Ударна хвиля від зіткнення галактик досягла Землі [ Редагувати ]
Астрономи стали свідками зіткнення галактик у групі "Квінтет Стефана". Галактика NGC 7318b врізалася в чотири інші зі швидкістю 3,2 млн км/год, що викликало потужну ударну хвилю, схожу на звуковий удар реактивного винищувача, яка досягла Землі. Про це повідомили вчені у дослідженні, опублікованому в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
"По суті це величезне міжгалактичне поле сміття... "Новий порушник" NGC 7318b врізався в поле сміття і стиснув плазму та газ у ньому. При цьому він знову активував плазму, змусивши її яскраво світитися на радіочастотах, і, ймовірно, запустив процес утворення зірки", - зазначила у коментарі Live Science астрофізик з Університету Хартфордшира у Великій Британії Марина Арнаудова.
Ударна хвиля виявилася настільки сильною, що змогла іонізувати холодний міжгалактичний газ та залишила слід з плазми, що світиться. Це вдалося зафіксувати завдяки ширококутному спектрографу WEAVE.
Цю рідкісну подію спостерігали за допомогою телескопа Вільяма Гершеля на острові Пальма, об'єднавши дані космічного телескопа Джеймса Вебба та радіотелескопа LOFAR. Команда з 60 астрономів досліджувала процеси, що відбуваються в зоні зіткнення.
У науковому співтоваристві вважається, що такі зіткнення відіграють ключову роль еволюції галактик. Вчені припускають, що вивчення подібних явищ допоможе розкрити процеси формування галактик, таких як наш Чумацький Шлях.
Квінтет Стефана, відкритий у 1877 році, давно цікавить астрономів. Його називають "галактичним перехрестям" через часті взаємодії галактик, що залишають після себе поля космічного сміття.