Володимир Гройсман: Є всі шанси проголосувати зміни до бюджету (відео) [ Редагувати ]

З початку 2015 року деякі міста та села вже пройшли певний етап децентралізації. Дана реформа має надати кожному українцю можливість вільно долучитись до перебудови держави.
Але там, де за розподілом коштів та влади беруться політики замість експертів, успіху не буде, переконаний спікер Верховної Ради України Володимир Гройсман.
В інтерв’ю "Подробицям тижня" він розповів, які зміни до бюджету готовий прийняти парламент уже в понеділок і чого чекати надалі.
Вам відомо, що відбувається з Олексієм Гончаренко, якого було заарештовано сьогодні у Москві?
- Зараз він звільнений і знаходиться у посольстві України в Російській Федерації. Це безпрецедентний випадок з депутатом Верховної Ради. Завтра він очікує на суд, який має відбутись у Москві, але хочу зазначити, що для нас, для всього парламенту, це була дуже незрозуміла новина. Адже він має дипломатичний імунітет.
Він не міг, як і будь-який український громадянин, бути затриманим, тим більше він не порушив жоден закон і жодних праввил, які є у Російській Федерації.
Хочу зазначити, що одразу і президент, і уряд, і парламент об’єднались для того, щоб вжити всіх заходів для звільнення Олексія. Слава богу, він зараз знаходиться у посольстві України.
Чи добре він почувається, з ним все гаразд?
- Нормально, Олексій дуже бадьорий, тому з настроєм все нормально. Ми очікуємо, що в понеділок все відбудеться і по звичайній процедурі він повернеться в Україну.
Найголовніше, що Олексій є членом Парламентської Асамблеї Ради Європи як і Надія Савченко. І це вже було би повним нехтуванням всіх міжнародних норм.
Олексій - звичайний українець, але на даному етапі життя він є членом українського парламенту. Коли ми всі будемо усвідомлювати, що ми - звичайні українці, тоді в нас відбудуться справжні зміни і ми зможемо себе реалізувати.
Чи має значення ставлення прикордонника, коли він бачить колір паспорта - чи він звичайний синій, чи зелений дипломатичний?
- Повірте, паспорт - це папірець, а от людина має викликати повагу. На превеликий жаль, якийсь папірець може мати вартість більшу, ніж людина. І це є ознакою недемократичних режимів.
Який ваш коментар щодо вбивства Нємцова, взагалі, що відбувається в Росії?
- Величезна біль, оскільки в будь-якому випадку вбивати людину - це є злочин проти не тільки цієї особи, а й проти людства. Ми всі бачимо, що сьогодні відбувається на українських землях - на територіях Донецької і Луганської областей. І те, що відбулось в Росії, я думаю, що це ознака режиму.
Не можуть на вулицях вбивати людей, особливо таких, як був Борис Нємцов, якого називають великий друг України і великий патріот Росії.
Це варварство, це вбивство, яке має бути покарано. І в мене немає жодної іншої оцінки. Я це сприймаю як особисту втрату, як, думаю, і вся більшість людства, які сповідують нормальні цінності
Як відбувалось внесення поправок у бюджет, який ви плануєте прийняти на тижні?
Є півтора десятка законів, які внесені урядом для виконання всіх необхідних завдань, які стоять перед нами. В тому числі в рамках програми співпраці з МВФ.
В неділю була дуже конструктивна дискусія, і ми пройшли весь порядок денний, обмінялись думками. В понеділок буде відбуватись засідання комітетів, які врахують ці думки. О 12 годині будуть систематизовані ці правки і передані на ще одну нараду під моїм головуванням спільно з прем’єр-міністром.
О 16 годині ми вийдемо в зал для того, щоб проголосувати закони, які дозволять отримати нам чотирирічну програму МВФ і провести певні зміни, в тому числі є і питання щодо оподаткування великих державних монополій, що значно покращать ситуацію щодо наповнення державного бюджету.
Ви прогнозуєте, що в понеділок бюджет буде проголосований?
- Я думаю, що в нас будуть всі шанси - достатньо високі - для того, що б проголосувати і бюджет, і весь пакет необхідних змін.
Що буде далі, якщо через високий долар імпортерам тяжко закупати навіть ліки?
- Насправді, людям дуже важко. Як важко від того, що відбувається зараз, і від того, як далі прогнозувати своє життя. Особливо важко людям похилого віку. Насправді, вони ж не шикують, і ніколи не шикували, вони завжди жили дуже скромно, вони по своїй натурі люди дуже скромні. Ці випробування проходять першу чергу через них.
Зараз питання полягає в наступному: для того, щоб стабілізувати ситуацію, нам треба отримати транш. Для того, щоб отримати транш, нам треба провести зміни, які дозволять оптимізувати видатки.
Наприклад, обмежити спеціальні пенсії. Якщо в державному управлінні людина працює і отримує державну пенсію і заробітну плату, це не є соціальна справедливість в такий особливо важкий період часу.
Тому і будуть прийняті рішення, що б всі, хто є на державній службі не будуть отримувати державну пенсію, а будуть отримувати тільки заробітну плату. Ці кошти можливо буде перерозподілити тим, хто є нужденний.
Більш важкою і дуже невизначеною є доля людей середнього класу. Люди переживають і розуміють: і кредити, і придбання, і кошти, які були в національній валюті…
Я глибоко переконаний в тому, що і цей етап нам треба буде пережити, ситуація стабілізується. Проголосуємо закони, відбудеться засідання ради МВФ, отримаємо транш, але далі потрібно відновлювати країну. Нереформована країна завжди буде створювати такі колапси і випробування для своїх громадян.
Я пам’ятаю свою зустріч з президентом Польщі Броніславом Комаровським у 2010 році. Він мені сказав, що їхній успіх в тому, що вони провели децентралізацію влади. "Ми віддали реальні кошти на місця, і люди почали розвиватися і нормально жити", - пояснив Коморовський.
Їх менше стало цікавити те, що відбувається в центрі, їх більше цікавило те, що відбувається в них. І сьогодні можливо сказати, що певний етап цієї децентралізації пройшов. Але ще треба реформувати економіку, треба побороти корупцію, яка роз’їдає все з середини і нищить будь-які добрі наміри і зміни самої системи.
Якою ціною ми отримаємо гроші від МВФ, чи є баланс між непопулярними реформами, на які ми маємо піти і вагою кредиту?
- В нас є дуже багато викликів. Якщо говорити абсолютно відверто, то треба відкинути сьогодні політику і говорити про той стан справ, який у нас є. В нас є війна, в нас є незаплановані видатки на оборону, в нас є падіння економіки, в нас є нестабільний курс національної валюти. В нас є багато викликів, які ми маємо сприймати.
Те, що ми говоримо про транш МВФ - це підтримка чи стабілізація ситуації, але це не вирішення питань загалом. Транш на чотирирічну програму, яку ми отримаємо, - це буде стабілізація на 4 роки від потрясінь. І саме за ці чотири роки країна має бути реформована, і більше не треба буде брати.
Якщо її не реформувати, через чотири роки ми прийдемо туди, звідки ми прийшли зараз. Так буде постійно. Йдеться про те, що нам треба побороти корупцію.
Певні кроки вже робляться, в частині парламенту з точки зору ухвалення законів. Нам потрібно побудувати справедливу судову систему, при котрій люди будуть розуміти, що справедливість. Нам потрібно провести децентралізацію влади.
Переконаний, якщо ми не побудуємо якісну систему управління державою, а все буде концентруватись в міністерствах у Києві, ми жодним чином не можемо досягти успіху.
Тому децентралізація - це питання номер один - передати владу, кошти і відповідальність на місця. З 2015 року підтвердять міста-обласні центри, міста обласного значення, деякі села і районні міста, що вже цей процес розпочався. Нам потрібно його підшвидчувати.
Те, що я говорив про Польщу: Польща пішла цим шляхом і сьогодні має одну з самих міцних економік Європи. Тому що вони все розклали на свої місця. Вони кожному громадянину дали можливість включитись в процес в тому числі і економічного розвитку. Те, що зміни, які треба проводити, будуть болячими, в мене немає жодного сумніву.
Єдине, що мій колега нещодавно давав інтерв’ю одному із видань, колишній мер Варшави Мартін Свєнціцький, який зараз працює в групі підтримки по децентралізації влади. Він сказав одну річ: "Мені дуже прикро, що в вас питання децентралізації з експертного середовища може перейти в політичне". А там, де брались політики, на превеликий жаль, рідко де був успіх.
Тут треба братись не за політичну складову, а за систему. Ми можемо 50 раз переобирати Раду, треба змінити систему, яка буде приводити людей, які здатні на місцях змінювати ситуацію. І така система є. Вважаю, що це один з надважливих пріоритетів.
Звісно, і дерегулювати потрібно, і зменшувати контролюючий тиск, - це все ті завдання, які стоять перед нами. При цьому потрібно зміцнювати нашу обороноздатність, бо в нас є виклики, про які ми півтора роки назад і не думали про те, що наші воїни, наші герої, будуть на східному фронті воювати і відстоювати нашу незалежність.