На Буковині волонтери відновлюють унікальний дендропарк [ Редагувати ]

Унікальний дендропарк відновлюють волонтери на Буковині. Про тамтешні столітні дерева та маєток румунського пана ходять легенди. Проте пам'ятки ніхто не доглядає і вони руйнуються на очах. Відновити історичну візитівку краю взялися місцеві жителі. Як у них це виходить бачили наші журналісти.
"Одна із версій: у 1817, коли Франц І, імператор Австро-Угорщини, заїжджав у Лужани, уже в той період були перші насадження. Природній світ поєднався в якомусь маленькому місці у Лужанах", - сказав Роман Рудик, краєзнавець.
На чотирьох із половиною гектарах ростуть рідкісні види дерев: японська софора, канадський клен, катальпа, тюльпанове дерево. Усім більше сотні років. Легенди розповідають: до пана часто приїжджали закордонні гості, гучною компанією вони полюбляли сидіти тут, поміж лип. Припускають, саме на цьому місці приймались важливі на той час рішення. Полюбили парк і закохані через оцей незвичний ясен, що формою нагадує пару.
"Це символ дівчини це груди, це голова. Це хлопець,я кий обіймає дівчину, а це голова вола. Це як домінантне дерево в нашому парку", - сказав Владислав Івасюк, житель селища Лужани.
Дендропарк славиться не лише своєю рослинністю поряд із колишнім маєтком пана розташований непримітний на перший погляд православний храм. За історичними відомостями, він був зведений ще в 11 столітті. Унікальні фрески намагалася знищити радянська влада. Та не вийшло в середині 90 малюнки почали відновлювати. Про цю церкву ходить чимало легенд.
"На цьому місці, де був колодязь, саме тут був підземний вихід під час облоги. На цьому місці ще могли бути скарби. Бо раніше наше село було дуже багате", - сказав Дмитро Колісник, житель селища Лужани.
Зберегти історичну пам'ятку вирішили місцеві волонтери. Розробили проект відновлення дендропарку. До справи долучилися навіть столичні волонтери.
"Ми всі сваримо владу, що щось нам не подобається, що щось не робиться ось. Я всім кажу: ось реальна праця, яку ви можете зробити. Я хочу щоб цей парк потрапив в довідники туристичні". - сказала Лариса Купчанко, ініціатор проекту відновлення дендропарку.
Для реалізації проекту потрібна чимала сума, каже Лариса Купчанко. А ще однодумці. Тому закликає усіх небайдужих допомогти відновити унікальну історичну пам'ятку. Яка б стала візитівкою краю.