Обвал цін на нафту: чи стане це крахом для бюджету росії [ Редагувати ]
Ціни на нафту стрімко летять униз. За неповні два місяці, що діють санкції США проти російського тіньового флоту, агресор уже недораховується мільярдів доларів бюджетних надходжень від продажу вуглеводнів. Цієї зими в кишеню поклали на майже два мільярди менше, а в лютому - ще на двісті мільйонів менше. І перспектив щодо змін - катма. Бо ж у квітні нафтовий картель, імовірно, збільшить обсяги видобутку, принаймні таке припускає Саудівська Аравія - один із найбільших експортерів ОПЕК. Деталі цінової лихоманки дізнавалася Анна Басова.
Мінус 18% надходжень до бюджету країни-агресора лише за місяць, на тлі американських санкцій російські нафтогазові компанії вимушено скоротили обсяги сплачених державі податків. Лише протягом лютого, пишуть тамтешні медіа, уряд недорахувався понад півтора мільярда доларів порівняно з тогорічним періодом. І на двісті мільйонів менше, ніж у січні. Критичний для наповнення бюджету показник - вартість нафти - упав до 63-х доларів за барель, що найменше з липня 2023. За окремі сорти правлять узагалі 55. При цьому кошторис-2025 кремль формував, виходячи з 70-доларової ціни "за бочку".
Обвал цін на нафту означав би, що росія отримає менший притік грошей за експорт того самого обсягу нафти й нафтопродуктів. Відповідно профінансувати бюджет війни, роздуті збройні сили та військово-промисловий комплекс буде неможливо. За нинішніх обставин вони підуть у штопор, якщо барель нафти коштуватиме 50 доларів. Десь до такої межі може дійти Саудівська Аравія заради розширення ринкової ніші.
Михайло Гончар, експерт з енергетичної безпеки:
І таке в планах Ер-Ріяда дійсно є. Як повідомили в агенції "Ройтерз", посилаючись на обізнані джерела, еталонний бренд саудівської нафти Arab Light може здешевіти на 20 центів - до 65 доларів за барель уже в березні. А в травні решта сортів. Окрім того, картель ОПЕК+ заявив: у квітні нарощуватиме обсяги виробництва, відтак сировини на ринку стане ще більше. Про готовність існувати без російської нафти вже заявила Чехія.
Барбора Путцова, речниця оператора чеських нафтопроводів:
Успішно завершилися стрес-тести, Чехія готова впоратися з новими обставинами без жодних проблем. У надзвичайній ситуації щонайменше два альтернативних нафтопроводи можуть бути використані як повноцінна заміна нафтопроводу "Дружба".
Віднедавна Чехія припинила отримувати російську нафтову через нафтопровід "Дружба" всупереч планам зробити це в середині року. Втім, заявляють у профільних відомствах, ризику дефіциту немає, адже раніше Прага вжила заходів підготовки. Задіяні матеріальні резерви дозволять компенсувати тимчасові перебої з поставками упродовж трьох місяців.
Зупинити рух пального нафтопроводом "Дружба" Євросоюз запропонував іще в травні 2023. Винятки зробили для окремих країн: Німеччини, Угорщини, Чехії, Польщі та Словаччини. Відмову від будь-яких додаткових умов ЄС має наміри внести в 11-й пакет санкцій проти росії.