Рамштайн під головуванням Британії: чого варто чекати [ Редагувати ]
Завтра в Брюсселі відбудеться чергова зустріч у форматі Рамштайн. Уперше за історію створення Контактної групи з допомоги Україні на засіданні головуватимуть не Сполучені Штати, а Велика Британія. Чому так сталося? Які питання порушать на зустрічі? Які ще політичні події відбудуться цього тижня? Розкаже Ірина Іванова.
Брюссель прийматиме у себе Контактну групу у форматі "Рамштайн" не вперше, але ще ніколи на зустрічі не головувала Велика Британія. США лідирували у Міжнародній коаліції держав з військової підтримки України з самого моменту її створення. Сталося це з ініціативи самих Сполучених Штатів і тодішнього міністра оборони Ллойда Остіна після початку російського вторгнення.
Першу зустріч провели у квітні 2022 року на найбільшій американській військовій базі в Європі "Рамштайн", звідки й походить неофіційна назва цієї коаліції. Відтоді відбулося 25 засідань - очних та онлайн. Ці зустрічі обʼєднали більше ніж пів сотні країн.
Як повідомляли в українському Міноборони, за цей час союзники задекларували військової допомоги Україні на 145 мільярдів євро. Утім зі зміною влади у Білому домі змінилась і структура Міжнародної коаліції. Вона більше не підпорядкована Вашингтону.
Частину повноважень ще до президентських виборів у США перебрав на себе сам Альянс. У німецькому Вісбадені запрацювала місія НАТО, яка координує постачання зброї Україні. А на зустрічі, що пройде в середу, головуватиме міністр оборони Великої Британії Джон Гілі.
Від США у Брюссель прибуде новий очільник Пентагону Піт Гегсет. Це 44-річний ветеран воєн в Афганістані та Іраку, який пізніше працював ведучим на американському телеканалі "Fox". Як раніше повідомили на сайті Пентагону, Гегсет "підтвердить відданість президента Трампа якнайшвидшому припиненню війни в Україні дипломатичним шляхом". А ще говоритиме про необхідність Європи брати на себе лідерство в наданні безпекової допомоги Україні.
Нашу державу на зустрічі планує представити міністр оборони Рустем Умєров. Він же буде присутнім на міністерській зустрічі в штаб-квартирі альянсу, запланованій на наступний день, 13 лютого. Союзники будуть обговорювати збільшення видатків на оборону. На кінець 2024 року, не всі країни, що входять у НАТО, віддають на безпекові потреби два відсотки свого ВВП, хоча таку рекомендацію Альянс надав ще у 2014 році, після нападу росії на Україну та анексії Криму.
Також у четвер пройде наступне засідання Ради Україна-НАТО. А під кінець тижня відбудеться Мюнхенська безпекова конференція, де, за даними американських медіа, запланована зустріч президента Володимира Зеленського з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом. Це буде перший особистий контакт української влади з новою адміністрацією Білого дому.