Підсумки перемовин у Саудівській Аравії: чи долучаться європейці [ Редагувати ]
Коли європейці зможуть долучитися до перемов і чи зможуть - питання наразі відкриті. Наразі в переговорах беруть участь три сторони. Останній раунд два дні тому завершився в Саудівській Аравії.
Нагадаю, в Ер-Ріяді йшлося про режим тиші в Чорному морі та ембарго на удари по енергетичній інфраструктурі.
Натомість уже після перемов кожна зі сторін надала свій коментар стосовно підсумку перемовин. Але позиції дещо різні.
Тож, як цей раунд прокоментували у Вашингтоні, Києві та москві - стисло розкажемо далі.
За підсумками багатогодинних переговорів у Саудівській Аравії Білий дім опублікував дві заяви: окремо для України та росії щодо домовленостей. Жодних інших коментарів із Вашингтона наразі не прозвучало.
Сполучені Штати та Україна домовилися гарантувати безпечне судноплавство, унеможливити застосування сили й запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.
Сполучені Штати та Україна погодилися, що Сполучені Штати так само прихильні сприянню обміну військовополоненими, звільненню цивільних і поверненню примусово переміщених українських дітей.
Сполучені Штати та Україна домовилися розробити заходи щодо реалізації угоди президента Трампа і президента Зеленського про заборону ударів по енергетичних об'єктах росії та України.
Сполучені Штати та Україна вітають добрі послуги третіх країн з метою підтримки реалізації енергетичних і морських угод.
Сполучені Штати та Україна й надалі працюватимуть над досягненням міцного та тривалого миру.
Сполучені Штати і росія домовилися гарантувати безпечне судноплавство, унеможливити застосування сили і запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.
Сполучені Штати допоможуть відновити росії доступ на світовий ринок експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування і розширити доступ до портів і платіжних систем для таких транзакцій.
Сполучені Штати і росія домовилися розробити заходи щодо реалізації угоди президента Трампа і президента путіна про заборону ударів по енергетичних об'єктах росії та України.
Сполучені Штати і росія вітають добрі послуги третіх країн з метою підтримки реалізації енергетичних і морських угод.
Сполучені Штати і росія й надалі працюватимуть над досягненням міцного і тривалого миру.
Пункти заяв, загалом, однакові. Серед головного - перемир'я в Чорному морі та розробка заходів задля реалізації заборони ударів по енергетиці. Водночас і для Києва, і для москви - один із пунктів усе ж відрізнявся. Для України в Білому домі наголосили на подальшому сприянні в обміні військовополонених, звільненні цивільних і поверненні українських дітей. Для рф зазначили, що ці переговори можуть відновити доступ до експорту сільськогосподарської продукції та добрив.
А от у Києві відреагував особисто президент Володимир Зеленський. І зробив низку заяв.
- Транспортування російської агропродукції є послабленням санкцій проти агресора.
- У президента Трампа існує достатньо інструментів для впливу на путіна.
- Делегації України та США не обговорювали територіальні питання, проте такі переговори могли бути з росіянами. Україна вважає необхідним, щоб "США мали вплив на росію, а не навпаки".
- Якщо буде зафіксовано порушення припинення вогню росією, Україна звернеться до США з доказами.
- Будь-які рішення про припинення вогню відповідають українській стратегії, бо Україна прагне завершення війни.
Дозвіл на транспортування російської агропродукції Київ вважатиме послабленням санкційної політики проти країни-агресорки. Водночас Володимир Зеленський зазначив: переконаний, що в Трампа достатньо сил і інструментів, аби впливати на путіна. Натомість наголосив: сподівається, що, цитую, "саме Штати мають вплив на росію, а не навпаки". Також, за словами Зеленського, Україна передала Білому дому перелік енергооб'єктів, які підпадають під домовленості. Водночас якщо росіяни порушать режим припинення вогню щодо енергетики, Україна надасть США відповідні докази та готова буде відповісти. Насамкінець український президент заявив: навіть часткове припинення вогню відповідає стратегії України. Це підтвердили й у МЗС.
Георгій Тихий, речник МЗС:
Україна продемонструвала прагнення до миру. Україна ще 11-го березня пристала на пропозицію США щодо введення повного тимчасового 30-денного припинення вогню. росія у відповідь на це висунула низку якихось умов, вимог і ультиматумів, усіляких маніпуляцій, тобто, фактично не прийняла цю пропозицію. З цього факту зрозуміло, що Україна не є перешкодою до миру, Україна є партнером у відновленні миру. Ми сподіваємося, американська сторона це усвідомлює.
У кремлі ж, попри досягнення часткових домовленостей, без претензій у бік України не минулося.
· росія не може вірити Києву "на слово".
· рф будуть потрібні чіткі гарантії при відновленні чорноморської ініціативи.
· Без підтримки Європи Україна давно б зазнала поразки, а серед лідерів із постачання зброї - Франція та Велика Британія.
· Європа прямо суперечить позиції адміністрації Трампа, в якій говорять про попередні параметри врегулювання війни в Україні.
· Бажання стримати та перемогти росію - відоме прагнення Наполеона та Гітлера.
Очільник російського МЗС лавров заявив, що москва Києву не довіряє. І потребує, цитую, "гарантій", які, на його думку, Україна може надати лише під впливом США. Пролунали закиди лаврова і до Європи. Мовляв, без її підтримки Україна, дослівно, "давно б програла". Водночас самих європейців міністр закордонних справ рф звинуватив у розбіжностях з адміністрацією Трампа щодо врегулювання війни, порівнявши спроби стримати росію з діями Наполеона та Гітлера.