Мирний план Трампа: США ведуть закриті перемовини щодо України [ Редагувати ]
Дональд Трамп заявляє про серйозний прогрес по Україні, і підтвердив, що Штати проводять закриті консультації як з Києвом, так і з москвою. А от Мирний план президента США вирішили притримати на кілька тижнів і скорегувати за підсумками обговорення з європейцями. Всі подробиці дізнаємося від нашого спеціального кореспондента Дмитра Анопченка, він у Вашингтоні.
Трамп дав певну надію, повідомивши пресі, що "за тиждень, що минув, досягнуто величезного прогресу". І офіційно підтвердивши те, про що до цього говорили непублічно, що американська адміністрація контактує і проводить консультації й з Україною, і з росією.
Президент анонсує, що його спецпредставник Кіл Келлог відвідає Україну. Але до цього будуть європейські консультації генерала. Попередньо це буде Мюнхен, де на полях безпекової конференції обговорять Мирний план Трампа, далі кілька європейських столиць, а далі Київ. Агентство "Блумберг" зʼясувало, що відвідання москви в планах начебто немає. Ці консультації потрібні, щоб максимально погодити план Трампа з усіма і внести корективи, враховуючи думку і європейців, і України.
Причому планується, що в Європі Келлог обговорюватиме і цей План, і можливу участь в ньому країн-партнерів США на дуже високому рівні з першими особами держав НАТО, щоб вони розуміли: ніхто не залишиться, що називається, "за бортом", Америка не буде діяти самостійно, це спільний план дій.
Вже зараз під час розмов із Келлогом (а він цими днями відвідав кількох послів тут, у Вашингтоні, зокрема був в українському посольстві) звучали слова, що адміністрація Трампа хоче посилити позиції України на будь-яких переговорах із росією. І що військова підтримка України Штатами буде продовжена, і тут Білий дім зацікавлений в українській пропозиції щодо спільного видобування рідкісних корисних копалин.
Адже це і відкриває можливості для американського бізнесу (після того, як буде досягнуто домовленостей щодо перемирʼя), і одночасно дає аргумент президенту Трампу для його виборців, його прихильників. Мовляв, Байден давав гроші безкоштовно, а підтримка Америки може бути компенсована просуванням і бізнесових, і стратегічних інтересів Америки.
Які безпекові гарантії можуть закласти у Плані Трампа, преса поки тільки гадає.
З того, що я чую неформально у дипломатичних джерелах — Штати в принципі відкриті до запропонованої європейцями ідеї щодо розгортання свого контингенту на лінії розділення. Для того, щоб москва після досягнення домовленостей вже не змогла атакувати знову. Вашингтон навіть не розглядає направлення своїх військ - це було червоною лінією і для Байдена, але можуть надати інші форми підтримки такій місії. Але яких саме, в якій саме формі, Келлог якраз і обговорюватиме і на цьому, і на наступному тижні. Тому до фіналу війни ще неблизько, але хоча б реальні обриси можливих подальших подій вимальовуються.
Мирний План Трампа за найближчі півтора-два тижні можуть таки скорегувати, погодити з європейцями, і у березні особисто Трамп хоче його презентувати, для цього навіть продумують спеціальний формат, це поки інформація не для ефіру, який саме.
Далі ймовірні переговори щодо умов перемирʼя (причому, не знаю, наскільки це реально, але чую, що Келлог зараз усім сторонам доносить своє бачення, що до початку переговорів треба б призупинити вогонь). На них хочуть відвести березень і квітень.
Перемовини точно не будуть і не можуть бути простими, втім у Білому домі поки є оптимізм, що десь до травня в них можна було б досягти певного прогресу. У всякому разі Україна до миру готова і прагне його, але теж не за будь-яку ціну.