Нова система замість МСЕК: як працюють експертні команди на Рівненщині [ Редагувати ]
Саме скандал з очільницею Хмельницької МСЕК і став рушієм змін у цій сфері. Уже майже два з половиною місяці замість комісій працюють експертні команди.
Чотири таких створили і на базі Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни, в якому виходжують бійців з найтяжчими травмами. Усі експерти - лікарі того самого шпиталю. Жоден із них наперед не знає, кого оцінюватиме. Як це відбувається - далі в сюжеті.
Очі закривайте, кінчиком пальця в кінчик носа попадайте повільно, другою рукою. Добренько.
50-річний військовослужбовець Руслан прийшов на огляд експертної команди у Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни.
У ЗСУ чоловік ще з 17-го. Він - бойовий медик на контракті. Торік у квітні під час виконання бойового завдання у військовика стався інсульт. Нині на реабілітації. Оформлює групу інвалідності.
Руслан, військовослужбовець:
В машину гахнули. Ну, я медик, "Ланцет" гахнув увесь екіпаж. Багато згоріли в кабіні і після того стався інсульт. Кісточки збирали, щоб що-небудь для родичів, щоб було як поховати.
Команда експертів замінила колишній МСЕК. Складається з терапевта, невропатолога, хірурга чи травматолога. За потреби - залучають інших вузькопрофільних спеціалістів. Усі вони лікарі госпіталю. Андрій Яцюк - хірург із більш як двадцятирічним стажем. Поміж операціями у певні дні стає експертом.
Андрій Яцюк, лікар-хірург, член експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи:
Це додаткове навантаження, по-перше. По-друге - це специфіка, якій потрібно уділяти багато уваги і законом, і постановам, і все ж для того, щоби правильно підійти до проблеми, з якою звертаються пацієнти. Засідають дві комісії. У вівторок-четвер одна пара, в середу-п’ятницю інша пара і приймаємо в середньому близько п'яти чоловік.
Нині у цьому госпіталі приймають лише військовослужбовців або ветеранів війни. Пройти огляд можуть як бійці, які проходять реабілітацію на базі медзакладу, так і зі всієї України. Для цього потрібно мати лише направлення від лікуючого лікаря або голови військово-лікарської комісії. Формує базу пацієнтів адміністраторка.
Катерина Калецька, адміністраторка експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи:
Збираємо повністю пакет відцифрованої справи, тоді вводимо дані пацієнта. Прикріплюємо медичні документи, вносимо військовий квиток пацієнта і тоді переводимо справу в статус "готова" до розгляду експертної команди.
Усі документи оформлюють винятково в електронному вигляді. Персональні дані пацієнта недоступні для членів команди до моменту огляду хворого.
Оксана Берташ, лікар-невролог, членкиня експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи:
Перше наше знайомство в кабінеті. До того я пацієнтів не бачу, не знаю список пацієнтів, яких ми оглядаємо, я бачу в день огляду. Це додаткова відповідальність і від того починаєш трохи хвилюватися, тому що від твого рішення залежить в деякій мірі доля пацієнтів, їхні виплати, на які вони розраховують.
Експертні команди на базі госпіталю створили від початку цього року. За два місяці тут вже прийняли понад дві сотні пацієнтів. Заклад підписав договір з Національною службою здоров'я України.
Андрій Бурачик, начальник Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни:
Це є додатковою послугою в нас в госпіталі. Оскільки ми плануємо і працюємо над тим, щоб в одному місці надавати максимум послуг для наших захисників та захисниць, тому ми включились в цей проєкт. Дві загальні та дві травматологічні команди на сьогодні в нас працюють. Національна служба здоров’я України за роботу однієї команди нам доплачує 92 тисячі гривень в місяць.
Якщо додаткових обстежень експерти не призначають, то пацієнт результат отримує у день візиту. Військовослужбовцю Руслану призначили другу групу інвалідності. До цього мав третю, але воював до квітня 24-го. Нині на реабілітації.
У мене була група, але через те, що поїхав на війну, то не продовжували.