Закон про ФОПи переведе малий бізнес у тінь - експерти [ Редагувати ]

320 тисяч гривень штрафу з 1 січня доведеться викласти роботодавцям, які виплачують зарплати у конвертах. Відповідний закон підписав Президент України. Крім того, документ передбачає обов'язкову сплату податку фізособам підприємцям, навіть якщо ті не отримують прибутку. Тож неприбуткові ФОПи зараз масово закривають. Добре це чи ні, з'ясовували наші кореспонденти.
Після нового року підприємці фізособи другої і третьої груп, тобто найчисленніша категорія малого бізнесу будуть щомісяця платити соцвнесок. Навіть якщо їхній бізнес неприбутковий. А це сімсот чотири гривні.
"Тобто зараз зобов'язали всіх - є діяльність, немає діяльності - платіть! Якщо немає діяльності - не здавайте порожні звіти, а закривайте свої підприємства", - говорить Інна Кравчук, керівник Ради підприємців Одеси.
Люди, щоб не платити за повітря, почали ліквідовувати свої ліцензії. В Одесі до держреєстраторів - величезні черги - по двісті людей.
Така ж ситуація і в Чернівцях. Свій бізнес, наприклад, терміново закриває Дмитро Бабюк. У чоловіка інтернет-магазин комп'ютерної техніки. Каже, нульовий прибуток, іноді, буває, по кілька місяців.
"Нехай платять податок на розкіш - у кого мільярді! Настрій закривати масово, уходять в тінь! Нелегально працювати. Буде все, як в 90-х", - говорить Дмитро Бабюк, підприємець.
Про те, що малий бізнес почне масово переходити у тінь кажуть і експерти. Як приклад - наводять умовного одеського підприємця, який займається сезонним туристичним бізнесом. Влітку - прибуток є, взимку - немає.
"Тепер для того, щоб не платити за січень, лютий він буде змушений написати заяву, відмовитися і я не впевнений, що він захоче в травні писати Нова заява, щоб у вересні знову відмовлятися! Тобто кількість людей, які займаються абсолютно нелегальним бізнесом - тільки зросте", - говорить Сергій Якубовський, завідувач кафедри світового господарства ОНУ ім. Мечникова.
А ось інші економісти - дії влади вважають правильними. Мовляв, це очистить малий бізнес від своєрідного "неліквіду", тобто від тих, хто насправді не вміє заробляти гроші або займається не своєю справою.
"Якщо бізнесмен не може в рік заплатити вісім тисяч гривень, такий бізнес, в принципі, потрібно Закривати. Потрібно просто займатися самому, як працівникові, для кого-то", - говорить Едуард Каражия, викладач Одеського Національного економічного університету.
Скільки бізнесменів самоліквідуються в результаті нововведень, - стане відомо після першого кварталу наступного року. Тоді з'явиться офіційна статистика.