Рада Україна-НАТО підтвердила потужну підтримку України союзниками з альянсу [ Редагувати ]
Захистити небо - завдання номер один. Україна просить союзників надати більшу кількість систем ППО для захисту енергетичних об'єктів. Про це говорив міністр закордонних справ Андрій Сибіга з міністрами закордонних справ країн НАТО. Відповідь партнерів знає Ірина Іванова.
російські удари по енергетиці можуть мати глобальні наслідки не лише для України. І відстані тут не допоможуть. Так схарактеризував проблему головний дипломат Андрій Сибіга. Він обговорював це питання з міністрами закордонних справ країн НАТО. Каже, росія атакувала підстанції та об'єкти, які вважаються об'єктами ядерної енергетичної інфраструктури. Тож Україна скликала позачергову сесію МАГАТЕ і просить у НАТО 20 додаткових систем протиповітряної оборони.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Я кажу зараз про системи NASAMS, про системи IRIS-T, про системи Hawk. Ми до сьогоднішнього засідання вже передали список тим країнам, в кого ці системи є. І, звичайно, що вчора під час зустрічі в багатосторонньому форматі ми ще раз проговорили можливості наших партнерів дуже швидко - до кінця року поставити ці системи для захисту конкретних об'єктів.
Міністр розповів, що генсек Марк Рютте особливо наголошував на тому, як захистити енергетичну систему України. Очільник НАТО каже, що країни альянсу поставлять всі системи ППО, які зможуть. І це станеться найближчими днями чи тижнями. Але скільки саме їх буде, Рютте не уточнив.
Марк Рютте, генеральний секретар НАТО:
Під час зустрічі була досягнута одностайна домовленість, що допомога Україні, особливо для цієї інфраструктури, повинна бути пріоритетом. Я впевнений, що союзники найближчими днями й тижнями забезпечать, щоб усе, що вони можуть передати Україні, було передано.
Рютте закликає також посилити військову допомогу, щоб змінити траєкторію російської війни. На думку генсека, рівень підтримки має бути таким, щоб Україна отримала сильну позицію на переговорах з росією.
Марк Рютте, генеральний секретар НАТО:
Ми мусимо робити більше, аніж підтримувати боєздатність України. Ми маємо надати достатньо допомоги, щоб змінити траєкторію цього конфлікту раз і назавжди.
Так само не готовий генсек говорити й про запрошення України до НАТО. Він підтвердив, що в майбутньому наша держава стане членкинею блоку. Але зараз на першому місці - військове посилення. Україна теж не наполягатиме на негайному членстві в НАТО під час війни, з огляду на позицію деяких країн, розказав Андрій Сибіга після засідання Ради Україна-НАТО. Має настати слушний час, каже урядовець.
Членство в НАТО залишається єдиною реальною гарантією безпеки. І альтернативи йому немає, підкреслює міністр. Альянс позитивно оцінив те, як Україна виконала свою річну національну програму. Це основний інструмент для реформування України за підтримки НАТО та проведення майбутніх переговорів про вступ.