Відміна "паперових перепусток" лякає переселенців корупцією [ Редагувати ]

Нові правила перетину лінії зіткнення на Донбасі. Паперовий пропуск більше не потрібен. Що буде натомість? І чи спростить це життя переселенців і тих, хто залишається в Луганській та Донецькій областях? - Розбиралися мої колеги.
Нові правила перетину лінії зіткнення напередодні набрали чинності. Їх багато. Але головний пункт: паперовий пропуск - більше не потрібен: жодних нескінченних черг або так званих "посередницьких послуг" за сотні гривень.
В СБУ обіцяють: електронні дозволи - можна буде оформити автоматично на спеціальному сайті. І впевнені - це спростить пропускну систему для законослухняних громадян України, і ускладнить для терористів і контрабандистів.
Тим, хто встиг оформити паперовий пропуск - боятися нічого, він буде діяти нарівні з електронним дозволом.
"Вже буквально завтра або післязавтра новий веб-портал, на якому в режимі онлайн кожна людина зможе зареєструвати свою заявку і отримати персональний номер. Це безкоштовно. Жодної копійки ніхто не має платити. Якщо вам пропонують гроші, ці люди – злочинці", - говорить Олена Гітлянська, керівник прес-служби СБУ.
Нові правила - хороші. З одного боку, - кажуть громадяни. Але з іншого - такий порядок перетину лінії розмежування порушує право людини на свободу пересування. Представники робочої групи, до якої входять десятки громадських організацій, обурені, кажуть: разом з СБУ - розробляли спрощені правила.
Але напередодні дізналися: у цьому списку раптово з'явився так званий "Пункт 1.6", який забороняє перетинати кордон зони АТО на пасажирському транспорті, місткістю більше 9 пасажирів. Простіше кажучи: великі автобуси - не пропустять.
"Блокада Донецької області, Донбасу. Ми були точно так само здивовані, як, втім, і працівники СБУ. Наскільки я розумію, їх просто поставили до відома", - говорить Вадим Хомах, учасник робочої групи при СБУ із вдосконалення пропускного режиму.
Громадські діячі кажуть: від цього нововведення постраждають усі: і ті, хто виїхав, і ті, хто залишився в окупованому Донбасі. Моя колега-журналіст Ірина Ісаченко - вже рік як живе і працює у Києві.
Але сама - з Донецька, всі її рідні залишилися там. Виїхати - не можуть. Ірина розповідає: їй необхідно туди їздити - привозити ліки та допомагати літнім родичам. Як це робити з новими правилами - просто не знає
У світлі цих нових правил, я так розумію, що автобусом, наприклад, поїхати з Києва до Донецька - вже неможливо. Це не спрощення. Це такий дуже серйозний удар по переселенцям і ми в черговий раз відчуваємо, що уряд не допомагає нам якось, а навпаки ускладнює і тим, хто виїхав - дітям працездатним, - і тим, хто залишився там", - говорить Ірина Ісаченко, кореспондент.
Ми приїхали на київський автовокзал - поговорити з працівниками компаній-перевізників. Вони - навідріз відмовилися давати інтерв'ю. Поза камерою розповіли: бояться, що після нашого сюжету їхній бізнес просто закриють - адже до першого липня їм, начебто, дозволили перевозити пасажирів на Донбас і назад.
А ще перевізники впевнені: з новими правилами корупція тільки посилитися: людям необхідно їздити, а значить, знайдуться ті, хто буде за великі гроші їм у цьому нелегально допомагати. З цим згодні і переселенці. І сподіваються, що цей пункт приберуть.
А в робочій групі нам пообіцяли: будуть боротися за скасування пункту 1.6 - і вже сьогодні - підуть на переговори в СБУ.