У Лондоні протестують проти створення мегапосольства Китаю [ Редагувати ]
Долю найбільшого китайського посольства у Європі вирішують в Лондоні. Сьогодні починається громадське розслідування щодо розширення дипломатичної місії. Пекін планує звести мегапосольство, рівних якому немає в цілій Європі. Хто виступає проти й з якими аргументами - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Ще 7 років тому цю історичну будівлю на сході Лондона придбав Китай. У власність Республіки перейшла вся земля колишнього Королівського монетного двору.
Це 2 гектари, разом з офісами, сотнями квартир та навіть розкопками абатства та поховань.
Цей квартал розташований навпроти знаменитого Лондонський Тауера. І за намірами Пекіна стане новим місцем для розширення його дипломатичної місії.
Якщо британський уряд дасть зелене світло новому посольству, воно стане вдвічі більшим за представництво Китаю в США. Та й загалом найбільшим посольством у всій Європі. А ще втричі більшим за будівлю зовнішньої розвідки Великої Британії Мі-6.
Першими проти перенесення посольства виступили місцеві жителі. Вони побоюються, що з новим сусідом в район прийдуть велелюдні протести та навіть можливі теракти.
Марк Найгейт, речник асоціації мешканців:
Якщо ви подивитеся на цю забудову, тут будуть жити співробітники посольства. Вони збираються додати балкони для відпочинку. Але подивіться, наскільки це близько до наших квартир, вони зможуть бачити, що в нас відбувається, а ми зможемо бачити, що в них відбувається. І потенційно вони можуть висловити занепокоєння тим, що ми шпигуємо за ними, тобто створять нам проблеми.
Стурбовані планами не лише найближчі сусіди, а й в цілому район. Місцева влада вже двічі відхиляла заявку китайців. У Тауер-Гемлетс 40% жителів - мусульмани. А Китай давно звинувачують в репресіях проти уйгурів - це мусульманський народ. У Лондон також переїхали сотні тисяч гонконжців після утисків свободи слова з боку Пекіна.
Саймон Ченг, дисидент з Гонконгу:
Раз по раз я і мої друзі відчуваємо, що за нами стежать, нас переслідують. Через нашу діяльність тут, у Великій Британії, наших рідних в Гонконгу викликають у поліцію на допити. А дозвіл від уряду Британії на те, щоб посольство переїхало сюди, буде заохоченням для цих тактик з боку китайських співробітників. Це стало б неправильним посланням, і я сподіваюся, що британський уряд такого не дозволить.
Втім, усі ознаки того, що переїзд таки відбудеться, бо уряд налагоджує відносини з Пекіном. Прем’єр Стармер став першим британським лідером за останні 7 років, який особисто зустрівся з президентом Сі Цзіньпіном. А Пекін очікує, що Лондон виконає міжнародне зобов'язання сприяти роботі місії.
Джеймс Дженніон, науковий співробітник Британської групи зовнішньої політики:
Серед багатьох застережень представників розвідки - також занепокоєння щодо місця розташування будівлі. Бо під нею пролягають різноманітні кабелі. Занепокоєння полягає в тому, що в китайського уряду буде фізична можливість підключитися до них чи внести певні зміни, які скомпрометують конфіденційний зв’язок і безпечні лінії зв’язку.
Стурбованість місцевого населення вилилася в масовий протест. На вихідних понад 5 тисяч людей вийшли на вулиці із закликом відмовити Китаю. Серед протестувальників було й чимало політиків.
Том Тугендхат, депутат парламенту Великої Британії:
Я вважаю, це буде загрозою для всіх нас, тому що ми побачимо зростання економічного шпигунства, посилення транснаціональних репресій і збільшення залякування опонентів Комуністичної партії Китаю. Це Велика Британія, це не Китай. Люди мають право сподіватися на свободу.
Роберт Дженрік, депутат парламенту Великої Британії:
Ми не хочемо, щоб це стало мегапосольством Комуністичної партії Китаю. Це негодяща будівля, це неправильний процес, і це неправильно для національної безпеки нашої країни.
Такі перестороги від політиків небезпідставні. Служба розвідки неодноразово викривала китайських шпигунів. Один з них навіть працював у британському парламенті. З останніх яскравих випадків - заборона на в’їзд китайському бізнесмену, який втерся у довіру самому принцу Ендрю.
Наступні кілька місяців у Лондоні триватиме громадське розслідування щодо правильності перенесення посольства. Але якими б не були його результати, остаточне рішення одноосібно прийматиме заступниця прем’єр-міністра Ангела Райнер.