Робототехніка й ШІ: чим вразив міжнародний хакатон в Одесі [ Редагувати ]
Подія зі світу високих технологій відбулася в Одесі. Там провели міжнародний хакатон, тобто змагання розробників різноманітних інновацій, стартапів та інженерних рішень.
Конкурс мав вікові обмеження: учасники мали бути не старше двадцяти трьох років, тож чим прогресивна молодь дивували журі цього разу – далі у сюжеті Андрія Анастасова.
Молоді, амбітні та креативні! На третьому щорічному хакатоні "Fresh Air" в Одесі тридцять п’ять команд з усієї України, а ще з Німеччини та США. Наймолодшому учаснику – п’ятнадцять років, найстаршому – двадцять три. Це студенти вишів та учні коледжів і шкіл. Тематика змагань цього разу – пошук інновацій для відбудови України та соціальної підтримки населення.
Сергій Шутов, співорганізатор хакатону "Fresh Air 2025":
Вони спрямовані на те, щоби Україна вже завтра змогла завдяки цим новим проєктам, новим винахідливим напрямкам вже йти, рухатись вперед і відновлюватись. Це та молодь, яка буде уже допомагати відбудовувати нашу Україну після війни.
Команди по черзі презентують проєкти. Половина – дистанційно, решта – очно. Про свою розробку або стартап треба дохідливо розповісти впродовж лише трьох хвилин. В журі досвідчені фахівці IT-галузі, передусім оцінюють новизну ідеї та перспективи її втілення на бурхливому ринку високих технологій.
Михайло Лобачев, голова журі хакатону "Fresh Air 2025":
Другий критерій – це рівень виконання, тобто чи це тільки щось на початку, чи вже є "minimum viable product", тобто прототип, чи вже стартап на якомусь рівні – і, звичайно, як команда презентує свою ідею. Учасники дуже сильні цього року, ну, вони кожного року сильні, але кожного року все сильніші й сильніші!
Серед заявлених і різноманітні мобільні застосунки, онлайн-сервіси, розробки з використанням штучного інтелекту, проєкти в галузі робототехніки. Приміром, команда Максима презентувала протез, який юнаки розробили для свого знайомого військовослужбовця – на фронті він втратив обидві руки. Перевага в тому, що прилад втричі дешевше аналогів.
Максим Сливка, учасник хакатону "Fresh Air 2025":
Він створений за допомогою 3D-принтера, ми надрукували каркас, потім підключили дві такі електронні механічні шестерні, які при скручуванні стискають клешню, при розкручуванні розтискають. Військовий може вже самостійно приготувати собі чай, зробити собі їжу, тримати самому виделку і багато чого іншого.
Схожу розробку показала і команда Юлії. Щоправда, особливість цього проєкту в тому, що протезом людина може керувати за допомогою нахилів голови. Тобто навіть тут конкуренція серед робототехніків вельми висока. Втім, учасники зізнаються: не сприймають це як змагання.
Юлія Гончаренко, учасниця хакатону "Fresh Air 2025":
Перша моя емоція була, звісно, така: хотілося боротися, але ні, це неправильно, адже все ж таки ми це робимо не заради того, щоб десь виграти, ми це робимо, щоб допомогти людям. Наша країна зараз у складному становищі й всі ми, молоді люди, у нас кров кипить: ми хочемо жити в класній країні.
Чимало проєктів було присвячено військовій тематиці. Це й розробки для дронів, розмінування та виявлення повітряних цілей. Тому за учасниками хакатону з зацікавленістю спостерігали й представники оборонного сектору. Адже ця молодь – їхні майбутні партнери та колеги.
Владлен Нікітін, засновник компанії "Українські авіаційно-космічні технології":
Кожна розробка – це скарб, тому що ви ж знаєте, що лампочку зробили з однієї проволоки на двох штирках, і вона змінила світ. Так само і зараз. Кожна навіть сама мала розробка, нова ідея – це, можливо, дуже великий крок вперед у майбутньому.
Наприкінці журі визначило переможців: перші три місця забрали призовий фонд – загалом шістдесят тисяч гривень. Ну, а решта учасників отримали нагороди від партнерів заходу.