Україна розробляє нові ракети: чи долетять вони до москви [ Редагувати ]
В окупованому Севастополі сьогодні лунала повітряна тривога, було чути вибухи. Місцева влада заявляла про атаку українських "Нептунів". А напередодні ворожі пабліки повідомляли про приліт української ракети по порту "Кавказ" у Краснодарському краї. Вибухало красиво. І, схоже, незабаром Україна завдаватиме ракетних ударів по території росії частіше! Напередодні Президент Володимир Зеленський розповів про нарощування власного виробництва крилатих ракет. Михайло Манилюк розбирався, які ракети вже є на озброєнні української армії та чи долетять вони до москви?
Українські далекобійні дрони у небі над росією. Такі відео ледь не щодня ширяться мережею. Безпілотні літальні апарати вітчизняного виробництва летять глибоко в тил ворога й знищують там нафтобази, склади з боєприпасами. І до цього ми вже навіть звикли. Втім, схоже, тепер будемо звикати й до ракетних атак по території рф, з огляду на нещодавні заяви Президента України.
Володимир Зеленський, Президент України:
Що стосується нашої ракетної програми. Багато хто вже запам'ятав, передусім росіяни й інші, наші українські "Нептуни". Але ми зробили ще. Довгі "Нептуни". І вже сама назва свідчить про завдання і вже є перші враження.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Український ракетний комплекс "Нептун" спочатку розробляли для знищення морських цілей. Був прийнятий на озброєння ЗСУ у 2020-му році, а торік його модифікували для ураження наземних об'єктів. Ракета "Нептун" здатна летіти зі швидкістю дев’ятсот кілометрів за годину, на висоті всього в кількох метрах над рівнем моря і може маневрувати під час польоту.
Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив:
У неї було з самого початку проєктування та створення закладено можливість значного покращення характеристик, тобто неодноразової модернізації. На той момент, коли ця ракета знищила ракетний крейсер "Москва", то вони мали можливість знищення об'єктів на відстанях 250-300 кілометрів і використовувались переважно як протикорабельні. Хоча в них вже тоді було закладено в базі можливість знищення сухопутних об'єктів.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Торік у серпні, за однією з версій, ракету "Нептун" вперше застосували для знищення комплексу ППО С-400 на півострові Тарханкут в окупованому Криму. Та чи був для цього використаний довгий "Нептун", про який розповів Президент Зеленський, достеменно невідомо. Втім, військові аналітики запевняють: новий варіант української крилатої ракети значно кращий за попередній.
Денис Попович, військовий оглядач:
За певними джерелами, дальність збільшено на понад сто кілометрів і значно збільшена вага бойової частини. Тобто вона стала більш далекобійною і більш потужною.
Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив:
Навіть скажу більше: при використанні відповідних західних технологій і деяких інших моментів, я не виключаю, що ця ракета може навіть мати дальність польоту до тисячі кілометрів. Це може бути осколково-фугасна бойова частина, термобарична та бетонобійного типу.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Цьогоріч Україна виготовила перші сто "Нептунів", повідомив міністр оборони Рустем Умєров. Вже в наступному році ми плануємо виробити щонайменше три тисячі крилатих ракет! Принаймні такі цілі перед Укроборонпромом поставив Президент.
Денис Попович, військовий оглядач:
Я б назвав би це дуже амбітним планом. І сподіваюсь, що ми спроможні на це. За даними ГУР, російська федерація може виготовляти сорок-п’ятдесят крилатих ракет ХА-101 на місяць. Якщо 50 ракет на місяць, то 600 ракет на рік рф здатна виробляти крилатих ракет ХА-101, ми заявляємо - 3000.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Окрім "Нептунів", в Україні триває розробка реактивних ракет-дронів "Паляниці", які летять на 700 кілометрів і здатні дістати до москви. Військові аналітики впевнені: незабаром усе це смертоносне залізяччя вітчизняного виробництва нищитиме військові цілі ворога на його території.
Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив:
Якщо ми будемо мати можливість регулярних, стабільних нанесень ударів по території російської федерації, у тому числі по москві, ми можемо почати диктувати свої умови. Таких цілей по території російської федерації багато.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Точно не сподобалися б путіну ракети, що летять по балістичній траєкторії. І такі в України є. Влітку перша балістична ракета власного виробництва пройшла успішне випробування.
Денис Попович, військовий оглядач:
Для того, аби вдарити по москві, необхідні ракети з дальністю дії понад 500 км. Це балістика, 700 кілометрів, 1000 кілометрів, тоді це буде ефективний удар по москві, щоби вона могла маневрувати у повітрі, щоб зменшити час для реакції систем ППО. Це може бути розвиток "Сапсана". Ми бачили ще кілька років тому, в тому числі й на парадах пускову установку "Сапсана". Ми чули про те, що виробництво розробки велися в інтересах іноземного замовника. Тобто в нас є відповідні напрацювання.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Ракети "Сапсан" можуть літати по аеробалістичній траєкторії, ухиляючись від протиракетної оборони. Це робить їх зброєю, аналогічною російським "Кинджалам" і "Іскандерам". У лютому 21 року в Міноборони заявляли, що "Сапсан" готовий на вісімдесят відсотків і необхідно зробити "останній крок". І, схоже, цей крок зробили.