Відновлення "Охматдиту": як працює лікарня після ракетного обстрілу [ Редагувати ]
Найбільша дитяча лікарня в Україні. І її взяли росіяни під приціл. Понад пів року тому ворог вдарив по "Охматдиту" крилатою ракетою Х-101, пошкодивши кілька корпусів лікарні. Як відновлюють медзаклад? Та що змінилося в роботі лікарів після обстрілу? Роман Барашев розкаже.
Олександр Урін, в. о. генерального директора НДСЛ "ОХМАТДИТ":
Ракета влучила в дах цієї будівлі, це одна з перших будівель Охматдиту, в якій з 2010 року розташовувався Центр токсикології. Діти, на щастя, не постраждали. Ми знали, що буде балістика, і діти були переміщені в укриття, яке знаходилось на цокольному поверсі, під будівлею. На щастя, 130 років тому робили якісну цеглу, цемент, будівля, як ви бачите, витримала і врятувала життя людей, які там перебували.
Удар 8-го липня минулого року понівечив 5 корпусів лікарні. Понад 30 дорослих і дітей дістали травми. Загинули двоє. Дідусь пацієнтки та лікарка.
Олександр Урін, в. о. генерального директора НДСЛ "ОХМАТДИТ":
Загинула наша колега, гарна дівчина, професійний лікар, яка працювала якраз в нашому центрі токсикології. Світлана Лук’янчик. В цьому році посмертно вона була нагороджена урядовою нагородою.
Зруйновані приміщення лікарні, виведено з ладу сучасне медичне устаткування. Відновлення медзакладу, де лікують важкохворих дітей, триває досі.
Валерій Бовкун, завідувач відділення пластично-реконструктивної мікрохірургії НДСЛ "ОХМАТДИТ":
Після вибуху ми дуже багато апаратури втратили. У нас у відділенні було 2 операційних мікроскопи - після вибуху вони були так пошкоджені, що не підлягають відновленню. Зараз в лікарні є мікроскоп, але він на кілька відділень.
Олександр Урін, в. о. генерального директора НДСЛ "ОХМАТДИТ":
Зменшилась кількість ліжок з 720 до 536 шляхом знищених будівель, але ми вийшли на кількість оперативних втручань таку ж, як до удару.
Будівлі, що є пам’ятками архітектури, спочатку треба законсервувати, каже Олександр Урін. Це необхідно, щоб унеможливити подальше поступове руйнування. Лише потім можна проводити тендер на проєкт і реставрацію.
Олександр Урін, в. о. генерального директора НДСЛ "ОХМАТДИТ":
По цій будівлі, яку ви можете побачити позаду мене, це новий лікувально-діагностичний корпус, який був введений в експлуатацію у 22 році. Враховуючи те, наскільки це складна експериментальна конструкція, дуже швидко неможливо його відновити. Через систему "Прозоро" проведений відбір компанії, яка буде проводити проєктні роботи з відновлення.
- Кенгуру, котик, півник. - І все це ти зробила своїми руками? - Так.
Машу привезли на лікування за 2 тижні після ворожої атаки по "Охматдиту". Дівчина родом з Херсона, в її дім влучила ракета.
Наталія Климентенко, мати Марії:
Дитина моя отримала важке поранення головного мозку. Було проведено 5 операцій. Вставлений імплант. Після травми їй важко сприймати навчальний матеріал, тому що травма була важка, і вона досить довгий час не могла ні балакати, ні сидіти, ні їсти, це робота всіх лікарів, реабілітологів, які її підняли на ноги.
Валерій Бовкун, завідувач відділення пластично-реконструктивної мікрохірургії НДСЛ "ОХМАТДИТ":
В основному до нас потрапляють дітки після ракетних ударів. Від ракет, снарядів. У нас дівчинка була, яка в Херсоні спала у себе в ліжку, у квартиру прилетів снаряд. Була дівчинка, яка у себе на подвір’ї знаходилася в Херсонській області й туди прилетіла ракета. Бачите, весь час дівчинка, дівчинка, тобто в основному дівчата.
Лікування дітей із важкими пораненнями та мінно-вибуховими травмами - найскладніше випробування, зізнаються лікарі.
Валерій Бовкун, завідувач відділення пластично-реконструктивної мікрохірургії НДСЛ "ОХМАТДИТ":
Досить часто це ампутація кінцівок, коли ніжку, ручку або пальчики відриває внаслідок вибуху. А на початку вторгнення, коли ДРГ заходили в Україну, у нас були дітки з кульовими пораненнями.
Ще одна тривожна тенденція останніх років - у лікарню часто потрапляють юні пацієнти з запущеними хронічними захворюваннями з прифронтових регіонів.
Олександр Урін, в. о. генерального директора НДСЛ "ОХМАТДИТ":
Також ми бачимо зростання рівня стресу для пацієнтів - кількість звернень до наших психологів, психіатрів, соціальної служби зростає в геометричній прогресії.
Нейро- та мікрохірургія, онкологія, трансплантація органів. Лікарі "Охматдиту" виконують до 10 тисяч операцій щороку. Не припинили рятувати дитячі життя навіть у корпусах, де вікна поки що затулені дошками.