На Одещині ветерани відкрили кіберспортивний клуб завдяки гранту [ Редагувати ]
Програма підтримки ветеранського бізнесу набирає обертів в Україні. Уряд звітує: грант на відкриття або розвиток власної справи отримали вже понад тисячу двохсот учасників бойових дій або членів їхніх родин.
Водночас існує низка програм щодо навчання або підвищення кваліфікації ветеранів. Усе, аби вони швидше знайшли собі роботу, а відповідно й адаптувалися у цивільному житті. Про різні можливості, які надає сьогодні держава, дивіться в сюжеті Андрія Анастасова.
Їх обох звати Володимирами. До початку великої війни працювали менеджерами в Одесі. Обидва пішли добровольцями на фронт. Обидва служили у Сто двадцять шостій окремій бригаді Тероборони. Звільняли від ворога Херсонщину, штурмували Кринки. Так і познайомилися - на лінії зіткнення.
Володимир Настенко, ветеран російсько-української війни:
Там словами не передати. Там просто нема де сховатись: в тебе стріляє все і одразу, і вихід тільки один - вижити будь-якою ціною.
Володимир Русинович, ветеран російсько-української війни:
Але Володимир був у РВП роті - це рота вогневої підтримки, а я в розвідці, в нас трішки різні бойові завдання.
Але тепер вони ще і бізнес-партнери! Після демобілізації вирішили започаткувати власну справу. За державною програмою "єРобота" отримали грант - по п’ятсот тисяч гривень та відкрили кіберспортивний клуб. Кошти спрямували на ліцензії, комп’ютерне обладнання. І ось від клієнтів уже немає відбою. Концепція закладу - здоровий спосіб життя.
Володимир Настенко, ветеран російсько-української війни:
Тобто в нас немає алкоголю, в нас немає кальянів, ми робимо упор на розвиток кіберспорту, в цілому до нас приходять люди, які займаються більш-менш професійно, полюбляють турніри, отримують за це гарні призові, круті емоції, нових друзів, ком’юніті і так далі.
Для отримання гранту знадобилося близько трьох місяців. За умовами програми, хлопці створили чотири робочих місця - на посади адміністраторів працевлаштували своїх побратимів. Ба більше, на базі закладу планують організувати реабілітацію ветеранів: адже кіберспорт розвантажує психіку.
Володимир Русинович, ветеран російсько-української війни:
Ми будемо додавати зараз ще змагання для ветеранів, тобто кіберзмагання, в яких вони будуть брати участь, ну, так як хобі свого роду та ще можливість заробити гроші на цьому, тому що в нас є призи: це або грошові призи, або девайси, або гроші на тренування.
Про власну справу замислювався і одесит Олег Лавренюк. Та з часом зрозумів: бізнес - це все ж не про нього. Чоловік раніше працював адвокатом, пішов добровольцем на фронт у перші дні повномасштабної війни. Служив гранатометником на Херсонщині, доки не дістав кілька поранень.
У мене є чотири контузії та опік легенів фосфором.
У центрі зайнятості ветеранові одразу запропонували посаду викладача в Державному університеті внутрішніх справ. Що приємно здивувало Олега, адже це його Альма-матер. І ось уже пів року він доцент кафедри цивільноправових дисциплін.
Олег Лавренюк, ветеран російсько-української війни:
Як можна більше виховати патріотів цієї країни, виховати справжніх юристів, для яких досягнення цілі буде головним - вільна, незалежна наша держава, щоб вони працювали на благо нашої держави, щоб вони в майбутньому захистили уже нас.
Роботодавцям, які наймають учасників бойових дій, держава пропонує низку преференцій. Приміром, протягом пів року компенсує половину витрат на заробітну плату. Самі ж працедавці теж зацікавлені брати на посади саме ветеранів, адже ті зазвичай мають лідерські риси, креативні та витривалі.
Вадим Підгородинський, проректор Одеського державного університету внутрішніх справ:
Мені здається, що ветеран - це саме той кризовий менеджер, який може не розгубитися в тих чи інших складних умовах, це та людина, яка може вчасно зібратися і виконати те рішення, яке перед ними ставлять.
На Одещині таким чином працевлаштували вже понад сто учасників бойових дій. А за спеціальними ваучерами від держави ветерани можуть безкоштовно опанувати нову професію.
Микита Коренєв, директор Одеського обласного центру зайнятості:
Наприклад, електрогазозварник, оператор верстата, оператор з обробки інформації або, наприклад, кухар або бармен та інші, а також пройти будь-які з короткотермінових курсів: наприклад, що обирають ветерани - це оператор безпілотного літального апарату, адміністратор вебресурсів та інші.
Ветеранів запрошують скористатися цими можливостями. Додаткову інформацію можна отримати у філіях служби зайнятості або на порталах та у соцмережах установи.