Батьки підозрюють компанію "Людмила-Фарм" в неякісних харчових добавках [ Редагувати ]

У Києві розгорівся скандал із закупівлею харчових добавок для дітей, хворих на фенілкетонурію. Це спадкове порушення білкового обміну. Компанія-переможець тендера закупила БАДи, які організми більшості хворих не сприймає. Ці добавки практично повністю не підходять дітям, скаржаться батьки.
Тепер вони у суді вимагають повернути продукцію, підтверджену медичними дослідженнями. У ситуації розбирався Даніїл Снісар.
Сувора дієта, жодного м'яса та довічне вживання спеціальних препаратів. Рідкісне генетичне захворювання провокує порушення засвоєння білка.
"Мені дають їсти макарони, гречку, каші там різні", - сказала Яна, хвора на фенілкетонурію.
Весь раціон Яни це продукти з низьким вмістом білків. Такі харчі в Україні майже не виробляють. Тож родині доводиться купляти імпортні, дорогі.
"Це не лікування. Це спосіб життя. Тобто як, захворювання генетичні і наслідки дуже важкі. Але досить тримати сувору низько білкову дієту і цього цілком достатньо, щоб дитина росла звичайною дитиною, без всяких відхилень", - сказала Анна Санкіна, мама Яни.
Хворих на фенілкетонурію в Україні близько 800. У Києві 124, більшість з них діти. Спеціальні харчові добавки для них купують за кордоном державним коштом, через проведення тендерів. У Києві другий рік поспіль такий конкурс виграє компанія "Людмила-Фарм". За її посередництва закупили суміші, котрі, за словами батьків не підходять частині хворих дітей, а їх ефективність не доведена.
"Пропили буквально 2 тижні. Спостерігаю за Яною свербить і свербить, голову чухає, все чухає. Кірка з дрібних-дрібних і вона чухається. Це дитина, яка ніколи у мене не було аллергиком", - сказала Анна Санкіна, мама Яни.
Анна, разом з батьками, які мають такі самі проблеми самотужки взялися шукати інший препарат. Знайшли у Німеччині.
Суміш "Каміду" під наглядом лікарів, два тижні вживали 14 дітей, хворих на фенілкетонурію. Препарат себе добре зарекомендував, про що лікарі написали у медичному висновку. Утім, учасники тендерних закупівель цим знехтували. І придбали маловідомий БАД.
У Київському департаменті охорони здоров'я кажуть, все зроблено згідно із законом.
"По скільки, відповідно до закону України ціна відіграє одну з визначальних ролей. Те, в даній ситуації, були суміші підходять за всіма технічними характеристиками ряд. І суміш "Каміду", наскільки я поінформована не відповідала цінова", - сказала Світлана Якимович, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров'я Києва з орфанних захворювань.
За словами спеціалістів в арсеналі столичних лікарів 12 видів харчових сумішей європейського виробництва. Якщо пацієнту якийсь не підійшов, його одразу замінять.
"І говорити про те, що підходить, або не підходить можна тільки почавши прийом сумішей", - сказала Світлана Якимович, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров'я Києва з орфанних захворювань.
Утім, деякі з батьків не наважилися давати дітям нову харчову добавку. І звернулись до антимонопольного комітету за поясненнями, чому при повному фінансуванні закупили дешевші маловідомі суміші.
"Законом визначено, що колегія, яка приймала таке рішення, вона створена з метою захисту прав осіб, пов'язаних з участю в процедурі закупівель. Не було інформації про те, що позивач приймав участь у торгах було встановлено, що скарга не відповідає нормам закону", - сказала Вікторія Морозова, начальник відділу правового забезпечення АМКУ.
Батьки з цим не погоджуються, тож позиваються на АМКУ до суду. Присутні на засіданні представники "Людмили-фарм", яка закупила сумнівний, з точки зору батьків, препарат, коментувати ситуацію відмовляються.
Це не єдиний судовий процес. У січні суд почне розгляд позов родичів проти чиновників.