Сегодня исполнилось 50 лет со дня убийства Кеннеди [ Редагувати ]
Сьогодні минає півстоліття з дня вбивства 35-го президента Сполучених Штатів. Джон Кеннеді загинув у Далласі 22 листопада 1963 року під час передвиборчої подорожі в штат Техас. Хто і чому організував це вбивство, й досі залишається загадкою. За офіційною версією, президент загинув від рук вбивці-одинака Лі Харві Освальда. Але більшість американців вважають: він лише жертва змови.
На цих кадрах - останні миті, коли Джон Фіцжеральд Кеннеді був ще живий. А це аматорське відео Авраама Запрудера - на ньому момент убивства 35-го президента Сполучених Штатів. Саме ця плівка стала одним з основних доказів того, що вбивць американського лідера було щонайменше двоє. Чимало свідків зізнаються: добре чули постріли з різних боків.
Пірс Оллман, очевидець, колишній радіорепортер:
- Я пам'ятаю цей момент. Я дивився на Джекі і був абсолютно зачарований нею. Вона сиділа ліворуч від мене, президент - праворуч. Я тоді подумав: "Саме так і має виглядати перша пара країни". Я навіть щось вигукнув на зразок: "Ласкаво просимо до Далласа, пане президенте". Авто повернуло за ріг, і саме тоді почувся постріл. Цього я не забуду ніколи.
Однак за версією офіційної комісії з розслідування вбивцею була одна людина - Лі Харві Освальд. Він кілька років прожив у Радянському Союзі, підтримував Фіделя Кастро. Після кубинської кризи Лі Харві Освальд і почав начебто готувати замах на президента. Втім, суду він так і не дочекався - чоловіка вбили під час переведення до окружної тюрми. Вистрелив у нього власник нічного клубу.
Ед Хернандес, мешканець Далласа:
- Я почув багато нових фактів. І вважаю їх дуже цікавими. Тому що все, що читав або бачив раніше, зводилось до того, що вбивство організував Освальд. Тепер я в цьому дуже сумніваюсь.
Сам Освальд називав себе "цапом відбувайлом" і доводив: до вбивства президента непричетний. Хоча саме він купив рушницю, з якої стріляли в Кеннеді, і перебував у місці, звідки відкрили вогонь. За неофіційними версіями, у смерті лідера Сполучених Штатів були зацікавлені Радянський Союз, соцтабір і мафія, проти якої брати Джон та Роберт Кеннеді розпочали війну. Та навіть сам віце-президент Ліндон Джонсон. Версію змови проти родини Кеннеді, на думку істориків, доводить і вбивство брата глави держави Роберта Кеннеді - генерального прокурора, якого застрелили у 1968 році під час передвиборчої кампанії за посаду президента.
Лоуренс Ленер, біограф родини Кеннеді:
- Думка, яка стала дуже поширеною в Сполучених Штатах, - що над родиною Кеннеді тяжіло прокляття. Це багато хто обговорював після смерті брата Джона - Роберта Кеннеді. Ніхто не міг повірити, чому всі біди навалились на одну родину.
Такі чутки досі ширяться Америкою - єдиний брат Джона Кеннеді, якому вдалось дожити до старості, помер від раку мозку, син президента загинув в авіакатастрофі, двоє синів Роберта Кеннеді також пішли з цього світу, ще одного паралізувало. Втім, попри це, ця сім'я й досі в центрі уваги у Сполучених Штатах і на політичній арені.
Ганна Гороженко, Новини, телеканал "Інтер"