На Чернігівщині селяни обурені перейменуванням села у Володькову Дівицю [ Редагувати ]
"Червоні Партизани" проти "Володькової Дівиці". У селі Чернігівської області і після перейменування не вщухає дискусія щодо назви.
Рішення Верховної Ради про повернення селу історичної назви обурило нащадків партизанів, які воювали тут у роки Другої світової. Думки збирала Наталія Савченко.
"Образливо. Все ж таки партизани тут були у селі. Все таки пам’ять це людська", - розповідає пенсіонерка Ольга Козорєзова.
Пенсіонерка Ольга Михайлівна розповідає, двоє її дідів та бабуся загинули у лавах партизанських загонів.
Зрештою, майже у всіх місцевих хтось із родичів загинув під час Другої світової. У центрі села стоїть пам'ятник одному з партизанських ватажків - героєві Радянського союзу Миколі Симоненку.
Але ставлення до нього не зовсім однозначне. Адже через діяльність партизанів страждали не тільки німці, а й свої.
"Як партизани відходили і відстрілювались, один чоловік з партизан загинув і вбили при цьому фельдфебеля і собаку.
Німці, відповідно, окупаційні власті, взяли заручників. Їх вивезли у ніжинську тюрму, 160 чоловік, і після того, як партизани відповідно не з’явились, їх дійсно розстріляли", - розповів учитель Володькодівицької школи Анатолій Ільяш.
Проте невдоволення від перейменування села виникло не стільки через перегляд історії, скільки через звичайні побутові незручності.
"Усіх людей лякає, що треба буде документи переоформлювати. Що волокіта буде з документами і гроші", - пояснює продавчиня Марина.
Закон про декомунізацію не поширюється на назви, пов'язані з Другою світовою. Це могло би бути аргументом на користь збереження назви "Червоні партизани".
Та, як з'ясувалося, її село отримало ще у 1928 році. З нагоди 10-ї річниці революції. А що про це думали місцеві, взагалі ніхто не питав.
Червона армія заставила підтримати. Раніше ж із цим не балакали", - пояснює голова комісії з перейменування Валерій Кириченко.
А от назва "Володькова Дівиця" народилася разом із самим селом - ще у XVII столітті.
"Із 1627 року перша письмова згадка у Афанасія Шафонського він згадує містечко Володькова Дівиця і належала частина цього села польському поміщику Володькевичу. І начебто звідси пішла назва. Володькова Дівиця.
Чого дівиця, тому що річка що протікає через наше село, називалася Дівиця", - прокоментував сільський голова села Володькова Дівиця Микола Павленко.
На в'їзді в село досі красується табличка із написом "Червоні партизани". Виглядає вона так, ніби повісив її сам Володькевич. Тепер її нарешті змінять. І це - беззаперечний плюс.
Наталія Савченко, Василь Мєновщиков, новини, телеканал "Інтер", Чернігівська область.