У ЄС представили "Білу книгу": що саме в ній стосується України [ Редагувати ]
Оборона Євросоюзу та України. Цього тижня у Брюсселі була представлена "Біла книга" - стратегія, за якою ЄС нарощуватиме свою обороноздатність до 2030 року. І оборона України є невід’ємною частиною цієї стратегії. Як саме? Розповість Ірина Іванова.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії:
Збільшення підтримки для України. Це те, що ми називаємо стратегією сталевого дикобраза. Нам потрібно зробити Україну настільки сильною, щоб потенційні загарбники не могли її перетравити.
Так своє бачення оборони України описала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Вона вважає підтримку нашої держави найважливішим стратегічним напрямком оборони всього Європейського Союзу. Це зафіксовано у спеціальному документі - "Білій книзі". У ньому прописано, які кроки Європі потрібно зробити, щоб ефективно захищатися від нових загроз - росії, Китаю, гібридних атак та технологічних перегонів.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Україні в "Білій книзі" присвячено окремий розділ, що має назву "Збільшення військової підтримки для України - "Стратегія дикобраза". Її мета - досягти максимальної ефективності при мінімальних ресурсах. Це можна здійснити за допомогою нестандартних рішень, таких як розвиток дронів, високоточних ракет, засобів радіоелектронної боротьби та інших технологій, щоб мати змогу вражати набагато сильнішого противника без необхідності у великій кількості традиційної техніки.
Україна залишатиметься на передовій оборони та безпеки Європи навіть після досягнення мирної угоди, зазначено в документі. Тому Єврокомісія пропонує, по-перше, збільшити військову допомогу Україні. У планах - постачання щонайменше двох мільйонів артилерійських снарядів на рік, систем ППО, ракет та дронів, а також продовження навчання військових.
По-друге, Україна має стати частиною розвитку європейської оборонної промисловості та інтегруватися в систему закупівель військового обладнання. Як зазначено в "Білій книзі", Україна перетворилася на світову лабораторію оборонних і технологічних інновацій, і її досвід може бути корисним для Європи. Водночас Європа залишається лідером у розробці складних і масштабних оборонних систем. Разом вони можуть доповнювати одна одну: Україна вносить інновації, а ЄС надає ресурси для створення більш складних і потужних систем. Однак найважливіше - це втілити цю стратегію в життя, як наголошує єврокомісар з оборони Андрюс Кубілюс. Часовий ліміт - до 2030 року.
Андрюс Кубілюс, єврокомісар з питань оборони та космосу:
путіна не зупинить те, що ми зачитуватимемо йому "Білу книгу". Його зупинить, якщо ми перетворимо цю "Білу книгу" на дії та використаємо її для створення цілком реальних дронів, танків, артилерії для нашої оборони. Наша амбіція - стримати путіна, надавши чіткі докази того, що ми не лише сильні в економіці, а й маємо потужну демократичну політичну волю та оборонні спроможності. Саме тому реалізація цих планів є надзвичайно важливою.
На саміті Європейської ради цього тижня лідери ЄС вирішили взяти "Білу книгу" за основу для подальших дій з нарощування оборони.