Єврокомісія готує пропозицію щодо нових правил торгівлі з Україною [ Редагувати ]
Єврокомісія готує пропозицію щодо нових правил у торгівельних відносинах з Україною. Термін дії нинішньої угоди про безмитну торгівлю спливає на початку червня. Її зупинення може завдати серйозної шкоди економіці попереджають в українському уряді. Тему продовжить Ірина Іванова.
Пшениця, насіння соняшнику, олія, цукор, мʼясо птиці та яйця. Це не повний перелік товарів, які Україна заводить без мита у Євросоюз. Брюссель запровадив спеціальні умови для Києва після повномасштабного російського вторгнення, щоб підтримати економіку. Відтоді щороку продовжує угоду, хоча уже з певними винятками. Торік, наприклад, запровадив спеціальний механізм, який дозволяє відновити мита, щойно імпорт певного українського продукту перевищить встановлену норму. Тоді в категорію чутливих товарів потрапили птиця, яйця, цукор, овес, кукурудза, крупа та мед.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Термін дії нинішньої угоди про безмитну торгівлю добігає кінця 5 червня. Однак проти виступає одразу кілька європейських держав - Польща, Угорщина та Франція. Там вважають, що імпорт українських продуктів тисне на місцевого виробника. Деякі держави, як-то Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, ще раніше в одноосібному порядку запровадили обмеження на ввіз українських зернових.
Україні вкрай необхідно, щоб дію угоди про безмитну торгівлю продовжили. Про це в інтервʼю Financial Times розповів міністр фінансів Сергій Марченко. За його словами, торік завдяки спеціальним умовам, експорт до ЄС у рамках цієї домовленості приніс Україні майже 10 відсотків від загального доходу, що становить 41 мільярд доларів. Ці надходження критично важливі як для стабільності фінансової системи, так і для фінансування військових потреб, каже посадовець.
Міністр фінансів України Сергій Марченко в інтервʼю Financial Times:
Нашим виробникам потрібна передбачуваність щодо експорту, ЄС не може розпочати переговори за тиждень до закінчення терміну чинного регулювання. Без підтримки з боку Сполучених Штатів ми б опинилися у дуже драматичній ситуації, адже нам не вдасться легко її замінити.
У Брюсселі твердять, що підготовка до продовження угоди про безмитну торгівлю триває. За словами речника Єврокомісії, його відомство розробляє нові пропозиції й невдовзі ознайомить із ними. Проте жодної конкретики щодо умов цього договору офіційний представник Єврокомісії не надав.
Олоф Ґілл, речник Єврокомісії:
Зараз я не можу багато розповісти, окрім того, що повторю: Комісія цілком віддана таким консультаціям з Україною щодо статті 29 нашої Угоди про асоціацію в контексті просування взаємної тарифної лібералізації. Ми зараз завершуємо роботу над пропозицією і незабаром презентуємо її Україні.
Українська сторона також закликає Польщу, яка у цьому півріччі головує у Раді ЄС, докласти зусиль, щоб продовжити дію угоди про безмитну торгівлю з ЄС.