Операція "Інтерфлекс" у Британії: як навчають українських військовослужбовців [ Редагувати ]
У Великій Британії відзначили ювілей операції "Інтерфлекс". У її межах військову підготовку пройшли 50 тисяч українських бійців ЗСУ. Це збіглося зі ще однією датою - 1000 днів з початку повномасштабного вторгнення. З цих нагод на військову базу на сході Англії запросили посла України Валерія Залужного та заступника міністра оборони Великої Британії Люка Полларда. Як це було - бачила наша кореспондентка Світлана Чернецька.
Військовий вертоліт приземляється на засекреченій локації десь на сході Англії. Це військова база, на якій тренують українських вояків за програмою "Операція Інтерфлекс". Командування бази шикується для прийому поважних гостей: посла України та замміністра оборони Великої Британії.
Операцію "Інтерфлекс" Лондон започаткував улітку 2022-го. З метою підготовки 10 тисяч військовослужбовців ЗСУ. Два з половиною роки потому курс від західних інструкторів пройшли уп'ятеро більше українців. Один з елементів навчання демонструють зараз.
За сценарієм цих навчань, українські армійці мають захопити цю ворожу траншею. Попередньо наші бійці склали план операції та зараз західні інструктори перевірятимуть, як вони засвоїли вивчений матеріал.
Спочатку по позиціях окупантів нібито б'є артилерія. Потім в хід ідуть димові шашки, одразу ж услід за ними - штурмова група зі стрілецькою зброєю. Разюча відмінність цих навчань від попередніх, на які нас запрошували, це використання дронів. Для симуляції скидів до безпілотників прикріплюють повітряні кульки з водою.
Енді Бордман, командир програми "Операція Інтерфлекс":
Поле бою еволюціонує дуже швидкими темпами. Дрони стали дуже важливими для обох боків, отже зараз ми додали дрони до нашого навчання. Це і дружні дрони, щоб дати можливість солдатам працювати з безпілотниками, але також ми використовуємо і так звані "ворожі дрони", щоб вчити протистояти цій загрозі.
- Шо там, чисто? - Да, чисто.
По програмі "Інтерфлекс" беруть усіх українців: і з бойовим досвідом, і тих, хто взагалі зброю в руках тримає вперше. Але саме це тренування для вояків, які побували на передовій. Їх навчають бути лідерами тактичного рівня - у групах до 8 осіб. Одні повернуться на поле бою, інші - самі стануть інструкторами в Україні.
Позивний "Кремінь", учасник програми "Операція Інтерфлекс":
Звісно, окопи мають вигляд не такий, як у мене за спиною. На фронті ми дуже часто воюємо в набагато гірших умовах. Але для того, щоб вивчити ази переміщення, допомогу, як працює командир відділення і його заступник, тут дуже хороша база.
31-річний боєць з позивним "Кремінь" до ЗСУ приєднався на початку повномасштабного. У мирному житті працював декоратором та скульптором.
Позивний "Кремінь", учасник програми "Операція Інтерфлекс":
Авжеж, що ми всі стомилися з 22 року воювати, це не так легко, особливо, якщо враховувати, що з кожним днем стає війна складнішою. Сказати, шо в мене дуже багато бажання воювати - не можу. Мені більше подобається ліпити скульптурки. Але для чого тут я в принципі: який вплив несе росія у світ, що якась групка людей краща за інших.
Генерал, а нині ще й посол, Залужний подякував військовикам за приєднання до армії. У зверненні до колишніх побратимів він закликав не боятися смерті та бити ворога.
Валерій Залужний, посол України у Великій Британії:
Україна має бути збережена, наші діти, наші жінки, наші батьки мають жити в мирі, чого б нам це не коштувало. Україна в нас одна і ми обов'язково переможемо, разом. Слава Україні, Героям слава!
На прохання британських фотографів, Залужний знову зайшов в окоп. Вперше з часу відставки з посади головнокомандувача. Востаннє це було в січні на українській землі. Зараз на британській - у траншеях, спеціально виритих для українських військовослужбовців.
Люк Поллард, заступник міністра з оборони Великої Британії:
Кожен навчений український солдат під час операції "Інтерфлекс" - це повідомлення президентові путіну, що Україна не бореться одна, і що ми будемо продовжувати підтримувати Україну так довго, скільки знадобиться.
Зараз середній вік військовослужбовців, які приїздять на тренування, наближається до 40 років. Але попри втому від війни, українці не перестають дивувати місцевих інструкторів своїм бойовим духом.
Роберт Сміт, інструктор програми "Операція Інтерфлекс":
Вони чудові люди, їхня рішучість, відданість справді надихають. І це впливає на нашу команду тут, на операції "Інтерфлекс". Не лише тому, що знаємо, що Україна воює, робить все можливе, щоб протистояти російським незаконним діям. Але ще й тому, що нас надихають впевненість та відданість цих чудових людей.
На базі українці вчаться воювати в лісах, полях та міській забудові. Особлива увага до правил та стандартів НАТО в боях. Кожна група бійців проходить 5-тижневий інтенсивний курс підготовки. З нового року його збираються продовжити до 50 днів, щоби покращити якість навчання. Ці вояки кажуть: їхня мотивація захищати батьківщину така ж, як і в перший день війни.
Учасник програми "Операція Інтерфлекс":
Це незмінно - є поняття "ворог", є поняття власної території, власної держави, власних кордонів, якщо ворог заходить - потрібно з цим щось робити, якщо він не згодний домовитися в плані політики, доведеться вирішувати силою.