Ничего экстраординарного с гривней не происходит, - Пинзеник [ Редагувати ]
А теперь обещанный разговор о судьбе и состоянии национальной валюты - гривны. Еще 5 сентября стало известно, что Национальный банк не исключает введение в Украине налога на обмен валюты в текущем году. Ранее представители правительства заявляли об инициативе установить 10% сбор в пенсионный фонд от наличных валютно-обменных операций. Эту норму предлагали ввести с 1 января 2014 года, она во многом повлияла на повышение спроса на иностранную валюту, который снизился больше чем за год до президентских выборов. С другой стороны слухи о грядущем падении курса гривны завидным постоянством повторяются каждой осенью. Что на самом деле? Об этом мы беседуем сегодня с одним из самых авторитетных украинских экономистов, специалистов по финансам, народным депутатом Виктором Пинзеником. Виктор Михайлович я приветствую вас в нашей студии. Не тривиальная задача для серьезного финансиста. Простыми словами все таки объяснить гражданам, что на самом деле, в каком состоянии национальная валюта? И нужно ли опасаться за свои гривневые сбережения
Виктор Пинзеник, экономист, политик:
- Ви таку підводку зробили, що я тепер боюся говорити, бо нас почнуть звинувачувати в тому що відбувається на валютному ринку. В будь-якому випадку те, що відбувається в обмінних пунктах, це не є те місце де визначається обмінний курс національної валюти. Обмінні курси - продукт двох сил. Перша сила - обсяг постачання валюти, друга сила – обсяги споживання валюти. Постачання валюти здійснюють експорт і позики. Витрачання валюти здійснюють імпорт і погашення позик. От торгова частина, експорт-імпорт у нас в мінусі. Минулого року цей мінус був 16 мільярдів доларів. Ми доларів не друкуємо, нам треба їх звідкись брати. Правда цього року ситуація поліпшилася. Але є друга складова, борги. Обсяг зовнішніх боргів України 134 мільярда доларів. З них протягом року треба гасити 62 мільярди. Але для нього має бути джерело. Україна стала заручником ситуації, коли тримати курс можливо за рахунок нових позик. А позика залежить не тільки від бажання позичити, а й бажання в когось позичити, тобто умови, тиск девальваційний на національну валюту. Я єдине хотів би наголосити на тому, щоб в меншій мірі реагували на деякі заяви які звучать з боку так званих експертів сусідів, бо це явище трапилося не сьогодні, воно триває вже четвертий рік, і я про нього четвертий рік наголошую, що Україна в таких умовах не має права бути заручником ситуації, коли обмінний курс залежить від того, позичить чи не позичить.
Евгений Кисилев, ведущий:
- А вот этот фактор присутствует, условно говоря, апокалипсические, катастрофические прогнозы, которые с восточной стороны границы звучат там. Эвтаназии украинской экономики и гривна тоже туда же.
Виктор Пинзеник, экономист, политик:
- Я про економіку поки що не буду говорити, буду говорити про обмінний курс. Нічого екстраординарного сьогодні не відбувається. Я ще раз хочу наголосити, відбуваються недобрі речі вже четвертий рік підряд. Недобрі речі, про які я вже четвертий рік наголошую, що вони потребують адекватних дій, професійних дій. Не таких дій краще б мої вуха не чули, це введення податку на валюту, що у випадку безготівкових операцій це податок на експорт, що дуже погано є, а у випадку безготівкових операцій воно приведе до того,що в нас легального обороту не буде. Я говорю про професійні, перше професійне рішення яке має бути, на це на ситуацію має реагувати курс. Курс має дихати, він не може стояти це абсурд, 4 роки курс 7,993 хоча в обмінниках… що означає цей курс? Обмінники показують зовсім інший курс. Бо курс виправляє ситуацію і не тільки реагує на проблеми, а він виявляє… ще раз хочу наголосити, що це не самоціль відпустити курс, але курс, економічна с ситуація вимагає курсу. І звичайно країна потребує поліпшення інвестиційного клімату де відбуваються не добрий процес.
Евгений Кисилев, ведущий:
- Так все-таки ваш прогноз - курс может существенно изменится или у Национального банка, властей достаточно инструментов для того, что бы удерживать его.
Виктор Пинзеник, экономист, политик:
- Не є геройством утримувати курс. З одного боку ми ходимо по світу, говоримо про валютний фонд, що нам треба кошти. Дійсно треба, бо я показував розрив який є у зовнішніх платежах нам позики потрібні. З другого боку, 2011 року мала 38,4 мільярда доларів резервів. на сьогодні 22. Де діли 16 мільярдів? На утримання курсу. Це недопустима розкіш для України. Цього року втратили 3 мільярди доларів. Україна не має права витрачати резерви, тим більше резерви в нас на сьогодні дуже низькі по відношенню до так званих короткотермінових боргів. На початку 2008 року їх було 80% а зараз всього на всього 34. То для мене абсолютно очевидно чим пізніше курс відпустять, тим більше наражається на ризики .
Евгений Кисилев, ведущий:
- Лучше чуть-чуть отпустят, да? Он не может скакнуть, если отпустить?
Виктор Пинзеник, экономист, политик:
- Відпустити курс - це не означає, що він має в одну сторону рухатися. Я говорю, він має реагувати на ситуацію яка складається на ринку. І друга річ яку я хочу наголосити, бо в усіх на жаль в пам'яті події 2008 року, треба відрізняти дві речі, спекулятивні речі які мають причину об’єктивну, бо на жаль за цим стоїть непрофесійні можливо якісь інші дії. Які призвели до таких спекуляцій. Світ, Європа, Америка не хвилюється коли кожного дня євро-долар міняється. Але в нас чомусь дехто боїться зробити абсолютно очевидний фундаментальний і необхідний крок, Україні не уникнути цього кроку.
Евгений Кисилев, ведущий:
- Ну что же Виктор Михайлович, спасибо большое за ваше пояснения. Я напомню, сегодня своим мнением относительно состояния украинских финансов, национальной валюты поделился один из самых известных украинских экономистов, народный депутат Виктор Пинзеник. А жизнь покажет, в какой мере подтвердятся его прогнозы.