Фіцо в москві: як відреагували в Європі та Україні [ Редагувати ]
Ганьба Словаччині! Такі гасла лунали на протесті у столиці країни - Братиславі. Тисячі людей вийшли на акцію протесту після того, як премʼєр-міністр Словаччини Роберт Фіцо потиснув руку путіну у кремлі. Для чого словацький політик поїхав до рф та як відреагували європейські та українські політики на це? Ірина Іванова розкаже про все докладно.
"Фіцо - фу", "Словаччина - з Україною". З такими гаслами тисячі людей вийшли на протест до будинку уряду в Братиславі. Вони обурені візитом свого премʼєр-міністра до російської столиці. Фіцо неочікувано відвідав москву в неділю. І потиснув руку кремлівському лідеру.
Ясміна, учасниця протесту:
Мені зовсім не подобається, що наш премʼєр-міністр говорить з ворогом, з убивцею невинних людей. Ми мали б тут протестувати через інші проблем. Приміром, крах освітньої чи медичної системи. А не тому, що премʼєр тисне руку путіну, який скоює такі жахливі злочини.
Єва, учасниця протесту:
Я проти того, що відбувається у Словаччині. Ми належимо до Європейської унії, ми в НАТО. А те, що зробив Фіцо, це державна зрада. Йому більш ніде нема місця, хай лишається в москві.
Акцію під назвою "Досить росії" влаштувало громадське обʼєднання "Мир Україні". На думку організаторів, візит Фіцо в москву посилює російський вплив в країні. До протесту долучились політики. Наприклад, експрем'єр-міністр Словаччини Едуард Геґер. Каже, такі демонстрації повинні захистити імідж його країни на тлі того, що робить чинний премʼєр.
Едуард Геґер, премʼєр-міністр Словаччини (2021-2023):
Поки що Словаччина не набула негативного образу у світі, на відміну від словацького уряду. Ми мусимо подбати, щоб наша країна не мала поганого іміджу.
Це був перший візит Роберта Фіцо в росію після повернення до влади торік. І третій від європейських лідерів у кремль за весь час повномасштабного вторгнення. За словами самого словацького премʼєра, темами розмови були війна в Україні та транзит російського газу. На своїй сторінці у "Фейсбуці" політик скаржився на небажання Володимира Зеленського продовжити прокачування російського блакитного палива з 2025-го.
Моя сьогоднішня зустріч була реакцією на слова українського президента Володимира Зеленського. Він у четвер, відповідаючи на моє запитання, сказав, що виступає проти будь-якого транзиту газу через територію України. Так само український президент підтримує санкції проти російської ядерної програми. Така позиція завдає фінансової шкоди Словаччині. Та ставить під загрозу виробництво електроенергії на атомних електростанціях у Словаччині, що є неприпустимим.
Якби Фіцо турбував транзит газу, то він би їхав до Києва, а не в москву. Так відреагував на візит очільника уряду лідер опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхал Шимечка. Засудила цю поїздку влада у Литві та Чехії. Обидві країни стали на шлях енергетичної незалежності від росії. Ось як про це у мережі Х написав голова чеського МЗС Ян Ліпавський.
Чеський уряд забезпечив незалежність від російських енергоносіїв, щоб нам не довелося плазувати перед масовим убивцею.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Поїздка Фіцо в москву збіглася з початком зимових канікул в євроінституціях. Невідомо, чи з цієї причини, але офіційно Брюссель від коментарів утримався. На відміну від окремих політиків. "Фіцо не має права повчати Україну і навіть дивитися в очі українцям", - написав у соцмережі Х євродепутат від Литви Пятрас Ауштрявічюс.
Свою реакцію оприлюднив і офіційний Київ. Слабкість, залежність та недалекоглядність енергетичної політики словацького премʼєр-міністра створюють загрози для всієї Європи, йдеться в повідомленні українського МЗС. Фіцо хоче допомогти путіну заробляти гроші для війни, каже Президент України Володимир Зеленський. Він зазначив у мережі Х, що Фіцо не прагне шукати заміну російському газу.
москва надає значні знижки для Фіцо, але розраховується за них Словаччина. Такі знижки не безкоштовні - за них росії платять суверенітетом або тіньовими схемами. Це має зацікавити словацькі правоохоронні органи та спецслужби.
Тим часом активісти з обʼєднання "Мир Україні" хочуть подати скаргу на Фіцо до Генеральної прокуратури Словаччини, зазначає онлайн-видання "Aktuality". Кажуть, премʼєр міг порушити закон, бо співпрацює з агресором.