Забирають паї: на Київщині спалахнув гучний конфлікт [ Редагувати ]
Земельні війни на Київщині. Мешканці Обухівської громади днями опублікували звернення до Президента, де розповіли, як місцеве приватне акціонерне товариство намагається позбавити їх права власності на ділянки та паї.
Колись ці землі були державними, потім люди змогли отримати паї, законно їх оформити, а згодом передати в оренду. Угоду уклали понад 800 осіб.
І все було б добре, але, як стверджують пайовики, з 1 квітня право на користування величезною ділянкою зареєструвала приватна структура. І розташовані тут ті самі людські паї, а ще дороги та городи містян. Як таке сталося - далі в сюжеті.
Це порушення усіх законів і всього-всього. Треба відстоювати!
Це представники Обухівської громади. Кажуть, вийшли на поле, аби захистити свої паї. Свого часу вони здали землю в оренду одній з приватних компаній і зараз та вивела трактори на посівну. Але весняним роботам заважають невідомі в автівках - представники приватного акціонерного товариства, яке теж має папери на цю землю.
Я питаю вас, що Ви тут робите? А Ви що тут робите? Чого Ви перешкоджаєте, щоб сіяли? Ще раз кажу, є документи, на оцю землю! Ось карта розпаювання.
Дії приватників у громаді вважають цинічним зазіханням на їхнє майно. Кажуть, чергуватимуть тут щодня.
Наталія Шевченко, жителька Обухівської ОТГ:
Як кажуть, весна рік годує. І от робити отакі от зараз дії - це зверх всього, що можна тільки зробити. Тепер ми кожного дня, поки буде йти посівна, ми будемо виходити на поля і чергувати. Так, перекривають вони, будемо викликати поліцію.
Викликають поліцію і цього разу. Пайовики пишуть пояснення, а роботу техніки розблоковують.
Та все намарно. Щойно правоохоронці їдуть - автівки з невідомими повертаються.
Виходять люди і на протести до міськради.
Лариса Ільєнко, секретар Обухівської міської ради:
Я пропонувала з головою військової адміністрації нашого району, пропонували їм сісти за стіл перемовин.
Ця проблема ще з 90-х, розповідає пані Зінаїда. Тоді вона працювала на державному сільськогосподарському підприємстві. Згодом його приватизували і перетворили на приватне акціонерне товариство. А частину землі, за дозволом міської влади, люди розпаювали. І домоглися права власності на ділянки.
Зінаїда Ігнатенко, жителька Обухівської ОТГ:
У всіх судах ми довели, що ПАТ, ВАТ не є правонаступником державної землі. І він не мав права. Ми провели збори, де вели жеребкування. Розпочали за свої кошти виготовляти державні акти, їздили в Київ, у кадастр, нам дозволили.
Більшість пайовиків віддали свої ділянки в оренду одній з агрокомпаній. Договір уклали понад 800 людей. Для багатьох орендна плата - це єдиний реальний дохід.
Зінаїда Ігнатенко, жителька Обухівської ОТГ:
Нам платить 23 тисячі. Ви розумієте, що таке 23 тисячі для цієї бабки. У мене пенсія 3 тисячі. Це дає цукор 150 кілограмів. Олії десять літрів. Я маю право і поросятко собі вигодувати, і курочку. Це велика допомога.
Через юридичні суперечки агрофірма не може обробляти землю, отже, й виплати під загрозою.
Валентина Нагленко, жителька Обухівської ОТГ:
Як можна викинути тих людей, у яких державний акт. Це шахрайство!
Директор приватного акціонерного товариства, якого звинувачують у громаді, наполягає: юридично розпаювання підприємства не відбулося. І переконує: документи пайовиків сфальшовані. Тож права на землю вони не мають.
Юрій Бондарчук, директор приватного акціонерного товариства:
Наші акти, згідно з якими ми можемо користуватися землею, є чинні. Фактично вони не мають права на цю землю, тому що вони будуть мати право в той момент, коли вони отримають в рамках проєкту приватизації і розпаювання земель, який не відбувся, вони тоді отримають землю і тоді зможуть нею розпорядитися.
У міськраді наголошують: людей намагаються захистити. І вже звернулися до Міністерства юстиції з вимогою скасувати реєстрацію ПАТ новостворених ділянок, які повністю накладаються на власність пайовиків.
Лариса Ільєнко, секретар Обухівської міської ради:
Два тижні тому міська рада звернулася до Мін'юсту з тим, щоб вивчити це питання, як в реєстрі опинилися півтори тисячі гектарів. Якщо вони не можуть сьогодні засіяти поле, то я не можу вигнати ПАТ, бо у нього є папери.
Зі свого боку представники громади звернулися до правоохоронців, аби ті встановили всі обставини щодо дій Приватного акціонерного товариства.
Наталія Шевченко, жителька Обухівської ОТГ:
Ми звернулися в ДБР, ми звернулися у МВС, ми звернулися в прокуратуру, в КМДА і СБУ. Будемо чекати, але свого ми не віддамо.
Днями на сторінці у фейсбук представники Обухівської громади також опублікували звернення до Президента України.