Сьогодні Трамп і путін проведуть телефонну розмову: на що сподівається Білий дім [ Редагувати ]
Переговори щодо України виходять на критичну стадію, заявляють у Вашингтоні. Уже сьогодні Трамп і путін проведуть телефонну розмову і у Білому домі чекають поступок від росії. Яких саме - розбирався наш спеціальний кореспондент у Сполучених штатах Дмитро Анопченко.
Сьогодні у розкладі Трампа запланована телефонна розмова із путіним. І з американського боку дуже багато анонсів і дуже багато очікувань. Особисто Трамп каже: діалог між Вашингтоном і москвою після цієї розмови має вийти на новий етап. Каже: "У нас буде дуже важлива телефонна розмова", переговори наближаються до "критичної стадії". Важливо зрозуміти, про що мова.
І от від Трампа журналісти почули: він сподівається, що або під час просто цієї телефонної розмови, або найближчим часом росія погодиться на 30-денне припинення вогню. Сказав: "вони це зроблять", не уточнивши, правда, термінів.
І пообіцяв, планує підняти це питання у розмові з путіним. Журналісти почали питати, чи готовий він запросити путіна до Вашингтона (ймовірно, для підписання мирної угоди). І почули: не буде розглядати можливість будь-якого візиту, поки не зʼявиться остаточна домовленість щодо умов навіть не перемирʼя, а миру. Тут цікава цитата: "Я не хочу навіть обговорювати це зараз. Я повинен укласти угоду щодо України. Я повинен підписати цю угоду". Тому станом на зараз вимальовується проста логіка: все поступово. Білий дім прагне підтвердження від росії, далі - тридцяти днів тиші на фронті, після цього можлива його зустріч у Саудівській Аравії. І далі - певна мирна угода.
Трамп сказав також, що особисто попросив росію не проводити штурм українських підрозділів, які, начебто, за його словами, опинилися в оточенні у Курській області. І сьогодні теж говоритиме про це із путіним. І водночас відкинув звинувачення, що причиною прориву росіян на Курщині стала пауза у поставках американської військової допомоги.
У будь-якому разі це вже позаду. Пентагон зараз підтверджує, що поставки зброї та обмін розвідданими з Україною відновлено. Повідомив про це командувач Військово-Повітряних Сил Центрального командування США генерал-лейтенант Алексус Грінкевич. Сказав: відправлення зброї та боєприпасів йде у стандартному режимі, а також відновлений щоденний обмін розвідданими між США та Україною. Тобто цього "фактору тиску" вже немає. Але все ще залишається "підвищеним" питання щодо умов і я поки не кажу про мир, але навіть і умов перемирʼя. Тут все впиратиметься у контроль над територіями і Білий дім підтверджує: питання територій обговорювали.
Речниця адміністрації Керолайн Лівітт навіть сказала, що у Вашингтоні проводили консультації з Києвом щодо цього і натякнула, що територіальне питання буде одним із ключових у телефонній розмові Трампа та путіна, але відмовилася розкривати деталі.
І тут важливо одразу провести "червону лінію". Бо одна справа - визнати факт тимчасового контролю росії за захопленими територіями. Розуміючи, що вони все одно українські та з часом повернуться, як колись все одно обʼєдналась Німеччина. Інша - вимоги росії щодо якогось там "визнання", проти чого Київ, однозначно проти.
Підготовка громадської думки вже почалась от, наприклад, за даними видання Semafor (а це ресурс, який заснував колишній керівник агентства Блумберг), адміністрація Трампа начебто розглядає можливість офіційного визнання Криму російською територією в межах мирної угоди.
Пишуть навіть, що у Вашингтоні також обговорюють можливість закликати ООН піти на аналогічний крок. Посилаються на "джерела", але ми з вами розуміємо, в якій країні ці "джерела". І, вірогідно, оскільки такий "злив" вже стався - це те, що путін сьогодні може озвучити Трампу під час телефонної розмови. Це російська позиція.
Ну, і ще з цікавого - Трамп підніме питання Запорізької АЕС у розмові з путіним. Речниця Білого дому підтвердила, що "це питання вже обговорювали з українцями, і Трамп підніме його у розмові з москвою". Сам Трамп напередодні також заявив журналістам, що має намір говорити з путіним "про електростанції, тому що це велике питання". Поки немає публічних деталей, чи то росію закликають передати контроль над ЗАЕС, чи то відновити її роботу в рамках української енергосистеми під контролем МАГАТЕ.
І цей день має якраз принести ясність і щодо пропозицій Трампа, і щодо зустрічних умов кремля. І зрозуміло щодо того, що із цього влаштує Україну, а що ні.