Анти-КАБи та "анти-Шахеди": які ще розробки має Україна [ Редагувати ]
Ракети, "анти-Шахеди", лазери, надводні та підводні дрони, анти-КАБ, український "Мавік" та керовані боєприпаси. Про таке дбатимуть розробники в галузі оборонної індустрії наступного року.
А цими днями підбили підсумки року, що минає. Провели триденний хакатон, поділилися своїми досягненнями у технологіях стратегічної розвідки, засобів дистанційного та програмованого мінування. Найцікавіші розробки бачив Анатолій Журавльов.
Кожен з технологічних виробів, які можна бачити у цьому приміщенні, призначений для роботи наших захисників. Щось оборонці України вже використовують, а щось лише незабаром надійде на озброєння армії. Богдан показує нам розробку своєї команди - це розвідувальний безпілотник "Бунтар".
Богдан, представник компанії-виробника БпЛА:
Цей борт був вже багато разів на бойових, підтвердив ТТХ, попит від військових - величезний. Тому далі ми збираємо замовлення і запускаємо велике повномасштабне виробництво, щоб насичувати їх в тій кількості, яка необхідна.
А компанія Віктора вже надала нашим бійцям кілька сотень своїх повітряних дронів-розвідників.
Це дрон-розвідник "Гор". Він призначений для розвідки до 40 або до 120 кілометрів вглиб лінії фронту, і допомагає нашим розвідникам коригувати артилерію, знаходити цілі, коригувати авіацію, ФПВ і так далі.
В умовах постійного розвитку технологій, каже фахівець, треба завжди бути готовими відповідати на виклики часу.
Віктор, представник компанії-виробника БпЛА:
Кожного місяця кожен екземпляр нашого "літачка" виходить вже з якимись покращеннями. Ми не стоїмо на місці, ми увесь час розвиваємося, ми увесь час додаємо щось нове, щоб зробити противнику життя не таким солоденьким.
На черговому заході від кластера оборонних технологій "Brave1" зібралися розробники, урядовці, представники Сил безпеки та оборони. Мета - поділитися своїми ідеями щодо інновацій, представити нові винаходи.
Наталія Кушнерська, керівниця кластера оборонних технологій "Brave1":
Наша задача, з одного боку - доносити до виробників потреби, дати їм можливість поспілкуватися з користувачами, протестувати їхні вироби, показати їх вироби в роботі. І насправді за результатами таких заходів відбувається або знаходження нових рішень, або інтеграція між виробниками, і потім нові спільні рішення, які є дуже ефективними й інноваційними, або демонстрація вже працюючих рішень для сектору безпеки й оборони, далі вирішувати потребу, і це контрактується потім.
Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації України з розвитку IT:
Користуючись нагодою, хочу сказати, що коли ви бачите якусь проблему, не соромтеся, кажіть, ми відкриті. Ми не завжди розуміємо, з чим ви стикаєтеся, коли ви щось виробляєте чи рухаєтеся по цьому "ворк флоу" всередині держави, і де є оце, що вас обмежує, тому ми хочемо це чути.
Від початку повномасштабного вторгнення росії українські інженери зробили великий крок уперед - зазначають організатори заходу. Причому в розвитку і літальних безпілотників, і наземних роботизованих комплексів.
Зараз стоїть у бійців вибір - мінний шлагбаум ставити наземним роботом чи скидати повітряним дроном, все. Тобто зараз ми фактично уходимо в роботизовану війну.
Окрім мінування, наші захисники використовують дрони для доставки боєприпасів, евакуації поранених, протиповітряної оборони, дистанційних атак.
Анна Гвоздяр, заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості України:
На сьогодні все-таки більше залежить від ініціативності самих підрозділів, які шукають рішення, самі взаємодіють із виробниками, звертаються в тому числі до нас, для того, щоб якісь застосовувати певні рішення нові, але ми працюємо над простим, прозорим механізмом для того, щоб інновації все-таки могли швидше впроваджуватися і ставати звичним знаряддям для наших захисників.
І запит, і пропозиція щодо інновацій в оборонній галузі є - кажуть урядовці.
Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:
Наше завдання — швидко впроваджувати технологічні рішення, щоб бути попереду ворога. Україна сьогодні — це не лише поле бою, а й місце, де народжуються унікальні оборонні розробки, що змінюють правила війни. Щоб ідеї швидше перетворювалися на готові розробки, ми запустили Defence Tech кластер "Brave1". Щодня в технологічній війні з'являються нові виклики. Головний виклик сьогодні - рішення для розвідки та ураження, які дадуть змогу ефективно діяти на стратегічній глибині.
За півтора року роботи "Brave1" зареєстрував понад три тисячі розробок від майже півтори тисячі компаній - звітують керівники кластера оборонних технологій. Також надано понад 800 мільйонів гривень грантової підтримки виробникам, і наступного року "Brave1" планує збільшити цю суму вдвічі.