Скандали навколо Євробачення: хто з учасників має російський слід [ Редагувати ]
Україна в фіналі. Гурт "Циферблат" змагатиметься за перемогу в "Євробаченні-2025" у швейцарському Базелі. Сам пісенний конкурс, тим часом вчергове позначений і політичним скандалом, і російським слідом, хоча з 2022 року росія участі в ньому не бере.
Що сталося цього разу? Чи задоволені солісти гурту "Циферблат" своїм виступом у півфіналі? І хто з конкурсантів фанатіє від кремлівських діячів культури? Про все розкаже Даніїл Снісар.
Пісенний конкурс поза політикою?
Протести, погрози й навіть латентні поціновувачі російської культури.
Певні зв'язки з росією має ціла низка виконавців.
Довкола Євробачення не вщухають пристрасті. Усе, що потрібно знати про пісенний конкурс із політичним присмаком - далі.
Старт затьмарений протестами. Офіційне відкриття Євробачення у Базелі відбулося в неділю. Учасники з 37 країн пройшлися бірюзовим хідником перед прихильниками.
Серед натовпу майоріли десятки прапорів Палестини та плакатів зі звинуваченнями у потуранні геноциду. Причина - участь у Євробаченні представників Ізраїлю. Юваль Рафаель освистали та навіть погрожували.
Богдан-Олег Горобчук, автор каналу "Культуртригер", доцент кафедри Маріупольського університету:
Очевидна річ, що війна, гостра стадія війни - це величезний подразник для спільнот, а палестинська діаспора доволі представлена на європейському континенті. І не дивно, що свої підтримують своїх.
Через побоювання хейту Європейська мовна спілка навіть вирішила не публікувати частину біографії ізраїльської виконавиці на офіційному сайті конкурсу, зокрема йдеться про одну з важливих подій у житті Юваль - рейв-фестиваль Supernova 2023 року. Тоді після нападу терористів ХАМАСу на учасників заходу співачці вдалося вижити, кілька годин пролежавши під тілами вбитих людей в одному з бункерів.
Попри відсторонення росії від участі в Євробаченні у 2022 році, її вплив досі відчувається.
Скандал спалахнув довкола представника Австрії, Йоганнеса Піча, який виступає під сценічним ім'ям JJ.
В одному з інтерв'ю він зізнався, що є прихильником росіянки Анни Нетребко, яка 2014-го їздила співати на окупований Донбас.
Богдан-Олег Горобчук, автор каналу "Культуртригер", доцент кафедри Маріупольського університету:
Ну, і звичайно ж, Томмі Кеш. Мало того, що є вайб пропагування ностальгії до СРСР загалом в його творчості. Пісня, ну, така доволі грайлива. Щось там про Італію і стереотипи пов'язані з італійцями, і навіть деякі італійці протестували проти неї, так, як ми знаємо, але в ній немає якогось російського сліду, а от постановка номера належить росіянці. І тому ми тут теж можемо ставити питання, навіщо українцям підтримувати цього виконавця.
Є й ті, хто не гребував виступати перед росіянами вже після повномасштабного вторгнення в Україну. Серед таких - представник Вірменії Рarg.
У мережі також активно обговорюють політичні вподобання представниці Грузії Маріам Шенгелії, яка агітує за проросійську партію "Грузинська мрія".
Перший півфінал пісенного конкуру відбувся у вівторок. Попри заборону проносити до арени у Базелі прапори не країн-учасників, протягом всієї трансляції у кадр потрапляв прапор Палестини. Навмисно чи ні? Запитання риторичне.
Український гурт "Циферблат" в першому півфіналі виступав під номером п'ять із піснею "Bird of Pray". Режисерка постановки - Марія Коростельова, українська кліпмейкерка.
Федір, барабанник гурту Ziferblat:
Хотіли показати повністю всю добу. Умовно, це як рефлексія людини, яка проживає весь день - стандартний українець, який живе в Україні, як він відчуває цю війну, те, що з нами коїться. Тобто з ранку до ночі й до світанку. Ця пісня насправді ще й музично так побудована по структурі, і номером ми хотіли підкреслити це.
З 15 представників до фіналу потрапили 10 країн: Норвегія, Албанія, Швеція, Ісландія, Нідерланди, Польща, Сан Марино, Естонія, Португалія та Україна. Про те, що "Циферблат" у фіналі, ведучі оголосили насамкінець. І змусили цим неабияк понервувати й виконавців, і глядачів.
Федір, барабанник гурту Ziferblat:
Україна має рекорд з проходження у фінал. Це близько 20 разів поспіль. Ну, це зроблено для того, щоб європейська аудиторія, яка дивиться, і така, типу, ну що? Коли вже Україна не пройде, так? От вони до останнього це роблять, цей саспенс.
Валентин, гітарист гурту Ziferblat:
Там була Бельгія, залишався Кіпр, окрім нас. Бельгія взагалі була одним із, ну, може, не фаворитів, але з тих, хто виступав, у десятці стояла на все Євробачення. Тому я, звісно, в цей момент трошки напружився, але все добре, що добре закінчується.
Сьогодні ж у Базелі за місце у фіналі боротимуться 16 країн-учасниць. А переможця оберуть у суботу.