Санкції США можуть заблокувати економіку Криму [ Редагувати ]
У ніч на сьогодні США і Євросоюз майже синхронно оголосили про посилення санкцій щодо Росії.
Про свої наміри заявляли давно і попереджали Москву: якщо напруга на сході Україні не піде на спад, нових обмежень не уникнути. Реакція Кремля цілком передбачувана - обіцяють в боргу не залишитись.
Америці увірвався терпець. Не чекаючи рішення лідерів Євросоюзу Барак Обама оголосив про посилення санкцій проти Росії. Мовляв, Москва обіцяла сприяти деескалації конфлікту на сході України. А насправді продовжує постачати зброю сепаратистам.
Барак Обама, президент США:
- Зважаючи на те, що провокації в Україні не припиняються, ми ввели нові санкції проти деяких великих російських компаній і фінансових інститутів. Ці заходи послаблять економіку Росії і посилять її ізоляцію у світі. Ми сподіваємось, це стане достатньо вагомою причиною, аби Москва нарешті припинила підтримувати сепаратистів.
У список санкцій американського мінфіну потрапили віце-спікер нижньої палати російського парламенту Сергій Нєвєров, помічник президента Росії Ігор Щеголєв, федеральний міністр у справах Криму Олег Савельєв та інші. Крім того, обмеження торкнуться ряду російських компаній, зокрема Новатек, Роснефть і Газпромбанку. Їхні активи не будуть заморожені, але американським компаніям і громадянам відтепер заборонено інвестувати в нові акції та облігації цих підприємств.
Кількома годинами пізніше про розширення санкцій оголосили і європейські лідери. На саміті у Брюсселі вони висловились за "мирне врегулювання кризи в Україні" і закликали припинити вогонь. Москву звинуватили у тому, що вона не виконує попередніх домовленостей і не закликає терористів скласти зброю. Тому саміт ЄС доручив Єврокомісії до кінця липня підготувати розширення "чорного списку".
До нього потраплять і росіяни, і українці, які підтримують сепаратистів. Крім того, саміт зупинив співпрацю Росії із ЄБРР та Європейським інвестиційним банком. А пізніше ще обіцяють підготувати пропозиції із блокування іноземних інвестицій в економіку Криму.
Однак про торговельно-економічні обмеження досі не йдеться.
Герман ван Ромпей, голова європейської ради:
- Російська сторона недостатньо використовує свій вплив на сепаратистів, щоб зменшити напругу на сході України. Тому минулого тижня європейська рада вже розширювала "чорний список". Сьогодні ми домовилися про нові кроки. Зокрема закриємо Росії доступ до грошей Євросоюзу.
Москва у відповідь обіцяє Америці ефект бумеранга. За словами російського президента, збитків від санкцій зазнає й американська економіка. Крім того, вони заганяють відносини між країнами у глухий кут, поскаржився Путін.
А в російському МЗС навіть заявили про кроки у відповідь. Хоча поки що не говорять які саме.