Костел Святого Миколая: чи відновлять унікальну пам’ятку Києва [ Редагувати ]
Історична пам'ятка під загрозою. Костел Святого Миколая у Києві руйнується на очах. Це єдиний в столиці храм неоготики, куди тисячі католиків йдуть по духовну підтримку. Що заважає відремонтувати будівлю? Дивіться у сюжеті Валерії Глущенко.
Просто відвалюються куски. Ми їх збираємо і це завжди мої непереспані ночі, аби нікому нічого не сталося.
Отець Павло показує нам, в якому стані зараз Костел Святого Миколая. Історичну пам'ятку зведено ще на початку минулого сторіччя - за проєктом архітектора Владислава Городецького.
О. Павло Вишковський ОМІ, настоятель парафії св. Миколая:
Цей храм перший в історії побудований на залізобетонних палях. Зараз для нас це не новина, коли багатоповерхівки вбивають. Але тоді не було спеціальних кранів. Це була важка побудова, така важка, що після 6 років побудови очільник будівельного комітету Леонард Янковський продав все, що в нього було. На той час це було майже 220 млн доларів, щоб завершити будівництво храму.
Парафіян, які приходять сюди у пошуках духовної розради, тисячі.
Ольга Бондарева, органістка у костелі св. Миколая:
У моєму житті, як і в кожної людини, багато радісних моментів, багато і нерадісних. Я тільки тут знаходила порятунок.
За понад 100 років з костелом траплялося чимало бід. Потоп. Велика пожежа. І як наслідок - повністю знищений орган. У деяких місцях сліди пошкоджень є досі.
Цю сажу, яку не відмили, це все буде потребувати ручної роботи.
На початку повномасштабної війни священники разом із вірянами влаштували тут центр допомоги.
Це для нас був гуманітарний хаб: не працювали аптеки, не працювали магазини. І там виглядав храм. Ми створили групу, понад 20 людей, які постійно допомагали.
Марія-Тереза Шибанова, парафіянка, волонтерка, юристка:
Коли почалась повномасштабна війна, "хоч би не зачепило костел", я подумала. Бо це насправді для нас другий дім.
Але таки зачепило. Незадовго до Нового року росія направила ракети в середмістя Києва - понівечило і храм.
На мить обстрілу всередині саме мала правитися служба, людей захистили від неминучої смерті стіни костелу.
Ольга Бондарева, органістка у костелі св. Миколая:
В цей день Бог зберіг, бо я прийшла раніше, десь за пів години. Ці обстріли почались раніше, спочатку вони були більш-менш. Бо ми ж кияни, вже звикли до вибухів, але потім вони ставали потужнішими. І два останніх - це був просто жах. Було страшно. Ми спустились на низ.
Потрощені вікна, розбиті вітражі. Рятувати величний храм поквапилися десятки небайдужих.
Марія-Тереза Шибанова, парафіянка, волонтерка, юристка:
Це було видно, як люди приходили і їх оці очі, я пам'ятаю: "ми хочемо допомогти, будь ласка, хоч щось хочемо зробити". І внизу маленькі діти прикрашали ялинки в той час, як старші чоловіки збирали уламки скла, і намагались зберегти всі ці залишки вітража.
За понад сто років, і навіть після надзвичайних ситуацій, повноцінної реконструкції у костелі не було. У належному стані його власними силами підтримують головно парафіяни й духівники.
Це наш план вже відновлення костелу згідно з його первинним призначенням. На підставі єдиної фотографії, яка лишилась в історії, ми на прикладі 3Д моделі створили різні кольори храму від його оригіналу.
О. Павло Вишковський ОМІ, настоятель парафії св. Миколая:
Ми все робимо, щоб повернути первинний вигляд і красу, і первинне призначення храму. Тільки потрібно, щоб нам дали це зробити.
Про потребу реконструкції Костелу святого Миколая заявляють і в Міністерстві культури.
Мінкульт уживає заходів для збереження пам’ятки архітектури національного значення. У 2024 році розроблено науково-проєктну документацію на невідкладні консерваційні роботи на обʼєкті. Після російського ракетного удару в грудні 2024, у результаті якого було пошкоджено пам’ятку, складено дефектний акт та розроблена кошторисна документація на першочергові протиаварійні роботи.
І посадовці, і парафіяни зійшлися в одному: аби зберегти історичну пам'ятку, треба якнайшвидше реконструювати її. Та коли саме розпочнуться роботи - ще не відомо.