибрали. Також ми збільшили суму гранту максимального. Була раніше по сонячних станціях - 1 млн гривень, зараз 2 мільйони. І це важливо для великих таких будинків. Бо тої суми в 1 млн вистачало на 30-33 кВт потужності станції. А це така станція, яка була корисна, і її ставили в основному будинки, де до 150 квартир.
Держава тримає курс на розподілену енергогенерацію. Її перевагами, кажуть урядовці, є не лише енергонезалежність та ощадність, а ще й менша вразливість при масованих ракетних атаках ворога.