Зупиняли серце та охолоджували тіло до 22 градусів: унікальна операція в Черкасах [ Редагувати ]
Охолоджували тіло до 22 градусів, зупиняли серце та навіть апарати, які забезпечують кровообіг. У таких умовах провели операцію Леоніду Фесенку у Черкаському кардіологічному центрі. 62-річний чоловік мав гостре розшарування аорти та мінімальні шанси на нормальне життя без оперативного втручання. Провели його кардіохірурги саме у Черкасах вперше у співпраці зі столичним інститутом Амосова. Більше про важливий досвід - у сюжеті далі.
Леонід Фесенко хоч і повільно, але вже бадьоро прогулюється поблизу кардіоцентру. Місяць тому в нього була складна операція, а ще раніше потрапив у лікарню з тромбом в артерії.
Леонід Фесенко, пацієнт:
У мене одібрало ліву ногу, повністю зробилась як не моя, мене серед ночі "швидка" допомога привезла туди, там зробили операцію, наче все нормально, а потім начали перевіряти через що воно.
Далі чоловіка перенаправили в Черкаський обласний кардіологічний центр. І вже тут встановили діагноз.
Гостре розшарування аорти, яке почалось від судин шиї.
Без оперативного втручання шанси на повноцінне життя пацієнта були мінімальні, кажуть лікарі. 40% людей помирають ще до ушпиталення, чимало ризиків і в самій операції. Проте Леонід на неї наважився.
Олег Журба, кардіохірург:
Одночасно була виконана дуже рідкісна операція, яка виконувалась і відкритим способом, і одну з частин аорти ми харашо вимірювали й ставили спеціальний стент, який притискав ушкоджені судини в тому місці, де не можна було зробити це хірургічним шляхом.
10 медиків оперували протягом 10 годин. Це спільна робота команди Київського інституту Амосова та фахівців черкаського кардіоцентру. Таке надскладне втручання у Черкасах провели вперше.
Вадим Голуб, анестезіолог:
Не відомо було, де був розрив аорти, який він довжиною і на яку частину заходить. Через це треба було сильно охолоджувати пацієнта. Серце не працює, механізми, які забезпечують діяльність, не працюють, охолоджений пацієнт і хірургам треба встигнути буквально за 15-20 хв робити всю свою роботу.
У 98% випадках пацієнтів із таким діагнозом оперують терміново. Бо кожна година зменшує шанси на успішність втручання. Проте історію Леоніда називають унікальною і головне - з позитивним результатом. Адже до операції він певний час був на консервативному лікуванні, а під час самого втручання температуру його тіла знижували до 22 градусів.
Олег Журба, кардіохірург:
Знижували й загальну температуру головного мозку, обкладали головну частину організму льодом, щоб зменшити метаболізм головного мозку. У нас був момент, коли повністю стояло серце, був момент, коли не працював штучний кровообіг, людина була без кровопостачання.
Чоловіка під час одужання підтримують рідні й близькі. Сьогодні поряд з ним колишня дружина. Жінка згадує: перший день після операції не забуде ніколи.
Світлана Фесенко, колишня дружина пацієнта:
Він проснувся, зайшли, привітались, все добре, він розуміє, відповідав, як звати, дуже переживали лікарі, бо не знали, в якому стані вийде з цієї операції, але пройшло якнайкраще, мабуть.
Стан здоров'я Леоніда і надалі моніторять лікарі. А ще вкотре нагадують, що профілактикою усіх захворювань є регулярні огляди у медиків та обов'язковий контроль тиску, особливо у людей старшого віку.