Мирні переговори в Лондоні: чого чекати Україні [ Редагувати ]
Вже завтра у Лондоні відбудуться переговори по Україні. Дату підтверджують і Київ, і Вашингтон. Але чого чекати від цих перемовин? Усі деталі зʼясовував наш спеціальний кореспондент у США Дмитро Анопченко.
Отже, дату підтверджено остаточно. Вже 23 квітня команди перемовників збираються у Лондоні та за планом у розширеному складі, тобто "плюс європейці". Поясню. Від України - переговірна четвірка: Єрмак, Паліса, Сибіга, Умєров. Ті, хто проводили переговори й в Ер-Ріяді.
Для них рамкове завдання - домагатися беззастережного припинення вогню. Від Америки - трійка: спецпредставник Трампа Стів Віткофф, очікують на участь держсекретаря Рубіо і спецпредставника по Україні Кіта Келлога. Зверніть увагу, це повернення генерала Келлога у великий переговорний процес. Неформально точилися розмови, нібито він викликав невдоволення "нагорі", адже сперечався щодо принципових позицій замість того, щоб просто виконувати накази. Келлога певний час не було у складі американської перемовної команди, і от очікується, що він зʼявиться в Лондоні.
А план такий, що в разі успішних переговорів Віткофф з британської столиці вилетить до москви, щоб цей перелік умов, який погодять усі разом, представити росіянам. Запрошені також представники Великої Британії, Німеччини та Франції на рівні міністрів закордонних справ та радників із національної безпеки.
Але перевіряв в дипломатичних джерелах, кажуть, навіть станом на зараз план переговорів до кінця не узгоджений і може дещо змінитися.
Про що говоритимуть за зачиненими дверима теж зрозуміло. Про умови перемирʼя та те, які з них є умовно прийнятними, а які вже за червоною лінією. І ось тут цікаво.
Минулий раунд провели у Парижі 17 квітня, і Вашингтон тоді представив союзникам попередні пропозиції щодо українського врегулювання. Тут, у Штатах, це називають "Список умов". І от серед них начебто є відмова від обговорення членства України в НАТО і послаблення санкцій проти росії. Але не лише це, а нібито ще і пункт, що всі захоплені москвою території залишаються під контролем росії й на додачу Крим визнають російським.
Розганяли таку інформацію не тільки кремлівські ЗМІ, а й цілком поважні американські. Ну, і от коли безпосередньо у Трампа журналісти про це запитали (а у преси була можливість вигукнути це запитання буквально на ходу), той уникнув прямої відповіді, сказав лише: розповість подробиці в найближчі три дні (тобто фактично у середу ввечері). Сказав також: консультації США з росією та Україною щодо мирного врегулювання були "дуже хорошими".
Та це іноді просто риторика, адже навіть коли переговори просуваються складно, Трамп постійно задає високу планку очікувань. Це в його стилі.
І тому, щоб це все перевірити, варто просто почути, які заяви роблять і в москві, і у Києві.
А от щодо москви якраз цікаво. Речник кремля пєсков щодо НАТО сказав: "Те, що членство України в НАТО неможливе, ми чули з Вашингтона на різних рівнях", тобто послався на американців, які дійсно могли таку пропозицію прописати. А от щодо Криму та "територіального питання" - взагалі відмовився коментувати. Що наводить на думку (і я чую її від різних експертів), що це саме переговірна позиція москви, яку вона просто сама не хоче публічно афішувати. Але з Києва вже лунали заяви, процитую: "У нас немає офіційно заявленої позиції нікого з переговорників; з боку української переговорної команди згоди на це немає. Усі перемовники, які проводять такі зустрічі, кажуть, що питання територіальної цілісності України не обговорюється".
Тому, підсумовуючи, розмова (і досить жорстка) намічається щодо умов. Експерти, з якими я говорив, щодо швидкого розв'язання - скептичні. Кажуть: от, наприклад, погодять союзники у середу "Лондонський план", Віткофф у четвер відвезе його до москви. кремль висуне зустрічні вимоги. Скасування санкцій, визнання де-факто окупованих територій де-юре. Це ж не тільки Штатам потім давати відповідь. Невже знову всіх союзників збирати на черговий раунд у Лондоні чи Парижі?
Є версія (почув її від ексвисокопосадовиці Радбезу), що американський план уже включає погоджені з кремлем пункти. Тому, мовляв, у Трампа такі великі плани на цей тиждень. Але щось із цих пунктів чи європейці, чи Україна точно викреслять, як далі погоджувати? Тобто за всього бажання перемирʼя (і в Києві, і у Європі, і у самих Штатах, де Трамп квапить події, бо він таки хоче вийти на травневий Саудівський саміт" із путіним) - для цього є дуже багато перешкод. І дуже багато протиріч, які здатні процес загальмувати.