Лікарі попереджають про навалу інфекційних кліщів [ Редагувати ]
В Україні - пік сезону кліщів. Столична СЕС зафіксувала вже 28 випадків зараження людей кліщовим бореліозом, відомим ще як хвороба Лайма.
За словами епідеміологів, паразитів-переносників хвороби цьогоріч побільшало. Лабораторні дослідження свідчать, кожен п’ятий кліщ є збудником захворювання, яке без належного лікування може призвести навіть до інвалідності.
"Виявила випадково, це була звичайна ранка. Звичайна ранка, я думала, що просто подряпалася. Обробити ранку вирішила. І тоді я побачила, що опуклість з'явилася, вилізло щось. Тоді я побачила, що це явно не ранка, що це кліщ".
Видаляти кліщів під час весняного потепління пацієнти мало не в чергу шикуються. Через теплі зими кількість паразитів значно зросла. Разом із нею збільшилась небезпека із укусом дістати небезпечну інфекційну хворобу.
"Початкові явища бореліозу нагадують явища грипа - підвищена температура, позноблювання, людина погано себе почуває. Місцеві прояви - це навколо місця кліща бліде кільце біле кільце, а навкруги нього - багряне. В таких випадках треба звернутися до лікаря-інфекціоніста", - радить хірург, кандидат медичних наук Віктор Сидоренко.
Якщо вчасно не звернутись по допомогу, кажуть лікарі, бореліоз може викликати хронічні болі у суглобах, параліч та навіть смерть. А трапляються її переносники - іксодові кліщі - не лише в усіх куточках України, а і по всьому світу. Представників цього виду виявили навіть в Антарктиді.
Якщо вас атакував кліщ, дізнатись, чи був він зараженим можна у спеціальній лабораторії санепідемстанції, яка безкоштовно досліджує паразитів. Але тільки неушкоджених. Тому у травмпунктах застерігають пацієнтів від самостійного видалення комах.
"Пошкоджений кліщ, по-перше, не підлягає дослідженню. По-друге його важче видаляти, при пошкодженні він починає розпадатися. Ніжки його можуть залишитися десь в шкірі. Ну і потім прийдеться не просто видаляти, а вирізати", - каже лікар-травматолог Олександр Боровик.
Та якщо можливості звернутись до спеціаліста немає, рекомендують не перевіряти народні методи, а зачепити кліща стерильною голкою і виштовхнути із рани. А для профілактики у період найбільшої активності - тобто у травні, серпні та вересні - користуватись репелентами - засобами для відлякування комах.
Попри поширену думку, кліщі живуть не на деревах, а у високій траві. Тож після прогулянки на природі лікарі радять ретельно перевіряти власне тіло, а також шерсть домашніх улюбленців. А знайдених кровопивць - спалювати, аби вони не зашкодили іншим.