У Черкасах вийшли на акцію проти забудови Замкового узвозу [ Редагувати ]
У Черкасах сотні людей вийшли на акцію проти забудови історичного центру міста. Ця історія триває вже понад 6 років. Відколи декілька забудовників вирішили оточити Замкову гору на узбережжі Дніпра висотками. А ще знищити будівлі, які є пам'ятками архітектури. Міська влада план погодила. Роками прокуратура намагається оскаржити цей факт, та поки тривають суди - будівельні компанії знищують історичне обличчя Черкас. Більше подробиць у сюжеті Станіслава Кухарчука.
У теплий весняний день у сквері на Замковій горі і яблуку ніде впасти. Містяни та гості Черкас приходять сюди відпочити й насолодитись пейзажами. Та скоро відвідувачі милуватимуться не Дніпром, а вікнами елітних багатоповерхівок. Приватний забудовник планує звести біля підніжжя гори цілий житловий квартал. Ось так майбутнє району виглядає на макетах. Та разом із мальовничими краєвидами зникне й історичне обличчя міста – старовинні будівлі, яких тут лишилися одиниці.
Байди Вишневецького, 2. Поблизу історичного Замкового узвозу цей будинок 19 століття викупила приватна будівельна компанія і збирається замість нього звести висотку. Попри те, що це об’єкт культурної спадщини, міська влада проєкт погодила і навіть видала компанії так звані будівельні умови та обмеження. А це сам Замковий узвіз – тут так само той самий забудовник ПП "Надія" збирається звести висотки, і попри наявність на території пам’яток архітектури мерія зовсім не проти такої ідеї
Що під знос, що під самовільну реконструкцію. Будівельній компанії важливі квадратні метри, а не історична пам’ять. Ця історія із забудовою Замкового узвозу тягнеться вже понад 6 років. Але останні три, отримавши дозволи від міськвиконкому, забудовник почав діяти аж надто активно. Обласна прокуратура намагається у судах відбити в компанії щонайменше сім будівель з охоронними статусами. Натомість підприємці постійно це оскаржують, адже зносити й реконструювати пам’ятки архітектури законодавчо заборонено.
Станіслав Торопчин – заступник керівника Черкаської обласної прокуратури:
Якщо там судова інстанція приймає рішення про відмову ПП "Надії" про скасування внесення об'єкта у перелік пам’яток, то об’єкт - вже пам’ятка, і вони не будують, і зупиняються на певний період. Поки вони зупиняються, суд скасовує, поки оскаржують, вони будують трошки …
По суті цей маховик безперервних судів і оскаржень запустила Черкаська мерія, видавши приватникам дозволи на забудову і знищення пам’яток. Хоча їхній реєстр існує ще з 2010 року.
Це приймальня директора міського департаменту архітектури, який і видав компанії містобудівні умови й обмеження на Замковий узвіз. Після наради чиновник зачинився в кабінеті й спілкувався з нами винятково телефоном. В розмові повідомив, що коли забудовнику видавали дозволи – реєстру пам’яток архітектури він і в очі не бачив. Адже той силами міської влади формується лише зараз.
Артур Савін – директор департаменту архітектури ЧМР:
Зараз іде процес його формування, у нас створений відповідний сектор, і він розпочав свою роботу у 24 році. Ви ж знаєте: Черкаси віднесено до спеціальних міст охорони культурної спадщини... Ми пам’ятки цінуємо, і їх потрібно охороняти.
І свою принциповість у питанні охорони культурної спадщини мерія доводить не словом, а діями. Щоправда, не на Замковому узвозі та й не з приватною будівельною компанією.
Цей будинок за адресою Праведниці Шулежко, 31, входить з 2010 року в реєстр нововиявлених пам’яток архітектури. Нещодавно один зі співвласників будинку звернувся до міської ради, аби та надала дозвіл на надбудову другого поверху. Та чиновники чоловіку відмовили, посилаючись на те, що це об’єкт культурної спадщини.
Втім, надбудова на історичному об’єкті існує вже понад п’ять років, заявник самовільно звів другий поверх, і в такому вигляді намагався його узаконити.
Пані Ольга теж володіє частиною цього будинку. Сусіда не засуджує, адже будівлі вже півтори сотні років, і вона розсипається буквально на очах. Стан культурної спадщини до недавніх пір міську владу взагалі не обходив, тож власники самі все лагодили як могли.
Пані Ольга – співвласниця будинку-пам’ятки культури:
Навіть не так давно ходив молодий хлопець, і він сказав, що я уповноважений... Каже мені: давайте куплю вам тут квартиру або де хочете, бо це все іде під знос…
Так само вчиняли й з пам’ятками архітектури й на Замковому узвозі - розповідає журналіст-розслідувач Артур Чемерис. Забудовник просто скупив там житло у власників, а міськвиконком погодив подальшу забудову території, обійшовши увагою охоронний статус споруд.
Артур Чемерис – журналіст-розслідувач:
Створюється примус для власників пам’яток для їх продажу. Приходить забудовник і каже: "Я можу допомогти з твоєю пам’яткою, тобі набридло з нею мучитись!?" Я в тебе її викуплю за три копійки, я її зруйную, і мені нічого не буде, а ти будеш жити без проблем, без клопоту.
Та без клопоту забудовник не зостався. Містяни вкрай обурені майбутньою забудовою Замкового узвозу. Тому попри воєнний стан сотні черкасців вийшли на акцію протесту. Люди хочуть, щоб історичне обличчя рідного міста не паплюжили.
Ця акція на захист Замкового узвозу не остання - переконаний громадський активіст Іван Подолян. І проводитимуть їх не так для забудовника, як для міської влади.
Іван Подолян – громадський активіст:
Вони ігнорують факти порушення законодавства, те, що вони дають дозволи на цю забудову, говорить само про себе. Проблему створила саме міськрада, і вирішити її остаточно здатна тільки міськрада – це депутати й міський голова.
Поки ж зібрання цілком мирне, та містяни готові діяти рішуче у майбутньому, аби привернути увагу до цієї проблеми.