Два пункти угоди Трампа щодо України категорично неприйнятні для ЄС, - FT [ Редагувати ]

Адміністрація президента США Дональда Трампа представила Україні проєкт угоди, що передбачає низку поступок росії, зокрема визнання її суверенітету над Кримом та відмову Києва від вступу до НАТО.
Про це повідомляє Financial Times.
За даними видання, президент України Володимир Зеленський категорично відкинув можливість визнання контролю Росії над будь-якою захопленою з 2014 року територією. У відповідь Дональд Трамп розкритикував позицію Зеленського, заявивши у соцмережі Truth Social, що вона "шкодить мирним зусиллям" і є "підбурювальною". Він також додав, що Україна може або досягти миру, або продовжити боротьбу ще три роки, ризикуючи втратити всю країну.
На думку Financial Times, пропозиція Вашингтона фактично означає найбільшу поступку Кремлю за останній час, оскільки суперечить узгодженій політиці НАТО. До того ж адміністрація Трампа виключила можливість членства України в Альянсі — вимогу, яку росія послідовно просуває.
При цьому, як зазначає видання, українська сторона зазнає тиску, не отримуючи вагомих пропозицій в обмін на територіальні поступки. Водночас росії пропонуються значні вигоди.
Європейські уряди, за словами західних дипломатів, виступають категорично проти будь-якого визнання Криму російським або примусу Києва погодитись на це. Глава дипломатії ЄС Кая Каллас наголосила: "Крим — це Україна". Її позицію поділяють у провідних європейських столицях, де вважають, що визнання анексії стане прецедентом для подальших агресивних дій Москви в регіоні.
Крим і перспективи членства в НАТО — це наші червоні лінії, — заявив один із високопосадовців ЄС. За його словами, такі поступки з боку США можуть не лише легітимізувати агресію, але й посилити загрози для країн Балтії, Грузії та Молдови.
У НАТО побоюються, що американська ініціатива щодо Криму може призвести до глибокої внутрішньої кризи. Попри попередні зусилля Альянсу зосередитись на темі оборонних витрат на майбутньому саміті в Гаазі, можливість односторонніх дій Вашингтона і нормалізації відносин з Москвою загрожує розколом серед союзників, зазначає Financial Times.