Суд у Франції виніс вирок Марін Ле Пен за незаконне використання 3 млн євро з коштів ЄС [ Редагувати ]
Чотири роки увʼязнення без права обиратися на державні посади. Лідерка французьких ультраправих Марін Ле Пен програла судову справу про нецільове використання коштів Євросоюзу.
Проросійська політикиня очолює найбільшу партію у французькому парламенті й мала намір вчергове балотуватися у президенти. Коли вирок набуде чинності та чи потрапить опозиціонерка за ґрати? Тему продовжить Ірина Іванова.
Суд у Парижі поставив крапку у справі про нецільове використання коштів Євросоюзу. На Марін Ле Пен та її однопартійців подали до суду за фіктивне працевлаштування помічників у Європарламент. Замість роботи на установу, вони опікувалися справами "Національного обʼєднання" - французької партії Ле Пен. Позов проти Ле Пен та її соратників подало Європейське бюро боротьби з шахрайством, оцінивши збиток у понад чотири мільйони євро.
Справу слухали пів року. Політикиня провину заперечувала. Її захист, зокрема, апелював до давності провадження. За даними слідства, система фіктивних робочих місць діяла з 2004 по 2016 роки. Однак суд став на бік позивачів. Марін Ле Пен відіграла у незаконній схемі центральну роль, зазначив суддя під час оголошення вироку. Підсудна вийшла з засідання, не дочекавшись остаточного вироку.
Марін Ле Пен засудили до чотирьох років позбавлення волі. З них два умовно, ще стільки само - домашній арешт з електронним браслетом. Опозиціонерку позбавили права обіймати виборні посади на пʼять років. Заборона набула чинності миттєво. Також обвинувачена має виплатити 100 тисяч євро штрафу. А її політична сила - "Національне обʼєднання" - мільйон євро. Соратники Ле Пен рішення суду називають замахом на демократію.
Валлеран де Сен-Жюст, колишній скарбник партії "Національне об'єднання":
Суд висловив свою політичну волю, а не судову чи юридичну. Це вперше за 40 або 50 років, коли я бачу таке - написане чорним по білому. Абсолютно неймовірно. Але ми будемо опиратися.
Марін Ле Пен понад 10 років очолювала ультраправу партію "Національне обʼєднання", тричі висувалася на пост президента й мала намір зробити це вчергове - у 2027-му. Минулого літа її партія здобула історичну перемогу на виборах до Європарламенту, і нині є найчисленнішою партією французьких Національних зборів.
У своїй політиці опозиціонерка Ле Пен обстоює проросійські погляди. Окупований Крим вважає російським. І хоча вона засудила повномасштабне вторгнення в Україну, виступає за "зважену позицію" щодо війни, критикує європейські санкції проти агресора та не підтримує євроатлантичної інтеграції України.
На захист Ле Пен стали її однодумці з ультраправих партій у різних країнах Європи. Приміром, угорський премʼєр-міністр Віктор Орбан розмістив у соцмережі гасло Je suis Marine - тобто "Я - Марін". Заступився за Ле Пен також Ілон Макс. Каже, це зловживання, що матиме зворотний ефект. Адвокати політикині мають намір оскаржити вирок в апеляційному суді.
Родольф Босселю, адвокат Марін Ле Пен:
Ми подамо апеляцію, це по-перше. По-друге, я, скажу це серйозно і урочисто, глибоко обурений тим, що одним з аргументів суду для негайного виконання рішення стало те, що пані Ле Пен скористалася своїм правом на захист. Це абсолютно неймовірно. Це певна форма криміналізації захисту, яку я особисто вважаю вкрай скандальною.
Доки не завершиться апеляційний процес, вирок у справі не будуть виконувати - за винятком заборони на державні посади. Як пишуть французькі медіа, на це можуть піти місяці, а то й роки.