Вибори президента Грузії: Зурабішвілі прийшла на акцію протесту [ Редагувати ]
В Грузії оголосили результати президентських виборів. Наступні 5 років очолюватиме країну Міхеїл Кавелашвілі. Хто він такий, які має політичні погляди та чому його кандидатура лише посилює невдоволення народу. Останні новини з Грузії в матеріалі мого колеги Юрія Куцого.
Міхеїл Кавелашвілі - колишній грузинський футболіст, з 2016 року - депутат від проросійської політичної сили "Грузинська мрія", а згодом очільник власної, не менш радикальної парламентської фракції "Сила народу", непримиренний критик Заходу, без вищої освіти, що завадило йому стати президентом Федерації футболу Грузії. Проте відучора - новообраний глава держави.
Гіоргі Каландарішвілі, голова Центральної виборчої комісії Грузії:
За кандидата Кавелашвілі - 224 бюлетені, 224 голоси. Згідно з представленими результатами, новим президентом Грузії обрано Міхеїла Кавелашвілі.
Для перемоги кандидатові достатньо було б здобути лише 200 голосів. Адже цього разу президента вперше обирали не через всенародне волевиявлення, а за допомогою спеціальної колегії виборників.
У її складі сто п'ятдесят депутатів парламенту, 21 представник від Автономної Республіки Аджарія та 20 представників від Абхазії. А також 109 членів політичних партій з органів місцевого самоврядування.
Чотири основні опозиційні групи бойкотували парламент, а відповідно й президентські вибори, наполягаючи на тому, що нинішня влада нелегітимна.
Ми, політичні партії, які перемогли на виборах 26 жовтня, не визнаємо ні самопроголошену владу, ні жодну з її гілок. Нелегітимний парламент не має повноважень обирати президента – таким чином Саломе Зурабішвілі залишається президентом Грузії, головнокомандувачем Силами оборони та вищим представником країни у зовнішній політиці. Є лише один вихід із важкої політичної кризи, що виникла, - нові, вільні та чесні вибори.
Попри те, що опозиція не висувала свого кандидата, чим зробила Міхеїла Кавелашвілі єдиним претендентом на цей пост, усе ж таки автоматично увійшла до складу колегії завдяки парламентським місцям. Формально, вони отримали 69 місць у виборчій колегії, для яких не потрібне окреме подання. А от список опозиційних депутатів від органів місцевого самоврядування потрібно було завчасно узгодити в тамтешньому ЦВК. Цього не зробили, тож їхні 55 місць віддали "Грузинській мрії".
Одночасно під стінами парламенту, де відбувалися вибори, зібралися мітингарі. Акції протесту не вщухали відтоді, як прем'єр-міністр країни оголосив про припинення перемов щодо вступу Грузії до ЄС, а вибори президента лише посилило незадоволення народу.
Кетеван Давіташвілі, протестувальник:
Вибори президента сьогодні не можуть бути легітимними, хоча б тому, що парламентські голосування були сфальшовані. Отже, нелегітимний парламент у принципі не може обрати легітимного президента.
Везі Коходзе, протестувальник:
Те, що ми бачимо сьогодні, чиста зрада волі Грузії, волі народу, зрада цінностей грузинського народу та західної демократії. Сьогоднішні вибори засвідчують чітке бажання системи повернути Грузію до радянських часів.
Магда Марідашвілі, протестувальниця:
Не може очільник країни мати лише 9-річну освіту. Я навчалася ночами й працювала з 15 років. Міхеїл Кавелашвілі - нічийний президент, крім "мрійників", тобто прихильників керівної партії "Грузинська мрія".
Відсутність вищої освіти у новообраного глави держави надихнула мітингарів на акцію. Вони вийшли на площу, тримаючи в руках свої документи про вищу освіту.
Під будинок парламенту, підтримати протести, приїхала і президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Вона напередодні на брифінгу відмовилася визнавати результати цих голосувань, назвавши їх:
Саломе Зурабішвілі, чинна президентка Грузії:
Це пародія на вибори президента та ганьба. Цей захід буде позбавлений будь-якої легітимності. Я нікуди не йду, мене постійно про це запитують. Я тут і буду тут, бо цій країні зараз потрібний легітимний інститут.
Такі заяви обурили представників нинішньої влади Грузії, вони закликають очільницю держави мирно скласти повноваження до інавгурації її наступника.
Шалва Папуашвілі, голова парламенту Грузії:
Саломе Зурабішвілі зазнала поразки на виборах. І навіть більше: переконливої поразки. Грузинський народ відповів їй на виборах 26 жовтня. Тож вона мусить підкоритися волі грузинського народу. Я закликаю її та адміністрацію президента дотримуватися законодавства Грузії. 29 грудня відбудеться інавгурація. І з моменту прийняття присяги - мадам Саломея більше не обійматиме посаду президента.
Тож, вибори закінчилися, але боротьба за владу - ні. Якщо керівна партія не знайде спільної мови з опозицією та мітингарями, грузини під ялинку матимуть двох президентів і глибоку політичну кризу, з непередбачуваним впливом на країну.