Знищує дрони пачками: Британія створила "мікрохвильовку" проти БпЛА [ Редагувати ]
Мікрохвильовка для дронів. У Великій Британії успішно випробували новітню зброю проти безпілотників. Вона послуговується не кулями чи ракетами, а мікрохвилями. Система спрямованої радіочастотної енергетичної зброї здатна діяти на відстані близько одного кілометра та ефективна проти цілей, які неможливо заглушити засобами радіоелектронної боротьби. Що це за зброя і чи готова вона до відправлення на поле бою - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Нова серія успішних випробувань новітньої зброї проти дронів. Одразу 8 безпілотників за раз зруйнувала система під назвою "RapidDestroyer" - у перекладі з англійської "швидкий винищувач". Її засіб протидії ворожим повітряним обʼєктам - це мікрохвилі. Вони фактично підсмажують електроніку дронів.
Ця мікрохвильовка для БПЛА - частина проєкту з розробки радіочастотної енергетичної зброї. Сама ідея не нова, їй років 40. Але уроки війни в Україні пришвидшили розробку та тестування систем, які здатні протидіяти безпілотникам і поодинці, і роям. Британське Міноборони не видає усіх подробиць проєкту. Але про деякі деталі розповідає.
Позаду мене система-приклад спрямованої радіочастотної енергетичної зброї. Саме її проєктували задля випробувань і експериментів. Складається з кількох компонентів. Спереду ось такий ефектор генерує дуже інтенсивний промінь радіочастоти енергії. А потім через цю антену спрямовує на нашу ціль.
Частота мікрохвиль вища, ніж у звичайних радіохвиль. І її використовують для радарів, навігаційних систем, супутникового звʼязку.
Ця спрямована радіочастотна енергетична зброя працює через поєднання високоенергетичних радіохвиль, доправленні їх до цілі та руйнування її електроніки. Тобто, те, що Голлівуд показує нам уже роками, ми намагаємося перетворити на реальність. І зробити корисною для військових можливостей наукову фантастику. І це справді поворотний момент.
Ця зброя працює на відстані близько кілометра. Вона здатна виявляти, супроводжувати й знищувати не лише повітряні, а й морські та наземні об'єкти. Її перевагами є простота керування - потрібен усього один оператор і безперебійність роботи. Бо доки система підключена до джерела живлення, доти здатна боротися з дронами. Та наразі вона ще не готова до повноцінного використання на полі бою. Надто велика й неповоротка. Змонтована на базі вантажівки, вона потребує великої кількості енергії. Та перспективність цієї зброї очевидна.
Якщо говорити безпосередньо про постріли, то тут йдеться про менше ніж 10 центів за постріл. І мова не лише про виведення з ладу дронів поодинці, а й знищення цілих роїв безпілотників.
Джеймс Картлідж, заступник міністра оборони Великої Британії (2023-2024 рр.):
Для цих систем не потрібен запас куль чи снарядів. Для ефективного бою їм просто потрібна енергія. Так, їхня розробка доволі дорога, але вартість в експлуатацію буде значно дешевшою за інші аналоги. Бо для ракетних систем треба ще закупити чимало ракет, які можуть бути дуже навіть недешевими.
Традиційні системи ППО часто дорожчі, ніж дрони, з якими воюють українські бійці. І така радіочастотна зброя може бути надзвичайно корисною для захисту неба, безпосередньо на полі бою чи на території прифронтових баз. Тим паче, що потенційно "RapidDestroyer" зможе знищувати й крилаті бомби.
Ця зброя працює інакше, ніж засоби електронної боротьби, системи глушилок. Бо ті не дають можливості дрону спілкуватися з оператором чи базою. А радіочастотна зброя потрапляє в ціль і безпосередньо пошкоджує компоненти. Це миттєвий, але довготривалий ефект. Натомість з глушилкою потрібно деякий час опромінювати об'єкт. Інша перевага полягає в тому, що ця зброя ефективна і проти автономних цілей, які не залежать від оператора.
Необхідність розробки саме такої зброї показала війна в Україні. Бо залізні "пташки" спричиняють близько 80% втрат на полі бою.
Джеймс Картлідж, заступник міністра оборони Великої Британії (2023-2024 рр.):
Коли я відвідував одну з наших компаній-розробниць, то мене вразило те, що вони отримували інформацію з українського фронту в реальному часі. І відповідно пристосовувалися до нових реалій в дуже швидкому темпі. Я такого ще не бачив.
Британські науковці та розробники продовжують працювати над "RapidDestroyer". Щоби поліпшити умови його роботи та ефективність. А у майбутньому цю технологію планують застосовувати і для протиракетної оборони.