"єОселя": як на Івано-Франківщині діє пільгове кредитування житла [ Редагувати ]
Уже понад п'ятнадцять тисяч сімей скористалися державною програмою пільгового кредитування "єОселя". Серед регіонів лідерів, де найбільше беруть кредити для придбання власного житла, - Прикарпаття.
Молода родина нацгвардійця з Івано-Франківська, Володимир та Анна Пиптюки, про власні квадратні метри мріяли багато років. Цього тижня змогли втілити свою мрію. У гостях у них вже побували мої колеги.
В кабінеті нотаріуса подружжя Пиптюків підписує договір на купівлю квартири. Обоє ледь стримують емоції - досі не можуть повірити, що заповітна мрія про власне житло нарешті здійснилася.
Вітаю вас із таким великим кроком у вашому житті.
Ми це зробили, ми це змогли, новий етап у житті.
Володимир і Анна одружені вже шість років. Познайомилися в Івано-Франківську ще в студентські роки. Разом навчалися в інституті мистецтв, він - на режисера естради та масових свят, вона - на фахівця з живопису.
Володимир освідчився у 2019-му. Й одразу після одруження підписав контракт і відправився в зону АТО. Анна залишилася чекати в Косові в домі його батьків.
Володимир Пиптюк, нацгвардієць:
Так для себе вирішив, в мене батько військовий, і всі по лінії військові. І для себе прийняв таке рішення і пішов до війська.
Володимир нині служить в лавах Національної Гвардії. У Івано-Франківську винаймали житло. За п'ять років довелося змінили кілька орендованих квартир. І весь цей час марили, що зможуть придбати свою.
Анна Пиптюк, дружина нацгвардійця:
Це все відкладалося, та потім, ще буде купа часу, буде купа можливостей. А потім зрозуміли, що якщо ми чогось хочемо, то потрібно діяти й робити.
Про програму "єОселя" Володимир дізнався від побратимів, які нею вже скористалися. Торік влітку і сам подав заявку через "Дію". У подружжя підростає дворічний син. Тому вирішили брати одразу двокімнатну. Частину коштів на перший внесок дали батьки.
Володимир Пиптюк, нацгвардієць:
Ми подавали в декілька банків, були відмови або менші суми, які були необхідні. І один банк, який погодив суму конкретно, яку було потрібно. На двадцять років оплата, це двісті сорок платежів, сума біля мільйон сімсот. Перший внесок ми зробили тридцять відсотків від загальної суми квартири.
А щомісячний платіж вийшов трішки більший, ніж подружжя вносить за оренду.
Олена Теліщак, представниця банку:
- Це дуже популярна програма, тому що три відсотки - це дуже низькі та дуже вигідні. - Хто може претендувати на ці кредити? - Всі клієнти, хто має менше нормативної площі у власності. Просто є пільгові категорії і не пільгові.
До пільгової належать військовослужбовці, медики, науковці, працівники ДСНС і поліціянти - вони отримують іпотеку під 3% проценти річних. Всі решта - під сім. За три роки існування програми нею скористалися вже більше п’ятнадцяти тисяч українських сімей. Левова частка - саме родини військовиків.
Вікторія Вишневська, представниця будівельної компанії:
Саме зараз вона набрала дуже величезних обертів. Запит є дуже великий. Тому що всі побачили, що програма працює. Багато людей вже діляться своїм досвідом, кількість заявок збільшилася майже в три рази. У багатьох забудівників від 20 до 40 відсотків складають продажі саме по державній програмі "єОселя".
Кілька місяців тому у програмі з'явилися новації. Тепер державною підтримкою можна скористатися лише для придбання нового житла - не старше трьох років. Виняток лише для внутрішньо переміщених осіб - вони й далі можуть купувати нерухомість віком до десяти років. На Прикарпатті видано майже сімсот кредитів по "єОселі", з яких чотири сотні - на первинку.
Вікторія Вишневська, представниця будівельної компанії:
І саме за цей рік набрало оборотів саме від забудівника житло, яке ще не введене в експлуатацію, житло, яке будується. Програма стала доступнішою для нашої молоді. Якщо тобі від 18 до 25 років - перший внесок складає всього десять відсотків.
Анна і Володимир оглядають двокімнатну квартиру площею майже сімдесят квадратів в новобудові. Вже визначилися з інтер'єром, чекають, щоб надворі потепліло та одразу візьмуться за ремонт.
Анна Пиптюк, дружина нацгвардійця:
Ми обрали платити за свої стіни. Звісно, ми змушені будемо дещо себе обмежити, але ми робимо це певний час, а не все життя себе обмежувати і в кінцевому результаті нічого не мати. А так трішки піднажати і буде своє, що залишити дитині потім.
Переїхати у власне житло родина планує вже наступного року.